Starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout.

Starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Elektrárna nás odstřihla od informací i peněz, říká starosta Opatovic

  • 2
Starosta Opatovic nad Labem Pavel Kohout kritizuje tamní elektrárnu za to, že nedává obci dostatek informací, finančně jí pomáhá daleko méně než dříve a naopak neadekvátně odměňuje politiky velkých měst. Třeba pardubická primátorka dostává roční odměnu 350 tisíc korun.

Obce v okolí Opatovic nad Labem jsou na tamní elektrárně závislé. Dodává jim teplo a zaměstnává lidi. S tím, jak se začínají objevovat potíže s dodávkami uhlí a roste hrozba zdražení tepla, symbióza přestává fungovat.

"Osobně razím názor, že by měli být v dozorčích radách spíše zástupci okolních obcí, než politici z větších měst," řekl starosta Opatovic Pavel Kohout, který uznává, že právě velká města jsou největšími odběrateli tepla a tedy největšími zákazníky.

"Lidé v bezprostředním okolí elektrárny jsou však daleko víc postiženi zplodinami nebo dopravou, což si zástupci velkých měst asi nedokážou dost dobře představit," uvedl Kohout.

Elektrárna: Snažíme se pomáhat více obcím

Vadí mu, že v dozorčí radě sedí pardubická primátorka, která bere odměnu 350 tisíc korun, zatímco Opatovice, které mají kolem dvou tisíc obyvatel, dostanou ročně jako kompenzaci za negativní vlivy elektrárny 200 tisíc korun, což je 90,90 koruny na obyvatele za rok.

Vedení elektrárny ale takové srovnávání odmítá. "Říkáte, že kompenzace obcím v porovnání s odměnami členů statutárních orgánů je nesrovnatelně malá. Musím vás ale upozornit, že kompenzace za provoz elektrárny pro obec v pravém slova smyslu neexistuje," uvedl mluvčí elektrárny Petr Zadák.

Elektrárna se ale podle něj rozhodla pokračovat v tradici, kterou zavedl bývalý majitel, společnost International Power, která skutečně okolním obcím přispívala na některé projekty a aktivity.

"My se ale snažíme přispívat sice menšími částkami, zato většímu počtu subjektů a výrazně častěji," uvedl mluvčí.

Nevíme nic, co elektrárna chystá, zlobí se starosta

Daleko víc než kompenzace či finanční dary opatovického starostu trápí jiná věc. "Chybí nám informace o tom, co elektrárna chystá a připravuje. My se jako obec vyjadřujeme například ke změnám územního plánu, úpravám či opravám. Podrobnosti k nim se ale mnohdy dovídáme teprve z médií, nejrůznějších sdružení nebo od největších klientů," postěžoval si starosta Kohout.

Jak radnice v Opatovicích, tak v dalších okolních obcích přitom informace o dění v elektrárně potřebují. "Vezměte si například, že po roce 2016 bude elektrárna muset mít nové technologie. O tři roky později další. To jsou miliardové investice. Pokud se je ale nepodaří instalovat, elektrárna prostě a jednoduše skončí," varuje Kohout.

To by pro obce znamenalo pohromu. "Co by se v takovém případě dělo potom? Kdo bude celé okolí zásobovat teplem? Jaká bude nezaměstnanost? " ptá se starosta Kohout, který se hodlá v nejbližší době obrátit na pardubickou primátorku Fraňkovou. Ta je podle něj v dozorčí radě opatovické elektrárny nejen za samotné Pardubice, ale i za okolní obce.

"Chci ji požádat o pravidelné schůzky se starosty okolních obcí," uvedl. Na nich by měla radnice informovat o dění v elektrárně a naopak od nich zjišťovat, jaké mají připomínky. Primátorka Štěpánka Fraňková si myslí, že starostové mají informací dost. "Všichni dotčení starostové byli v červnu společností EOP pozváni na mimořádné jednání dozorčí rady, kde je představitelé společnosti seznámili s aktuální situací," řekla primátorka.

I po schůzce dozorčí rady 27. července, kde se projednávala nová smlouva se společností Czech Coal o dodávkách uhlí, byla veřejnost podle ní okamžitě informována prostřednictvím médií.

"Paní primátorka nemá v tuto chvíli k dispozici žádné další zprávy," uvedl mluvčí pardubického magistrátu Ondřej Tušl. Pokud starostové obcí projeví zájem osobně se na toto téma sejít, prý to nebude žádný problém. "Více informací, než se dosud objevilo v médiích, nicméně paní primátorka nemá," dodal mluvčí.