Cizí lidé v centru Pardubic sice kvůli dezolátnímu značení ulic bloudí, ale zodpovědným lidem na radnicích to dosud nevadilo. (Ilustrační snímek)

Cizí lidé v centru Pardubic sice kvůli dezolátnímu značení ulic bloudí, ale zodpovědným lidem na radnicích to dosud nevadilo. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Hubený, MF DNES

Za chaos ve značení ulic může selhání zodpovědných lidí na radnicích

  • 11
Nejednotné, poničené nebo úplně chybějící značení pardubických ulic, kvůli kterému lidé často bloudí, jde na vrub hlavně malým radnicím. Právě ty by se o něj měly starat. Jediná snaha o nápravu ztroskotala před lety na financích.

Ondřej Nosek vlastní firmu, která vyrábí cedule s názvy ulic. Před lety svou společnost přestěhoval z Prahy do Pardubic a logicky mu padlo do oka špatné značení ulic a náměstí v centru krajského města.

To totiž, jak MF DNES před časem upozorňovala, na řadě míst úplně chybí nebo je zničené a hlavně není vůbec jednotné. Někde jsou klasické cedule, jinde ukazatele na sloupcích.

„Byl jsem tím úplně ohromen. Takovou hrůzu jsem v žádném jiném velkém českém městě neviděl. Často jsem v centru bloudil, když jsem něco hledal, často se mě lidé ptali na cestu. Totální chaos,“ uvedl Ondřej Nosek.

Majitel firmy na cedule chtěl zmatek napravit, neuspěl

Nezůstal jen u údivu. Vyrazil na radnici městského obvodu jedna a snažil se zjednat nápravu. Tehdejší starostce Haně Tomanové dokonce přinesl ukázkovou ceduli, jak by mohlo značení ve středu krajské metropole vypadat. Neuspěl.

„Nebyl zájem. Jen jsem se dozvěděl, že lidé jsou tady zvyklí a že není třeba nic měnit,“ uvedl Nosek, který se však nenechal otrávit a bojoval dál. Na konci srpna 2011 se přihlásil do soutěže, kterou vypsal v rámci projektů placených Unií magistrát. Kompletní přeznačení většiny ulic v centru města červenými smaltovanými cedulemi o rozměru 700 krát 300 milimetrů vyčíslil na 770 tisíc korun bez daně.

„Dodnes jsem na svůj návrh nedostal ani odpověď. Když jsem zaregistroval tak silný nezájem ze strany politiků, tak jsem svou iniciativu opustil,“ uvedl Nosek, který jako důkaz předkládá zaslaný dokument i s razítkem z pošty. Sami úředníci radnice existenci nabídky nepopírají. „Co se týká vyrozumění, informováni jsou jen ti, kteří uspěli,“ uvedla mluvčí magistrátu Pavla Kosíková.

Ovšem politici nakonec nevybrali nikoho. To se dá lehce zjistit třeba na křižovatce ulic Sladkovského a Smilova u restaurace Plzeňka. Na ní není jediné označení ulice. Stejné to je o kousek dál na křižovatce s ulicí Hronovická. Tady existuje pouze jedna značka s názvem, Smilova dokonce není značená vůbec. To přiznává i zastupitel za Pardubáky a bývalý náměstek primátorky František Brendl, který měl značení ulic v minulém volebním období na starost.

Nevědomost, lhostejnost a pohodlnost si podaly ruce

„Byli jsme si vědomi, že značení ulic a celý informační systém je v Pardubicích v dezolátním a havarijním stavu. My jsme se pustili do značení turistických cílů a jako druhé měly přijít na řadu ulice. Bohužel jsme se nebyli schopni domluvit s obvody na nákladech. Projekt ale existuje, jen ho je třeba oprášit,“ uvedl František Brendl.

Kdo má v Pardubicích na starost značení ulic

V Pardubicích, kde je značení v havarijním stavu, je to poněkud složitější kvůli existenci malých obvodních radnic. Právě ty by měly na odbor dopravy magistrátu dát podněty na to, kde cedule chybí nebo kde je třeba dát je nově. Odbor dopravy pak u Služeb města objedná instalaci značení a také ji zaplatí. Malé radnice pak mají za úkol hlídat i to, aby nikdo cedule s názvy ulic nesundával. Kdo tak učiní, může ve správním řízení dostat pokutu až deset tisíc korun.

Označení ulic musí vyžadovat na domech obvod Otázka ale je, jestli se něco může v dohledné době změnit. MF DNES se sice po delším pátrání podařilo zjistit, že značky má na starost obvod, ale problém je v tom, že o své pravomoci nemají na malých radnicích ani ponětí.

„Nikdy jsem o tom neslyšel, že bychom se měli starat o značení ulic,“ shodně odpověděli starosta obvodu jedna Jaroslav Menšík a místostarosta na Dukle Jaroslav Kňava.

Možná bude problém v tom, že při instalaci musí jejich úřady spolupracovat s velkou radnicí, a to se v Pardubicích v posledních letech moc nedaří.

„Městské obvody navrhují doplnění dopravního značení s označením názvů ulic na místech, kde dosud nebylo, a hlásí odboru dopravy magistrátu zjištěné závady. Magistrát následně o instalaci žádá Služby města Pardubic a hradí je ze svého rozpočtu,“ popisuje správný postup šéf odboru dopravy magistrátu Vladimír Bakajsa. 

Při krátké procházce ulicemi je však evidentní, že v posledních letech se mašinérie příliš často do pohybu nedala. „O problému jsem se dozvěděl až od vás, ale pokud to tak je, tak se tomu určitě budeme věnovat a zjednáme nápravu,“ uvedl Jaroslav Menšík.

Zákon o obcích jinak říká, že majitel domu, který svévolně ze svého domu sundá ceduli s názvem ulice, může ve správním řízení dostat pokutu až deset tisíc korun.