Signál z Černé hory je slabý a bez technických úprav nové programy část domácností nenaladí.

Signál z Černé hory je slabý a bez technických úprav nové programy část domácností nenaladí. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Stále čekají na signál, je příliš slabý. ČT Déčko a Art nepřichází

  • 7
Po Praze a Hradci mají mít obyvatelé kraje největší šanci naladit nové programy ČT Déčko a Art pomocí normální antény. Jenže velká část lidí je stále hledá marně. Proč?

Český telekomunikační úřad optimisticky uvádí, že signál z vysílačů z Černé hory u Trutnova a z Hřebče u Moravské Třebové by měl pokrývat 91,8 procenta území kraje. Ve skutečnosti odhadem minimálně pětina obyvatel signál nechytne. Dokonce i domácnosti v Pardubicích. Šanci naladit programy mnohdy mají, stálo by je to ale i tisíce korun.

"Vysílání přichází do Pardubic jen z jedné strany, ze severu, a není moc silné. V panelácích v osmém, desátém patře není žádný problém, ale jakmile je před vaším domem jiný barák, tak to nejde. Potíže mají lidé hlavně na Dubině či Studánce," uvedl Vladimír Rákos, který má v Pardubicích firmu na montáž antén a rozvodů.

Někomu stačí jen namířit anténu na sever. Pokud to nepomůže, ale měření potvrdí existenci signálu, byť slabého, lze to ještě zachránit. Bohužel ne zadarmo. A je otázka, zda není výhodnější sáhnout po satelitu.

Viníkem je slabší výkon či vadná anténa

"V rodinném domě, kde už jsou stávající rozvody, počítejte až šest tisíc korun. Dobrá anténa, zesilovač, pak platíte práci lidem. Je to ale investice na dvacet let," říká Vladimír Rákos.

Jedním z důvodů, proč lidé mají potíže naladit nový program ČT:D / ČT Art, je slabší výkon obou televizních vysílačů, které pokrývají kraj.

Vysílače pro Pardubický kraj

ČT programy Déčko a Art šíří v kraji prostřednictvím regionální sítě RS7. Kraj pokrývají dva vysílače, oba je třeba hledat na kanálu 21. Vysílač na Černé hoře u Trutnova stojí nedaleko u vysílače Českých radiokomunikací (100 kW), ale má slabší výkon (20 kW). Diváci, kteří z Černé hory přijímají multiplexy 1, 2 a 3, by mohli teoreticky na stejnou anténu chytat i tuto síť s programy ČT :D a ČT art. Vysílač na Hřebči u Moravské Třebové má pokrývat Svitavsko, zatím má kvůli závadě slabší výkon (jen cca 7 kW).

Nešťastně začalo vysílání nových kanálů na Svitavsku, které měl zajišťovat vysílač nad Moravskou Třebovou. Ukázalo se, anténa je vadná. Technici zvolili provizorní řešení, vysílač ale nyní nejede na plný výkon.

"V průběhu neděle 8. září jsme urychleně instalovali sadu náhradních antén na tomto vysílači, abychom zajistili základní příjem televizního vysílání multiplexu 4 a MPX1a na Svitavsku. Náhradní antény dosahují cca 70 % původně plánovaného výkonu," uvedl Jakub Hynek, mediální zástupce společnosti Progress Digital.

Ten slibuje, že na spuštění vysílání s původně plánovaným výkonem se pracuje. Výkon vysílače u Moravské Třebové by měl dosáhnout 10 kW, což by teoreticky mělo bohatě stačit pro celé Svitavsko.

Vysílač není vhodně umístěn

"Tento vysílač dobře pokryje Moravskotřebovsko, ale pro potřeby Svitavska není umístěn vhodně. Signál ve Svitavách je poměrně špatný," varuje Pavel Lidmila z Pomezí u Poličky, který se zabývá montáží antén.

Vysílač na Černé hoře s výkonem 20 kW by měl pokrýt Pardubice, ale využívat by jej mělo i celé Chrudimsko. Od Chrudimi dál je však signál tak slabý, že málokde programy bez problémů se stávající anténou naladí. I když podle mapy pokrytí Českého telekomunikačního úřadu by to jít mělo.

"Mapa je jenom orientační, záleží na umístění domu v terénu. Zjednodušeně lze říct, že kdo vidí například v Chrudimi na sever na Černou horu, tak mu to jde. Třeba v Hlinsku je to ale už dost špatné," uvedl majitel firmy na instalaci antén Pavel Říha z Hlinska.

"Těm, kteří nebudou mít signál MPX1a dostupný, můžeme slíbit, že uděláme vše, abychom v onom horizontu dvou let dosáhli co největšího pokrytí obyvatel v souladu s plánovaným pokrytím 95 procent," říká Alžběta Plívová, tisková mluvčí Česká televize.