Vítězný návrh stadionu na Dukle.

Vítězný návrh stadionu na Dukle. | foto: Studie: Město Pardubice

Architekti z Paříže dávají stadionu na Dukle krásu, za miliardu

  • 4
V Pardubicích skončila velká mezinárodní architektonická soutěž na podobu stadionu na Dukle. Nejlépe si se zadáním města na novou podobu největšího sportovního areálu ve městě poradil Atelier CMJN, s.a.r.l. z Paříže. Cenu převodu studií do reality zúčastnění odhadují na miliardu korun.

Pokud se skutečně jednou podaří naplnit vize francouzských architektů, budou mít Pardubice jedno z nejkrásnějších sportovišť v České republice.

Atelier CMJN, který na svém projektu spolupracoval s pražskými ateliéry AED project a Terra Florida, navrhuje v dnešním zdevastovaném areálu vybudovat hned řadu moderních zařízení. Na místě by postupně měla vyrůst atletická hala s dvěstěmetrovým oválem a kapacitou hlediště minimálně pět set míst, multifunkční sportovní hala pro více než dva a půl tisíce diváků, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna, vnitřní běžecký okruh, nafukovací hala by měla být přestavěna na halu pro míčové sporty a chybět by v areálu nemělo ani nové zázemí pro venkovní atletické hřiště.

„Atletický stadion, lehký, dřevěný a oblý objekt, přenáší dynamiku sportování na celou čtvrť. Jeho tvar umožňuje bezproblémové začlenění do okolí a současně skýtá výhled z různých úhlů na vnější sportoviště. Koncepci provází duch jednoduchosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Moderní komplex je postaven z materiálů šetrných k životnímu prostředí. Cílem projektu je vytvoření přirozeného a zdravého terénu a architektury násobící pocit pohody uživatelů,“ uvedli autoři vítězného návrhu François Lepeytre a Gaël Brulé.

Kromě požadavků, co všechno by měl areál svým uživatelům nabídnout, byla další podmínkou návrhů fázovatelnost výstavby. „Největší sportovní areál o rozloze téměř 80 tisíc metrů čtverečních na Dukle dostává jasnou a reálnou vizi rozvoje přesahující jedno volební období,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Kompletní dílo bude stát téměř miliardu

Jako první by se dělníci měli pustit do stavby kryté atletické haly, po které sportovci už dlouhá léta marně volají.

„Pokud se skutečně podaří postavit, tak Pardubice mohou hrdě aspirovat na pořádání mezinárodních atletických zápasů i mítinků,“ uvedl Libor Varhaník z Českého olympijského výboru s tím, že v celé republice jsou momentálně jen tři atletické haly, které jsou neustále přetížené zájmem lidí.

Potíž však logicky bude s financemi. Soutěž o podobu areálu je jedna věc a stavba druhá. Podle prvních odhadů by kompletní dílo mělo vyjít na 935 milionů korun.

„Začíná pro nás období příprav a shánění financí. Chceme stavět postupně, ale rádi bychom dokončili výhledově celý návrh, který se mně osobně velmi líbí,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát, který byl také členem výběrové komise. Mezinárodní soutěž byla zcela anonymní a porotci až do posledního hlasování nejenom že neznali jména autorů jednotlivých návrhů, ale také ani to, zda jsou z České republiky, nebo ze zahraničí.

„Anonymní soutěž je určitě nejspravedlivější institut, jak vybrat architekta. Podle nároků na honorář je vidět, že město nemusí mít strach poptat i zahraniční ateliéry,“ vysvětluje náměstkyně primátora a členka poroty Helena Dvořáčková.

Vítězný ateliér získal jako hlavní cenu odměnu ve výši 900 tisíc. Celkové náklady na soutěž byly 2,8 milionu, které byly použity jak na odměny pro soutěžící, tak na jednání a odměny poroty, auditora soutěže a publicitu.

Město si díky této soutěži mohlo vybírat z práce 90 architektů a urbanistů z 21 ateliérů, kteří v prvním a druhém kole na svých návrzích odpracovali více než 40 tisíc hodin práce,“ řekl Igor Kovačevič z Centra pro středoevropskou architekturu, jenž se podílel na organizaci soutěže.

Lidé se s budoucí podobou areálu na Dukle a všemi návrhy mají možnost seznámit na výstavě v Galerii města Pardubic do 20. listopadu.