Radnice zatím netuší, kolik přesně jim z hazardu přiteče do městských kas (ilustrační foto).

Radnice zatím netuší, kolik přesně jim z hazardu přiteče do městských kas (ilustrační foto). | foto: MF DNES

Hladové sportovní kluby se vrhly na radnice, chtějí peníze z hazardu

  • 23
Radní měst se ocitli pod silným tlakem sportovních oddílů. Během dubna by totiž radnice měly dostat od státu miliony z hazardu. V Pardubicích to má být až 49 milionů. Potíž je v tom, že peněz přijde asi méně.

Stát změnil zdanění hazardu. Nově bude část výnosů z něj posílat městům, které je budou dál dělit. Už během dubna mají radním chodit první peníze a rozhodně nepůjde o drobné. Podle tabulek ministerstva financí by Pardubice měly dostat 49, Chrudim 19 a Ústí nad Orlicí 11 milionů.

Jak se budou dělit peníze z hazardu

během dubna bude ministerstvo financí posílat do měst peníze vybrané od provozovatelů sázkových kanceláří či výherních automatů. Podle zveřejněných tabulek mají Pardubice dostat 49 milionů, Chrudim 19, Ústí nad Orlicí 11 a Svitavy 8,5. Ovšem až první splátky ukážou, jak budou nakonec sumy vypadat. Většina oslovených šéfů radnic si myslí, že nakonec dostanou od státu méně. Zatím radní mluví o tom, že podělí sportovní kluby, kulturu a další neziskové organizace. Největší část peněz pak poputuje zřejmě právě do sportu. V Pardubicích právě vzniká klíč, jak se kluby o dotace budou dělit.

Plány jsou takové, že většina peněz by měla zamířit do sportu, kultury a sociální oblasti. Zatím jsou při putovaní za dotacemi jasně nejaktivnější zástupci klubů, kteří už vyrazili za politiky.

Radnice zatím nevědí, kolik dostanou

"Už nás oslovují a ptají se, kdy peníze dostanou. Problém je v tom, že nám ještě nic nepřišlo, a dokonce ani nevíme, kolik nám stát přesně pošle," říká třeba starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Většina politiků si navíc myslí, že "tabulkové" miliony do rozpočtů měst vůbec nedorazí, a oni tak budou přerozdělovat mnohem menší balík, než o kterém momentálně hlavně sportovci sní.

"My podle údajů z ministerstva máme dostat 19 milionů. Já to ale považuji za úplný nesmysl. Výnosy z hazardu budou určitě menší, řada provozovatelů méně výdělečné automaty zruší, a tím klesne i výnos. Myslím, že se do světa pustila bláznivá informace, která vyvolala akorát zmatek," uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Vůbec největší obnos se bude dělit v Pardubicích. Ovšem ani tady se slíbenými 49 miliony příliš nepočítají. "Náš odhad je takový, že to bude tak o 20 procent méně. Do města tak přijde zhruba 39 milionů," říká zastupitel za ODS Petr Klimpl, který bude mít za úkol sestavit systém, podle kterého se peníze budou dále dělit.

Kusý: Jsou to peníze sportovců

Zbyněk Kusý

A to určitě nebude vůbec snadné. Například manažer pardubických hokejistů Zbyněk Kusý to vidí tak, že až 75 procent ze sumy by měli dostat sportovci. "Jsou to vlastně naše peníze. Vždyť pocházejí i ze sportovního sázení. Podle mě by měly jít na podporu mládežnického sportu," uvedl Kusý s tím, že jen jeho klub se stará o 300 dětí.

Otázka ale je, kde peníze skončí. Ve hře je i varianta, že je pohltí rozpočet města. V tom případě by za ně město mohlo postavit chodníky nebo splácet provozní ztrátu z brzy otevřeného plaveckého areálu, kterou radní odhadují až na 35 milionů korun ročně.

"Na radnici slýchávám, že by peníze z hazardu měly putovat normálně do městské pokladny. Já ty kolegy na jednu stranu chápu. Řítí se na nás třeba velký průšvih s provozováním bazénu," říká náměstek primátorky František Brendl, který má na starosti i sport.

Jedním hlasem však hned dodává, že něco takového si nepřeje. Prý bude zastupitele přesvědčovat o tom, aby částku rozdělili mezi organizace, které fungují jako prevence kriminality.

Do sportu dříve tekly peníze přímo od provozovatelů harazdu

"To znamená sport, kulturu a další neziskové organizace. Logické by bylo, aby z toho nejvíce dostal sport, který dříve dostával tyto peníze přímo od provozovatelů hazardu," uvedl.

Podobný názor mají politici na většině radnic. Třeba i ve Svitavách, které by měly inkasovat zhruba 8,5 milionů korun. "Je mi jasné, že by si sportovci zasloužili větší pomoc, nejenom na provoz, ale i na úpravu zázemí," uvedl starosta Svitav David Šimek.

Ovšem ani tím problémy politikům zdaleka nekončí. Když už řeknou, že tolik a tolik dají do sportu, budou ještě muset dodat, kolik dostane každý konkrétní klub. A to nebude vůbec jednoduché. "Vlčáků se už nyní ukazuje doopravdy hodně," usmívá se Brendl.

Jedním z těch nejvíce hladových bude určitě manažer hokejistů Kusý. "Jsme páteřní sport v našem městě. Do mládeže dáváme každý rok 30 milionů," uvádí argumenty. Dodává také, že proběhne schůzka zástupců klubů, kde se budou domlouvat pravidla hry.

Konečné slovo pak bude mít zastupitelstvo města. "Připravujeme ve sportovní komisi klíč, jak peníze mezi sportovce podělit. Nebude to snadné, ale už v červnu bychom ho chtěli dát zastupitelům," dodal Petr Klimpl.

,