Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Z milionů za hazard dostanou pardubičtí sportovci pouze drobečky

  • 6
Výnos z hazardních her v podobě 50 milionů korun přiteče každý rok do rozpočtu Pardubic. Sportovci, kteří přišli o financování od Sazky, si mysleli, že získají většinu částky. Radní jim však chtějí dát jen 16 procent.

"Až 75 procent ze sumy, která pochází z hazardu, by měli dostat sportovci. Jsou to vlastně naše peníze. Vždyť pocházejí i ze sportovního sázení. Podle mě by měly jít na podporu mládežnického sportu," řekl bývalý manažer pardubického hokeje Zbyněk Kusý těsně před koncem ve své funkci.

Jak Pardubice rozdělí peníze z hazardu

Letošním rokem začala praxe, že stát část výnosu z hazardu (výherní automaty, sázkové kanceláře) posílá do rozpočtu obcí. Novinka znamená, že Pardubice tak už letos dostanou 50 milionů. Ačkoliv politici slibovali, že nový zdroj příjmu půjde hlavně do sportu, kultury a sociální oblasti, zatím je praxe jiná. Letos pardubičtí sportovci, kteří chtějí alespoň polovinu částky, dostanou deset milionů, a pokud projde návrh rady, bude to v příštích letech ještě o dva miliony horší. Vedení města navrhuje dávat sportovcům jen 16 procent z částky. Rozhodne se už v úterý na zastupitelstvu.

Možná může být rád, že od jara působí ve fotbalové Slavii Praha. Z návrhu na dělení peněz z hazardu pro příští roky, který na úterní zastupitelstvo předloží radní, by dostal nejspíše infarkt.

"Radní odsouhlasili a do zastupitelstva předkládají návrh, že z výnosu z hazardu půjde do sportu 16 procent. Jelikož město bude dostávat asi 50 milionů, bude to něco přes 8 milionů korun. Myslím, že to je hodně málo," říká opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl, který se financováním sportu dlouhodobě zabývá.

Stejný názor mají ostatně zástupci pardubických sportovních klubů, kteří okamžitě přešli do ofenzivy. Všem zastupitelům poslali otevřený dopis, ve kterém žádají, aby do sportu šla minimálně polovina hazardních peněz.

"Řada politiků před schválením novely zákona, která část výtěžku z hazardu přesunula do rozpočtu obcí, veřejně prohlašovala, že navýšené zdroje poskytnou ve prospěch sportu. V mnoha městech a obcích se tak skutečně stalo, ale rozdělení těchto peněz v Pardubicích na podporu sportu zdaleka neodpovídá významu sportu v našem regionu," stojí v dopise, pod kterým je podepsán manažer hokejového klubu Ondřej Šebek, šéf basketbalistů Pavel Stara a Vladimír Pitter za fotbalový klub FK Pardubice.

Politici nejsou zdaleka jednotní

"Je to reakce na návrh rady, který míří do zastupitelstva. Chceme to rozhodnutí zvrátit, ale nechtěli jsme to dělat nějak tajně po kancelářích a raději jsme šli transparentní cestou dopisu, který si má možnost přečíst i veřejnost," uvedl Ondřej Šebek s tím, že web jeho klubu dopis zveřejnil.

Pravda je, že iniciativa sportovních šéfů má naději na úspěch. Politici totiž nejsou v dělení peněz zdaleka jednotní.

Dokonce se v úterý odehraje nevšední věc - náměstek primátorky František Brendl předloží zastupitelům návrh, který rada neschválila.

"Navrhuji, aby sport dostal alespoň 30 procent z výnosu. Vím, že i to je málo, ale alespoň zkouším toto. Rada však můj návrh zamítla a předloží svůj se 16 procenty," uvedl Brendl.

Pouhých osm z předpokládaných 50 milionů korun si prosadil náměstek primátorky odpovědný za rozpočet Jiří Rozinek a jeho argument je jasný: "Čeká nás další těžký rok, nemáme peníze, nemůžeme rozhazovat, musíme šetřit."

Podle Brendla ale peníze, které pocházejí z výherních automatů či sázkových kanceláří, nemůžou jen tak obyčejně skončit v opravách chodníků či odměnách pro úředníky.

"Je třeba zdůraznit, že zmíněné peníze nejsou ničím navíc pro sportovce. Ti je pouze v minulosti dostávali jinou cestou. Je tedy hodně problematické, dát jim z hazardu jen zlomek. Tím jim vlastně ubíráme," uvedl Brendl.

Ten nemusí být zdaleka sám, kdo bude hlasovat jinak než samotné vedení radnice. "Sportovci si zajišťují podporu napříč politickým spektrem, bude se hlasovat takzvaně na divoko. Těžko v tuto chvíli odhadovat, jak to celé dopadne," uvedl Petr Klimpl.

Spory přišly s tím, že stát letos změnil zdanění hazardu. Nově část výnosů z něj posílá městům, které je budou dál dělit. Politici v téměř všech obcí hned mluvili o tom, že se peníze budou dělit mezi sport, kulturu a sociální oblast.

Zpočátku to ale vypadalo, že vlastně nebude dvakrát co dělit, ale miliony nakonec začaly na účet magistrátu proudit očekávaným tempem.

"Podle odhadů ministerstva financí měly Pardubice dostat zhruba 50 milionů korun. Podle prvních splátek, které jsme dostali, to vypadá, že to tak skutečně bude," řekl Brendl, který zatím vymohl, že letos z hazardu dostanou sportovci deset milionů. Ovšem takovou částku nepovažuje za úspěch.

"Není to moc, to je mi jasné. Zatím nejsou určena pevná pravidla dělení, ty stanoví až zastupitelstvo, ale obecně si myslím, že peníze by měly jít hlavně na prevenci kriminality. A do této sféry sport rozhodně patří. Umím si ale představit i navýšení počtu strážníků či jiné věci v sociální oblasti a kultuře," dodal náměstek Brendl.

V každém případě v úterý zažijí šéfové klubů při sledování hlasování zastupitelstva velmi slušný adrenalin. Půjde jim o statisíce až miliony korun, které by výrazně pomohly rozpočtům jejich mužstev, které vysává hospodářská recese. V jejím důsledku ubývá sponzorů, což třeba u pardubických basketbalistů znamenalo nutnost radikálního snížení rozpočtu.