Menší sporty přijdou o peníze (ilustrační foto).

Menší sporty přijdou o peníze (ilustrační foto). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice potvrdily dělení výnosů z hazardu, malé sporty pláčou

  • 5
Pardubičtí zastupitelé rozdělili výnosy z hazardu, které jim nově chodí do kasy. Ačkoliv stát počítal, že peníze půjdou hlavně do sportu, Pardubice na něj dají jen šestnáct procent z 50 milionů korun.

Zástupci hlavně menších pardubických sportovních klubů musí být po jednání zastupitelů "na prášky". Dozvěděli se, že město jim z výnosu z hazardu rozdělí asi osm milionů.

"Například Zlín dá na sport polovinu vybrané částky z herních automatů a loterií. Já navrhuji alespoň 30 procent. Myslím, že to je rozumný kompromis," prosil o větší vstřícnost ke sportovcům náměstek primátorky František Brendl. Marně.

Většina zastupitelů rozhodla pro návrh rady, která v předtuše zlých ekonomických časů nechce rozhazovat peníze.

"Mottem příštího roku a i roků dalších bude splácení plaveckého areálu. Jen příští rok do něj musíme dát 57 milionů korun. A dá se říct, že i to je vlastně podpora sportu," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Akvapark za půl miliardy s největší pravděpodobností další desítky milionů korun prodělá, takže do něj město bude pumpovat ještě mnohem více. To však situaci hlavně méně sledovaných sportovních klubů neřeší.

Malé sporty pláčou

Sportovci totiž po krachu společnosti Sazka přišli o významnou část příjmů, které chodily přes organizaci ČSTV. Letos pak navíc přestal platit zákon, podle kterého třeba sázkové kanceláře místo daní dávaly část peněz zpět do sportu.

Nyní ovšem výnosy putují do rozpočtů měst a ty je pak dále dělí. Například pro florbalový klub Sokol Pardubice, který se stará o více než 600 dětí a juniorů, tak toto rozhodnutí politiků znamená finanční propad.

"Dříve jsme od Fortuny dostávali zhruba 150 tisíc ročně. Nyní nám město z hazardu pošle navíc 50 tisíc. Výsledek? Jsme minus sto tisíc," velmi jednoduše popisuje praxi trenér florbalistů Miroslav Janovský.

Stejně špatně na tom budou hokejbalisté, tenisté nebo ženský basketbalový klub Studánka. Paradoxní ovšem je, že proti záměru radních se už dopředu ozvali zástupci velkých mužských klubů.

Konkrétně šlo o šéfa hokeje Ondřeje Šebka, basketbalu Pavla Staru a fotbalu Vladimíra Pittera. Všichni tři napsali radním, že chtějí z hazardu pro sport alespoň 50 procent.

"Řada politiků před schválením novely zákona, která část výtěžku z hazardu přesunula do rozpočtu obcí, veřejně prohlašovala, že navýšené zdroje poskytnou ve prospěch sportu," uvedli v dopise adresovaném radním.

Ačkoliv nátlak neuspěl, právě zástupci tří zmíněných klubů mohou být spokojeni. Z letošního výnosu z hazardu dostanou každý 1,5 milionu korun a fotbalisté navíc dalších 1,2 milionu jako dotaci na opravu stadionu Pod Vinicí.

"Vůbec se mi nelíbí takové netransparentní dělení peněz. Vůbec nevím, kdo rozhodl, že tyto tři sporty jsou privilegované a tím pádem dostanou více," řekl zastupitel Petr Beneš.