Gabriela Hůlová a její autistický syn Matěj v pardubickém mateřském centru...

Gabriela Hůlová a její autistický syn Matěj v pardubickém mateřském centru Lentilka. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

I odznáček má lidem osvětlit, že dítě s autismem není nevychované

  • 1
Autismus. Porucha dětského mentálního vývoje, která má často drtivý dopad na celý život všech z okolí postiženého. Speciální pedagožka Gabriela Hůlová ví o nelítostné diagnóze hodně. Stará se o syna Matěje a přes všechny překážky se ho snaží připravit na co nejvíce samostatný život.

Každý, kdo měl nebo má malé dítě, moc dobře ví, v jaké dobrodružství se může proměnit tak banální činnost, jakou je za normálních okolností nákup. Ovšem nekončící prosby o něco sladkého, otázky, kdy už půjdeme domů, nebo snaha strhnout něco z regálu by přišla Gabriele Hůlové jako bezvýznamná a téměř milá záležitost. Nákup s jejím čtyřletým autistickým synem Matějem může nabrat úplně jiné obrátky.

„Děti, které mají tuto neléčitelnou poruchu, často v tomto věku ještě nemluví. Když vám tedy chtějí něco sdělit, tak to dělají způsobem, kterým logicky na sebe strhávají pozornost okolí. Pro laika v tu chvíli mohou vypadat jako hodně nevychované,“ uvádí Gabriela Hůlová, která sama pracuje jako speciální pedagog v pardubické školce Lentilka, takže má i odborné zkušenosti v práci s autisty.

V praxi to může vypadat třeba tak, že dítě spadne na zem, kde se začne různě nekoordinovaně zmítat a vydávat hodně hlasité skřeky. Tak složitou situaci v obchodě však pomáhá řešit poměrně banální pomůcka v podobě malých odznáčků, na kterých je napsáno, že se jedná o nemocné dítě a o jeho rodiče.

„Vypadá to jako bezvýznamná věc, ale skutečně to hodně pomáhá. Lidé, kteří na vás okamžitě začnou pohoršeně koukat, najednou z odznaků zjistí, že něco není v pořádku a situaci pochopí,“ vypráví Gabriela Hůlová, která v týdnu za svou činnost získala od zástupců pardubického magistrátu ocenění Nejlepší pedagog.

„Gabriela Hůlová z Lentilky dostala ocenění za vytvoření ucelené metodiky a zavedení nových metod při práci s dětmi postiženými autismem. Jejich aplikace zaznamenala značné úspěchy v rozvoji dětí s těžkým autismem,“ říká mluvčí pardubické radnice Pavla Kosíková.

Děti přes noc probouzí noční můry

Ani speciální vzdělání ovšem nepomůže řešit všechny složité situace, do kterých se rodina s tak vážně narušeným dítětem často dostává. „Třeba na dnešek jsme spali asi tři hodiny. Bohužel děti s tímto postižením špatně usínají, brzy se budí a často je v noci probouzejí zlé sny či dokonce noční můry. Není to lehké někdy zvládnout,“ uvádí Hůlová.

I proto je nadšená, že v Pardubicích funguje školka Lentilka, a navíc od ledna přibylo Centrum pro autismus s příznačným názvem „Z PASti“. „Každá cesta s autistickým dítětem je velice stresující pro rodiče i dítě samotné. Velmi často špatně snáší změny prostředí. Je pro nás hodně důležité, že nemusíme jezdit někam do Prahy nebo Hradce. Je to velká pomoc a úleva,“ říká.

Postižením dítěte trpí celá rodina, která se často rozpadá

Pomoc spočívá i v tom, že centrum se nestará jen o samotné děti, ale poskytuje oporu a rady celé rodině. To má přitom zásadní vliv na její další fungování. „Všechny výzkumy a studie dokazují, že rodiny, ve kterých je postižené dítě autismem, jsou daleko více náchylné k rozpadnutí. Rozvodovost je tam o hodně větší,“ doplňuje Gabriela Hůlová.

I proto se rozhodli nové centrum podporovat politici z krajského úřadu a Magistrátu města Pardubice. Obě instituce poskytly na zřízení centra a jeho fungování peníze.

„Mohlo by se říct, že jsme dali dotace jen těm 17 postiženým, o které se centrum bude starat. Ale tak to není. Autismus dítěte postihne celou rodinu, takže centrum pomůže podstatně více lidem. Navíc může pomoci i rodinám k jejich zachování. Co si budeme povídat, muži často z tak těžké situace utečou, zatímco ženy nemohou,“ uvádí primátor Pardubic Martin Charvát.

Navíc centrum může pomoci rodičům dětí zachovat si alespoň část klasického soukromého života.  „Jít třeba s takto postiženým dítětem někam na návštěvu je téměř nemožné. Také babičky ho těžko zvládají. Centrum je tak často jedinou šancí na to, že si rodiče mohou odpočinout, zajít si k doktorovi či něco zařídit na úřadě,“ poukazuje ředitelka školky Lentilka Gabriela Bělková.