Těžce zraněnou Vlastu Košňarovou-Pražanovou vytahovali hasiči z demolovaného...

Těžce zraněnou Vlastu Košňarovou-Pražanovou vytahovali hasiči z demolovaného vlaku jako poslední. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Přeživší vlakového neštěstí u Krouny: O odškodné jsem musela bojovat

  • 3
Zatímco pozůstalí po usmrcených cestujících po středeční srážce pendolina s kamionem ve Studénce mají okamžitý nárok na zálohu 21 tisíc eur, při železničním neštěstí před dvaceti lety u Krouny bylo odškodnění dramaticky nižší.

Markéta Chotěnovská z Poličky, jedna ze čtyř žen tragédii tehdy přežila, nyní žádá pěti milionů korun za újmu na zdraví s tím, že tehdy nic nedostala. Vlasta Košňarová Pražanová z Otradova sice odškodnění tenkrát dostala, ale musela o něj bojovat.

Před dvaceti lety se dnes jednačtyřicetiletá žena vracela s manželem z dovolené. Pár set metrů od domova jim osud zamíchal kartami.

Spolu se už domů nikdy nevrátili, manžel spolu s dalšími osmnácti cestujícími nehodu nepřežil a její život visel na vlásku.

„Nic si nepamatuji. Z vyprávění rodičů vím, že mě hasiči vytahovali jako poslední. Byla jsem vklíněná mezi podlahami vlaku a nákladního vagonu, který do nás vrazil,“ vzpomíná na dvacet let staré události Vlasta Košňarová Pražanová.

Následovaly náročné operace a roky léčení. Až po čtyřech letech od nehody zažádala spolu s právníkem České dráhy o vyrovnání. „Až jsem ukončila léčení, předložili jsme jim všechny papíry a účty. Kdybych o nic nežádala, samy by mi nic neproplatily. Dostala jsem akorát 20 tisíc korun na pohřbení manžela,“ říká žena v invalidním důchodu o penězích, které České dráhy vyplácely všem pozůstalým bezprostředně po nehodě.

Celkem získala za bolestné, léky, újmu na zdraví a náhradu za ztížení společenského uplatnění 101 tisíc korun.

„Dodnes mám problémy se zažíváním. Musím chodit na injekce, abych mohla vůbec existovat. Psychika se mi podepsala na lupénce. Invalidní důchod padne na léky,“ dodává jedna z přeživších železniční nehody u Krouny.

Další zraněná, Markéta Chotěnovská z Poličky, tvrdí, že jí dráhy po neštěstí v Krouně vůbec neodškodnily. České dráhy tvrdí opak. Odškodněni podle nich byli také přeživší.

„V případě odškodnění zraněných a pozůstalých se postupovalo podle tehdy platného občanského zákoníku,“ dodává mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Krátce po nehodě získali pozůstalí každé z obětí 20 tisíc korun na výdaje spojené s pohřbem. Podle drah šlo navíc o zálohovou platbu, která se v případě dalších nákladů doplácela.

Před dvěma lety podala Chotěnovská a její právní zástupce na nástupnické organizace tehdejších Českých drah žalobu.

Podle posudků z oboru psychiatrie a psychologie se její stav postupně zhoršil natolik, že nemůže chodit do práce, je v plném invalidním důchodu.

Nehoda u Krouny se stala 24. června 1995 večer. Při srážce motorového vlaku a čtyř vagonů tehdy zemřelo 19 lidí. Posunovač v Čachnově  tehdy odpojil čtyři vagony plné dřeva a starého železa od soupravy a nepřesvědčil se, zda jsou zajištěny proti posunu. Šlo o kolej s prudkým sklonem. Vagony ujely a narazily do osobního vlaku o pět kilometrů dál u obce Krouna.