Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Starostové svedli tvrdý boj o vodárny, vliv na chod firmy se změnil

  • 2
Firma Vodovody a kanalizace Chrudim spravuje majetek za více než šest miliard korun. Mezi starosty obcí, kteří společnost řídí, se nyní odehrál boj o to, kdo ji ovládne. Převahu získalo mimo jiné Hlinsko, naopak Chrudim je teď v pozici diváka. Poražení politici varují, že na konflikt mohou doplatit i odběratelé vody.

Starosta Luže Radek Zeman seděl v představenstvu společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim čtyři roky. Přišel s ambicemi změnit chod firmy, pomáhal prosadit otevřená výběrová řízení, v něčem musel slevit, ale rozhodně na jednáních nespal. Přesto už v představenstvu není. Uvnitř firmy totiž zvítězila frakce starostů, která o něj nestála.

„Starostové Hlinska a Heřmanova Městce mi na férovku řekli, že jestli nebudu hlasovat tak, jak řeknou, že mne znovu nezvolí. A já mám své zásady,“ řekl Radek Zeman.

„Tohle nebudu komentovat, jsou to spekulace,“ řekl starosta Heřmanova Městce Josef Kozel.

Luže jako třetí největší akcionář od letošní květnové valné hromady nemá zástupce v dozorčí radě ani představenstvu. Starosta Seče naopak prosadil, aby na Zemanovo místo byla zvolena starostka Chrasti.

Demontáž starého vedení firmy pak pokračovala dál. Zástupce Chrudimi místostarosta Jaroslav Trávníček jako předseda představenstva nyní dobrovolně skončil. Minulý týden byl představenstvem odvolán dlouholetý ředitel Josef Hrad a dosazen nový prozatímní ředitel. Starosta Slatiňan a člen představenstva Ivan Jeník z jednání na protest odešel.

„Když vám předsedající nečekaně oznámí, že se program mění a že už pozval nového ředitele, tak to je podpásovka,“ uvedl Ivan Jeník. Podle něho šlo jen o to, aby se na volná křesla dostali „správní lidé, kteří by mohli firmu v budoucnu ovládat“.

Prodali provoz soukromé firmě, teď se hádají mezi sebou

I když obce na Chrudimsku před jedenácti lety prodaly provozní část vodáren rakouskému investorovi Energie AG, stále jim zůstala firma spravující infrastrukturu, tedy zjednodušeně řečeno trubky. Společnost každoročně rozděluje zakázky za více než 70 milionů korun.

Její vedení rozhoduje, zda se nová kanalizace bude dělat v Chrudimi, anebo v Hlinsku. Klíčové je i to, do jaké míry vycházet vstříc firmě rakouského investora - Vodárenské společnosti Chrudim. A může také ovlivnit cenu vody.

Zatímco Chrudim, Slatiňany či Luže hrají ve firmě nyní druhé housle, převahu získaly Hlinsko, Heřmanův Městec, Chrast či Seč. Jejich zástupci tvrdí, že jim jde jen o to, aby společnost fungovala lépe.

„Pro nás je stěžejní udržet cenu vody v co nejnižších relacích, aby se vyráběla kvalitní voda za co nejnižší ceny a aby byl odběr vody větší,“ uvedl starosta Seče Marcel Vojtěch, předseda dozorčí rady vodáren. Ten upozorňuje, že v minulosti držely taktovku Chrudim s Hlinskem. „S malými akcionáři nikdo nikdy nejednal,“ uvedl Vojtěch.

Jejich oponenti je podezírají z různých postranních úmyslů. Z touhy ovládnout peníze určené na investice, ze snahy jít na ruku firmě rakouského investora anebo z toho, že rozhodování o investicích využijí k nátlaku.

„Ti, kteří budou zlobit, nedostanou nic. Tak například jim hrozně vadila investice do kanalizace na Palackého ulici v Chrudimi. Ale jakmile odešel z představenstva Jaroslav Trávníček, už to není problém a do plánu investic se to vrátilo,“ uvedl Jeník.

Politici se přou, zda vodné nezdraží

Starosta Luže Radek Zeman varuje, že změny poznají ve svých peněženkách i lidé odebírající vodu. „Určitě to zahýbá s cenou vody, jde hlavně o rozdělení zakázek,“ řekl.

To vedení vodáren odmítá. „Jestliže někdo vytváří spekulativní prostředí, je těžké na to všechno nějak reagovat. Proběhla standardní valná hromada, hlasovalo představenstvo, jedná se normálně, nevidím nic nestandardního,“ uvedl starosta Heřmanova Městce Josef Kozel.

„Nemáme žádné nekalé úmysly, nechceme poškodit obyvatele. Budeme postupovat férově, jsem starosta Seče, ale je nesmysl, že bych upřednostňoval Seč, vše by se mělo brát komplexně, vodovody a kanalizace jsou záležitostí celého okresu,“ řekl Vojtěch.

Rovnováha sil se ale změnila, což dokládá i to, že největší akcionář firmy - okresní město Chrudim - si není stále jistý investicí do Palackého ulice v příštím roce.

„Doufám, že to nakonec dopadne dobře. Ředitelství silnic a dálnic chce dělat nový povrch, kdyby se zároveň neopravily v ulici vodovod a kanalizace, která je v dezolátním stavu, byl by to pro nás pak obrovský problém,“ uvedl Trávníček.