Novela zákona může omezit například pořádání oblíbeného pálení čarodějnic.

Novela zákona může omezit například pořádání oblíbeného pálení čarodějnic. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Novela o nočním klidu je krok o desítky let zpět, shodují se starostové

  • 8
Kvůli novele přestupkového zákona už obce a města nebudou moci udělovat výjimky na rušení nočního klidu po dvaadvacáté hodině. Znamená to omezení veřejných, ale i soukromých akcí, které budou muset být v obecních vyhláškách zařazeny dlouho dopředu. Obce se proti tomu bouří.

„Tímto novým opatřením se řada pořadatelů vůbec nebude o něco snažit, nebo bude akce pořádat bez jakýchkoli souhlasů,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Ministerstvo změnu zdůvodňuje tím, že nyní neexistovala jednotná pravidla, přičemž akcí přesahujících noční klid a stížností na jeho rušení přibývalo.

Co se změní

Dosud byl celý schvalovací proces snadný a rychlý. Obce u akcí, u nichž to považovaly za vhodné, jednoduše povolily rušení nočního klidu.

Jakmile vejde novela v platnost, bude nutné, aby tyto akce byly dlouho dopředu zaznamenány v obecní vyhlášce.

U tradičních akcí, které se konají stále ve stejnou dobu, to problém nebude. Horší to bude u těch, jejichž termín není předem znám.

Novela navíc bude platit i pro veškeré soukromé akce, jako jsou oslavy a svatby.

„Občané musejí mít možnost se na akce spojené s hlukem v nočních hodinách připravit, proto to musí být předvídatelné,“ řekla už dříve náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová.

Mezi starosty se však tato novinka s moc velkým pochopením, natož vřelým přijetím nesetkává.

„Považuji to za zásadní zásah do fungování města. Tato novela zákona omezuje moc obecní či městské samosprávy, a navíc komplikuje pořádání různých akcí, které jsou často plánovány bez dlouhodobého předstihu a spontánně. Nedovedu si třeba představit, jak budeme rok dopředu rozhodovat o tom, kdy se uskuteční venkovní koncerty či městské oslavy. Například Zlatá přilba či termín dostihů se stanovují v průběhu následujícího roku,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Pardubice budou muset vydat novelu vyhlášky o veřejném pořádku, značně se navíc prodlouží proces schvalování. To totiž už nebude v režii městských obvodů, nýbrž bude záviset na velkém zastupitelstvu.

„Tam by se mohlo stát, že se bude muset měnit obecní vyhláška i několikrát za rok. Bohužel také harmonogram určitých mezinárodních akcí, například mistrovství Evropy v nějakém sportu, může projít výraznou změnou na poslední chvíli, která ovlivní i potřebu hrací doby,“ řekl starosta pardubického pátého obvodu Jiří Rejda.

Stížnosti na novelu jsou slyšet i z menších měst

Ani další starostové nejdou pro kritiku daleko. „Novelu hodnotím jako pěknou blbost,“ řekl například starosta Litomyšle Radomil Kašpar. „Je to krok o několik desítek let zpátky,“ prohlásil starosta pardubického druhého obvodu Radek Hejný.

Za omezování osobní svobody, papírovou buzeraci a novou příležitost pro ty, kteří si rádi stěžují či udávají, považuje novelu starostka Přelouče Irena Burešová. Navíc upozornila, že novela bude omezovat akce, kde se lidé mohou občas sejít a pobavit se.

„Ale například silnice 1. třídy vedoucí naším městem, která je zdrojem velkého hluku narušujícího zdraví víc než občasná hudba do noci, bude na základě výjimky od hygieny fungovat vesele dál a hluk z ní bude narušovat noční klid každý den, 365 dní v roce bez omezení,“ řekla Burešová.