Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Losovačka začíná. Část žadatelů o byty pro mladé se z ní sama vyřadila

  • 2
Chybějící podpis, výpis z katastru nemovitostí či potvrzení o bezdlužnosti na zdravotním pojištění. Nebo obyčejná nepozornost. Přesně to připravilo některé žadatele o startovací bydlení v Pardubicích o možnost si vybraný byt za zvýhodněných podmínek pronajmout.

Veřejné losování ve čtvrtek rozhodne o tom, kdo si bude moci od města pronajmout jeden z pětadvaceti bytů v Pardubicích, které jsou zařazeny do prvního kola projektu Startovací bydlení pro mladé.

O pronájem bytů za zvýhodněných podmínek mělo zájem 184 žadatelů, řadě z nich se však nepodařilo splnit podmínky. U čísla jejich žádosti tak na webových stránkách magistrátu svítí slovo Nesplněno.

O možnost účastnit se veřejného losování je přitom mnohdy připravila vlastní nepozornost. I tak je ale poptávka po bytech stále vyšší než nabídka.

„Docházelo k tomu, že žadatelé například nedodali některou z povinných příloh, jako výpis z katastru nemovitostí nebo potvrzení o bezdlužnosti na zdravotním pojištění. Stalo se také, že nesplňovali hranici příjmu nebo zapomněli žádost podepsat,“ uvedl Branislav Štefanča z odboru sociálních věcí pardubického magistrátu.

„Do příštího kola z toho plyne ponaučení pro žadatele v tom směru, aby žádosti věnovali opravdu pozornost a zjistili si veškeré informace a podmínky pro to, aby žádost splnila formální požadavky a žadatel podmínky startovacího bydlení,“ dodal Štefanča.

Žadatel o byt nesmí být dlužníkem

Hlavním kritériem pro výběr nájemců přitom je výše minimálního měsíčního hrubého příjmu, který alespoň u jednoho z žadatelů nesmí klesnout pod hranici 16 tisíc korun, a věk do třiceti let. V případě manželů a párů nesmí věk v součtu překročit 65 let, jeden z nich musí být mladší třiceti let.

Do příjmů se nezapočítávají dávky státní sociální podpory ani sociální pomoci.

Žadatel také musí doložit, že není vlastníkem nemovitosti, určené k bydlení, a nesmí být dlužníkem vůči městu a jím založeným společnostem. Zároveň nesmí dlužit na zdravotním pojištění.

„Většinou o startovací bydlení žádali lidé, kteří zatím nemají děti, velké procento z nich nemá trvalé bydliště v Pardubicích, ale mají zájem se zde usadit. Častokrát se jednalo o páry. Největší zájem byl o větší byty v Sokolovské a Havlíčkově ulici,“ řekl Štefanča.

S pětadvaceti vylosovanými zájemci město uzavře nájemní smlouvu na čtyři roky.

„První tři roky bude nájemné ve výši 50 korun za metr čtvereční, čtvrtý rok 80 korun za metr čtvereční a energie, přičemž tržní nájemné se dnes pohybuje okolo 140 až 145 korun za metr čtvereční, v prvních třech letech jsme tedy na třetině tržního,“ uvedl náměstek primátora, zodpovědný za sociální oblast, Jakub Rychtecký.

S přidělováním startovacích bytů chce město pokračovat i do budoucna. Reaguje tak na úbytek počtu obyvatel ve městě a také na skutečnost, že populace stárne. Zatím však není jasné, kdy k tomu dojde a kolik dalších bytů se mezi mladé žadatele rozdělí.

„V současné chvíli nedokážu říct, kdy bude další kolo. Vše záleží na procesu uvolňování bytů vhodných pro tento projekt,“ uvedl Štefanča.