Petr Králíček - starosta obvodu Pardubice Svítkov.

Petr Králíček - starosta obvodu Pardubice Svítkov. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Starostovi hrozí přestupková komise. Švagra ale zaměstnává dál

  • 2
Starosta šestého pardubického obvodu Petr Králíček uzavřel smlouvu o provedení práce se švagrem bez výběrového řízení. To se nelíbilo lidem ze Svítkova, kteří případ nechali přezkoumat policií, která ho předala přestupkové komisi. Starosta však na zavedené praxi při výrobě radničního zpravodaje nic měnit nehodlá.

Jedno je jisté. Tím, že starosta pardubické čtvrti Svítkov Petr Králíček zaměstnal svého švagra Jana Šafáře, trestný čin nespáchal. Zároveň však mladý politik stále nemá razítko na to, že postupoval zcela dle zákona. Konečný verdikt bude na přestupkovém oddělení pardubického magistrátu.

„Policie uzavřela vyšetřování kauzy starosty Králíčka ohledně zaměstnávání jeho švagra a dospěla k závěru, že se starosta dopustil přestupku, a proto předala k projednání tento přestupek příslušnému správnímu orgánu,“ uvedl Jiří Orlík, který na věc policii upozornil.

Orlíkovi se vůbec nelíbilo, že Králíček uzavřel dohodu o provedení práce s bývalým regionálním novinářem Šafářem bez výběrového řízení. „Za jazykovou korekturu radničního zpravodaje švagr starosty obdrží plat 666 korun na hodinu,“ řekl Orlík, kterému se navíc částka zdála příliš vysoká.

Starosta: Získal jsem dobrou posilu za dobrou cenu

Sám Králíček takové tvrzení zpochybňuje a říká, že příbuzný odvádí dobrou práci za nízkou cenu. „Zkuste sehnat někoho levnějšího. Nemám důvod na zavedené praxi nic měnit, pan Šafář bude v přípravě zpravodaje pokračovat,“ uvedl Králíček, podle něhož již případ skončil. „Na policii jsem byl a s panem vyšetřovatelem jsme se celé věci spíše zasmáli,“ sdělil Králíček.

Radost to však možná byla předčasná. Je totiž klidně možné, že starosta bude muset zaplatit pokutu za spáchání přestupku. Vše záleží na úřednících magistrátu, kteří jeho případ posoudí v nejbližších týdnech.

„Už nám přišel spis od policie, na oddělení přestupků dorazil na konci týdne. Zatím je předčasné říct, jestli si úředníci pana Králíčka předvolají, záleží, jak celou věc posoudí,“ informoval Radim Jelínek, vedoucí primátorovy kanceláře.

Králíček však trvá na tom, že rozhodně žádný zákon nebo předpis neporušil. Podle něj legalitu jeho postupu dokazuje i to, že za podobných podmínek zaměstnává lidi i velká radnice.

„Zastupitelstvo města Pardubic schválilo dohodu o provedení práce s paní na korektury časopisu To jsou Pardubice. Provedení je úplně stejné jako u nás, akorát u nás musí Honza Šafář ještě ty články vytvořit, zajistit foto a pak ještě udělat korektury,“ uvedl starosta a jako důkaz přiložil do e-mailu zmíněnou smlouvu.

V jiných obvodech si vystačí s úředníky

Ve většině dalších městských obvodů se ovšem přípravě zpravodajů věnují úředníci.

Například to platí na Dubině, kde redaktorské práce a korektury na radničním zpravodaji provádějí zaměstnanci úřadu. „Nikoho za korektury neplatíme, práci redaktora zvládá v běžné agendě tajemnice s další pracovnicí úřadu,“ konstatoval starosta obvodu Vítězslav Štěpánek.

Bez nákladů na redaktorské práce vychází zpravodaj také například v prvním pardubickém obvodu nebo v Pardubičkách. „Korekturu provádí redakční rada, distribuci osadní výbory, tyto služby nejsou honorovány,“ řekla tajemnice čtvrtého obvodu Pardubičky Jana Růžičková.

Stejná situace přitom ještě před časem vládla i ve Svítkově. Šéfredaktora zpravodaje tady dělal dlouholetý zastupitel Miroslav Rubeš, a to zcela zdarma.

„Poté, co starosta Králíček nastoupil, vyzval mě, abych se této funkce vzdal. Následně se jí ujal sám a nyní dělá redaktora jeho švagr,“ sdělil Rubeš.

Rubeš, ač koaliční zastupitel, se vzápětí začal dostávat se starostou ohledně obsahu zpravodaje do častých sporů.

„Nelíbilo se mi, že se najednou moc věcí týkalo pana starosty. Poukazoval jsem na to, že zpravodaj není materiál k jeho prezentaci,“ prohlásil Rubeš s tím, že když na tuto skutečnost chtěl ve zmíněném časopise upozornit, dostal zákaz publikovat své texty.