Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Obyvatelstvo stárne a potřebuje nové služby. Doma, nebo v novém bydlení

  • 0
Obyvatelstvo Pardubického kraje mělo na konci loňského roku čtvrtý nejnižší průměrný věk v mezikrajském srovnání. Přesto se průměrný věk obyvatel kraje ale od roku 1991 zvýšil o 5,7 roku a trend stárnutí obyvatelstva stále pokračuje. A tak je potřeba tomu uzpůsobit sociální služby.

Ještě na konci roku 2006 bylo v kraji více dětí mladších 15 let než lidí ve věku 65 let a více. Od té doby se ale procento seniorské populace zvyšuje.

„Pro věkovou skupinu 65 a více let je charakteristickým rysem růst, a to jak v absolutních počtech, tak i jejího podílu na celkové populaci. Tento růst, který šel označit dlouhodobě za pozvolný, se v posledních letech zrychluje. Obdobný trend je očekáván i v blízké budoucnosti, protože do této věkové kategorie přecházejí osoby ze silnějších poválečných ročníků,“ uvedla vedoucí Oddělení informačních služeb Krajské správy Českého statistického úřadu v Pardubicích Hedvika Fialová.

Nejmladším okresem kraje byl okres Ústí nad Orlicí, kde obyvatelstvo mělo v průměru 41,6 roku. V okrese Svitavy byl průměrný věk 41,8 roku. Nejstaršími okresy kraje jsou pardubický a chrudimský – shodně 42,1 roku.

Vzhledem k tomu, že tento trend by měl pokračovat i nadále, musí se na to kraj i jednotlivá města připravit.

„S nárůstem počtu seniorů je počítáno ve Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb, kde se klade důraz na to, aby lidé mohli žít ve svém prostředí za podpory terénních sociálních služeb, jako je například pečovatelská služba, osobní asistence, ale také denní stacionáře. Důležité je i zajištění domácí ošetřovatelské péče,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Nezbytné je také zajistit pobytové služby pro lidi, kteří již nemohou zůstat v domácím prostředí. Mezi staršími lidmi výrazně přibývá pacientů s demencí, kteří potřebují kvalitní péči jak zdravotní, tak i sociální. „V této chvíli jsme schopni pokrýt poptávku lidí s touto nemocí. Může se ale stát, že třeba za pět let bude mít kraj lůžek nedostatek,“ uvedla ředitelka Domova u fontány v Přelouči Danuše Fomiczewová.

„Zde si za cíl klademe to, aby služby, které jsou spolufinancovány ze státního rozpočtu, byly skutečně kvalitní a nevznikala tu zařízení, která si z oblasti péče o seniory dělají byznys bez zajištění odpovídající péče,“ řekl Barták.

Kraj se také zapojí do projektů ministerstva práce a sociálních věcí, které bude zpracovávat analýzy jak v oblasti politiky stárnutí a seniorů, tak i koncepci rodinné politiky.

„Koncepce rodinné politiky by měla provázat celou oblast rodiny, tedy od narození dítěte, zajištění vzdělávání, zaměstnávání, péči o seniory i zdravotně postižené včetně návrhu potřebných změn v oblasti legislativy,“ uvedl Barták.

Zlepšení dostupnosti bydlení pro seniory, kteří jsou ve ztížené sociální a zdravotní situaci, je jednou z priorit i v Pardubicích. Právě s přihlédnutím k demografickému trendu stárnutí obyvatel je potřeba reálně řešit otázku zvýšení kapacit bydlení pro seniory společně s rozvojem kvality bydlení odpovídajícímu moderním potřebám seniorů.

Pardubice chystají pro starší lidi komunitní bydlení

„Konkrétním návrhem je výstavba komunitního bydlení pro seniory s přispěním státních a evropských dotací. Do budoucna chceme zpracovat Strategii pro aktivní a zdravé stárnutí v Pardubicích,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký.

Ve městě funguje Rada seniorů jako poradní orgán města, 26 klubů seniorů a Seniorcentrum, které nabízí kroužky a volnočasové aktivity. „Jako součást aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity druhým rokem také funguje projekt dobrovolnictví, kdy babičky a dědečkové pomáhají s výchovou a vzděláváním v našich školkách a školách,“ řekl Rychtecký.

V Ústí nad Orlicí nyní připravují rekonstrukci objektu, který je určen pro péči o staré lidi. „V současné době město zřizuje a provozuje Domov důchodců, jehož součástí je oddělení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence a Centrum sociální péče, k němuž patří bytový dům pro seniory, dále pak 6 domů s pečovatelskou službou, denní a týdenní stacionář a chráněné bydlení. Centrum sociální péče je zároveň zřizovatelem Senior klubu,“ uvedl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Na péči o seniory se ale v řadě měst nedostávají peníze. „Stárnutí populace je velký problém a obávám se, že plně uspokojit potřeby každého seniora nedokážeme nikdy. Pro naše seniory jsme vybudovali a provozujeme dva bytové domy s pečovatelskou službou, zajišťujeme terénní sociální službu, městská policie „hlídá“ osaměle žijící seniory, kteří o to požádali, pomocí nouzových signalizačních zařízení. Žádaná je však například služba denního stacionáře, poptávku po bytech s pečovatelskou službou nejsme také schopni plně uspokojit. Vše je bohužel otázkou financí, kterých rovněž nikdy nebude dost,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.