Srdce pro Václava Havla zamíří do brandýského sklípku, kde Komenský napsal Labyrint světa a ráj srdce.

Srdce pro Václava Havla zamíří do brandýského sklípku, kde Komenský napsal Labyrint světa a ráj srdce. | foto: iDNES.cz

Obří voskové Havlovo srdce bude lákat do Komenského sklípku v Brandýse

  • 1
Vosková plastika Srdce pro Václava Havla vytvořená ze zbytků svíček svezených z pietních míst zamíří do Brandýsa nad Orlicí, respektive do tamního Komenského sklípku. Podle autorů má místo, kde Komenský napsal Labyrint světa a ráj srdce, svého ducha. Sklípek navíc nabízí ideální podmínky pro umístění.

O podmínkách umístění plastiky do sklípku se však bude ještě jednat. V neděli si zvolené místo prohlédli autoři sochy Roman Švejda a Lukáš Gavlovský.

"Chtěli jsme využít materiál, ve kterém je nainvestována ohromná lidská energie. Myšlenka vystavit naše dílo právě v Brandýse nad Orlicí nás zaujala, toto místo svého ducha jistě má," řekl Lukáš Gavlovský.

"Kdyby srdce bylo vystaveno v umělé jeskyni spojené s Komenským a duchem celého tohoto místa, bude to mít zajímavou sílu, příběh, který bude jedinečný a už se nebude opakovat," dodal umělec.

Plastika obřího srdce, do kterého mohou lidé vstoupit, je sestavena ze 115 kvádrů o váze 22 kilogramů. Celková váha objektu je 2 300 kilo. Půdorys srdce lze vepsat do čtverce o hraně 2,4 metry, výška dosahuje v nejvyšším bodě dva metry.

Důvodů, proč by se měla socha při svém putování po zemi zastavit v Brandýse nad Orlicí, je podle organizátorů více.

"Srdce je obsaženo už v názvu nejslavnějšího díla, které na tomto místě vzniklo. V Brandýse nad Orlicí totiž napsal Jan Amos Komenský během svého čtyřletého pobytu Labyrint světa a ráj srdce," řekl předseda spolku Brandýs ve světě David Růžička.

Sklípek poskytne potřebný chlad i v létě

Sklípek Komenského je umístěný hned vedle velkého památníku na jeho počest, k němuž přicházeli v minulosti velcí mužové národa, jako například Palacký, Rieger, Tyrš, Sladkovský, Purkyně a další osobnosti. A hned naproti přírodnímu labyrintu, který zřídil spolek Brandýs ve světě na počest díla Labyrint světa a ráj srdce a letos bude otevřený od 1. května do konce září.

Mimořádně velký kamenný sklep z doby Komenského navíc nabízí pro voskovou sochu potřebný chlad i při nejteplejším počasí. Podle tvůrců je limitem teplota 18 stupňů Celsia.

Jméno Havel by se navíc do Brandýsa zase symbolicky vrátilo. Otec budoucího prezidenta Václav M. Havel v blízkosti městečka postavil za první republiky dva letní tábory. "Považoval jsem tuto "investici" za svůj přínos obrodnému hnutí studentskému," vzpomínal později slavný stavitel pražské zahradní čtvrti Barrandov.

Plastika zamíří také do Litomyšle

V Brandýse nad Orlicí se bude dílo mladých tvůrců vyjímat už proto, že je toto místo spojené s novodobou tradicí moderních plastik, které se postupně objevují na takzvané Poutníkově cestě.

Mezi ně patří například plastiky Den co den od Lukáše Rittsteina na náměstí či Osvícení pod hradem, Hmota díry od Pavla Opočenského za radnicí, v brandýských Klopotech pak Babylonské dělo soudného dne od Jiřího Příhody, Ti před námi Michala Novotného či Rezavé květy Čestmíra Sušky. Na různých místech ve městě vystavovali své sochy i další známí tvůrci, jako například David Černý, Milan Cais, Kateřina Vincourová, Kryštof Kintera, Federico Diaz a další.

Srdce pro Václava Havla bude atraktivním exponátem už v pivovaru během letošní Smetanovy výtvarné Litomyšle. "Jsme rádi, že se tato plastika z vosku ve tvaru otevřeného srdce představí poprvé mimo Prahu právě v Litomyšli. Teprve od nás se rozjede dále, aby šířila pravdu a lásku," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

Z tohoto pohledu bude zastavení sochy v místě, kde působil Komenský velice příhodné. "Učitel národů" kdysi totiž napsal, že "...pravda nakonec musí zvítězit a triumfovat".