Jedním z míst, které na odstranění ekologických zátěží stále čekají, je areál rafinerie Paramo v Pardubicích.

Jedním z míst, které na odstranění ekologických zátěží stále čekají, je areál rafinerie Paramo v Pardubicích. | foto: MF DNES

Chrudim je čistá, v Pardubicích chybí na odstranění zátěží miliardy

  • 1
Likvidace ekologických zátěží v Pardubickém kraji pokračuje. Nejnověji byly odstraněny škodliviny z bývalé chrudimské Transporty. Ale rtuť, chlorované uhlovodíky a další jedovaté látky zůstávají v zemi jinde. Hlavně v Pardubicích.

Obyvatele Medlešic a Dřenic u Chrudimi donedávna ohrožovaly zbytky nebezpečných látek ze znečištěného areálu bývalé chrudimské Transporty, které pronikly až do vody ve studnách.

Likvidace staré ekologické zátěže, která skončila v červnu, stála víc než 150 milionů. Podle nejnovějších testů byla sanace úspěšná, podzemní vody už zase splňují parametry pitné vody.

„Sanační práce spočívaly v odstranění veškerých kontaminovaných zemin z ohnisek znečištění,“ uvedla mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

Sanace se dočkala řada zamořených lokalit v Pardubickém kraji. Ovšem na likvidaci jedů tam, kde je jich nejvíc, peníze nejsou.

Ekologické zátěže

Odstraněno, vyčištěno: odmašťovadla Bor u Skutče, úložiště agrochemikálií v Hodoníně na Chrudimsku, rekultivace skládky v Lukavici na Chrudimsku, vyčištění areálu Tesly v Pardubicích, zavezený důl ve Vranové Lhotě na Svitavsku, chlorované uhlovodíky z bývalé Transporty Chrudim

Práce probíhají: znečištění rtutí a ropnými látkami Dolní Lipka, prádelna a čistírna v Chrudimi a Přelouči, skládky Parama Časy, Zdechovice, Nová Ves na Pardubicku, chemikálie z Tesly Jablonné nad Orlicí.

Zatím neuskutečněno: prádelna a čistírna Svitavy, pokračování likvidace odpadů Synthesie a Parama v Pardubicích.

Když se o prázdninách objevila ropná louže na hladině Labe v Pardubicích, mohla za to stará ekologická zátěž na staré výpusti podniku Paramo. Tu od hladiny Labe odděluje norná stěna, která ale byla na několika místech protrhána.

Areál rafinerie Paramo stále čeká na odstranění starých ekologických zátěží. A stejně je na tom i pardubická chemička Synthesia. Očistu obou podniků měl vyřešit takzvaný supertendr za desítky miliard. Nečasova vláda před třemi roky zakázku zrušila.

„Naše snaha je v sanacích pokračovat. Prostředků pro tyto účely ale nebude ve státním rozpočtu nikdy dost, a proto navrhujeme posoudit, zda neexistují i jiné, levnější způsoby sanace než původně zamýšlené,“ řekl generální ředitel chemičky Synthesia Josef Liška.

Z více než tří miliard, které se stát zavázal v Synthesii investovat, se zatím využila ani ne půl miliarda korun. V minulých letech se podařilo částečně odtěžit a vyčistit laguny betasmoly a železitých kalů, kde se nacházelo asi sedmdesát tisíc tun nebezpečného materiálu.

Největší ekologické zátěže jsou v Pardubicích, ale kraj eviduje i další. V posledních letech dal s pomocí Unie více než 300 milionů korun za sanaci skládky Lukavice či skládky v Hodoníně u Nasavrk. Kraj také například odstranil ekologickou zátěž v bývalé Tesle v Pardubicích.

„Nyní probíhá sanace v Dolní Lipce, kde byla znečištěna zemina a podzemní vody rtutí a ropnými látkami a ohrožena byla řeka Tichá Orlice. Zde očekáváme dokončení prací v srpnu příštího roku,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí Václav Kroutil.

Pardubický kraj se podle něj snaží tlačit na stát, aby plnil své zákonné povinnosti v odstraňování starých ekologických zátěží. Mezi ně patří právě areál Synthesia či skládky v Paramu.

„Máme spočítáno, že k odstranění starých ekologických škod musí stát investovat 6,3 miliardy korun,“ dodal Václav Kroutil.

Ne všechno platí stát či kraj. Například v Jablonném nad Orlicí se loni pustili do sanace areálu bývalého státního podniku Tesla za více než padesát milionů korun. Celou akci uhradí Evropská unie. O získání grantu se zasloužila chrudimská obecně prospěšná společnost Čistá příroda východních Čech.