Pardubická radnice

Pardubická radnice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Starostové pardubické obvody rušit nechtějí, přišli by o vliv

  • 5
Zrušení malých radnic v Pardubicích by ušetřilo 20 milionů korun ročně. Starostové obvodů by ale přišli o práci a svůj vliv. Snaží se proto hlasování o odebrání státní správy z jejich úřadů co nejvíce zdržet. Zpochybňují analýzy, sepisují další a další elaboráty a zakládají zbytečné komise.

"Je to skutečně něco jako válka. Starostové nyní vsadili na zdržovací taktiku a uměle celou debatu o obvodech protahují," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

K hraní o čas mají šéfové obvodů hned dva dobré důvody. Tím prvním je, že předkladatel pro ně nepopulárních změn, které ale městu ročně ušetří 20 milionů a lidem zjednoduší život, tajemník Martin Růžička, brzy ve své funkci skončí.

"Vnímám to tak, že chtějí rozhodnutí oddálit do té doby až budu pryč. I proto po mně chtějí další doplnění analýzy," uvedl Martin Růžička, který z magistrátu odchází ke konci června.

Pokud se starostům rozhodnutí podaří zablokovat, dá se počítat s tím, že jeho nástupce nebude mít takový tah na branku a celá věc nejspíš usne. Navíc pokud se nerozhodne do konce prázdnin, ořezání obvodů pro příští rok nebude ani technicky možné.

"Už koncem léta se připravují rozpočty pro další rok a to jak na magistrátu, tak i v obvodech. Pokud se nerozhodne včas, změny udělat zatím nepůjde," jmenuje druhý důvod zdržování Brendl.

To, že dostat celou anabázi až ke hlasovaní, nemusí být nic lehkého, dokázalo i poslední zasedání zastupitelstva. Zástupci malých radnic hledali mouchy na obsáhlém materiálu tajemníka Růžičky. "Chybí mi v něm i srovnání agendy s podobnými úřady v České republice, z něhož by jasně vyplývalo, jak je na tom náš magistrát," řekl třeba zastupitel města a současně místostarosta šestého městského obvodu Miroslav Rubeš, zvolený za sdružení Pardubáci.

Ačkoliv Růžička mu odpověděl, že zmíněná věc v analýze je, dostal za úkol dokumenty doplnit ještě o další podrobností týkající se fungování státní správy na radnici.

Hlasovat o obvodech chceme, říká radnice

"Jestli si myslí, že mě otráví a utahají, tak se mýlí. Desátého května, až znovu bude zasedat zastupitelstvo, budou všechny požadované materiály na stole," řekl Růžička.

Ostatně i vedení města doufá, že právě ve zmíněný den padne rozhodnutí o tom, zda státní správu malým radnicím sebrat, či ne. "Za radu mohu říct, že budeme chtít, aby se hlasovalo. Další spisy ani komise, jak navrhují zástupci obvodů, by stejně nic nevyřešily. Myslím, že máme dostatek poznatků k rozhodnutí," uvedl Brendl.

Ačkoliv by změny ve vyplácení sociálních dávek, placení pokut či zařizování povolení pro stavbu králíkárny byly pro běžné lidi téměř nepostřehnutelné, zástupci obvodů za zachování pravomocí tvrdě bojují. Pro starosty by totiž odebrání státní správy znamenalo výrazné snížení platu, navíc by úplně o práci přišli jejich tajemníci.

"Boj je to pochopitelný. Kdepak takový tajemník najde pohodlnou židli s takovým pracovním vytížením za nějakých 50 tisíc měsíčně?" rýpl si náměstek Brendl.