Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubice zatím spalovnu kupovat nebudou. Ve hře jsou i obavy z postihu

  • 10
Ani na druhý pokus pardubičtí zastupitelé neschválili peníze na nákup spalovny v Rybitví. Politici jsou tak ve slepé uličce. Na jedné straně stále existuje usnesení, že město má zařízení za 35 milionů korun od společnosti AVE CZ koupit, na straně druhé není za co.

V pardubickém zastupitelstvu se rozmáhá poněkud zvláštní nešvar, který je na první pohled v těžkém rozporu s logikou.

Už dvakrát se stalo, že zastupitelé sice schválili nějaký krok, ale ti samí politici už nezvedli ruku pro zaplacení akce. Poprvé se to stalo v případě demolice bytového domu na náměstí Jana Pernera a podruhé u nákupu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví.

Vedení města chce koupit odstavenou spalovnu, aby zabránilo její modernizaci a opětovnému spuštění.

„Vlastně to nemá žádnou logiku, člověk by řekl, že když zvednou ruku pro nákup, tak poté schválí i peníze na něj,“ uvedl lídr Pardubáků František Brendl, který hodně stojí o to, aby město nakonec roky odstavenou spalovnu koupilo.

„Máme jedinečnou šanci definitivně tohle nebezpečí stopnout. Když koukám, kolik peněz jsme ve čtvrtek odhlasovali do hokeje, sokolům nebo bývalému zaměstnanci, tak mi hlava nebere, že se nenajde dvacet lidí, kteří schválí peníze na nákup spalovny,“ dodal Brendl.

Podobně apeloval také na kolegy před hlasováním a některé i přesvědčil. „Já jsem minule hlasoval proti nákupu, ale ctím to, že zastupitelstvo se pro něj rozhodlo, a tak jsem zvedl ruku i pro peníze. Myslím, že o tom je demokracie. Ctít názor většiny,“ uvedl zastupitel za ČSSD Aleš Vavřička. Jenže nakonec ani jeho hlas nepomohl. Pro uvolnění peněz z městského rozpočtu hlasovalo jen sedmnáct z potřebných dvaceti politiků. Radost z toho mohou mít třeba zástupci ODS, kteří dlouhodobě tvrdě vystupují proti nákupu spalovny.

Firma AVE CZ těžko bude čekat na peníze donekonečna

„Myslím si, že řada kolegů si začala uvědomovat, o čem vlastně hlasují, a začínají mít obavy z možných trestněprávních postihů. Problém totiž je, že skutečná hodnota spalovny je jen šest milionů a zbývajících 29 milionů máme platit za podnikatelský záměr firmy AVE CZ. Mám pocit, že na něco takového nelze veřejné peníze používat,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Otázka je, co bude s problémem dál. Zjevné je, že se o spalovně ve čtvrtek nehlasovalo naposledy. Zástupci radnice vlastně znovu musí bod předložit zastupitelům. „Existuje platné usnesení spalovnu koupit. Tudíž se musíme snažit o jeho naplnění. Hlasovat budeme tak dlouho, dokud to neschválíme, nebo usnesení nezrušíme,“ uvedl Brendl, který má však logicky strach, že tento scénář se nemusí líbit lidem z firmy AVE CZ.

„Donekonečna jistě čekat nebudou. Zatím bych ale řekl, že nám ještě čas dají. Nákup jsme schválili a teď se musíme dostat přes tuto technikálii,“ dodal František Brendl, bývalý náměstek primátorky.

Celou situaci navíc komplikuje to, že se do nákupu příliš nehrnou ani okolní obce. Finanční podporu sice Pardubicím slíbily Srnojedy nebo Rybitví, ale třeba Lázně Bohdaneč, které mají spalovnu de facto za náměstím, už ne. „Tamní zastupitelstvo poslání peněz ve středu zamítlo,“ řekl Petr Klimpl.

Přitom odkup podle slov navrhovatelů nepřinese extrémní náklady. Pokud se částka 35 milionů korun vydělí počtem obyvatel města, došli bychom k číslu 400. Právě tolik korun by tedy za své obyvatele měly přispět i menší obce. „Všichni v Pardubicích dáme za odkup spalovny 400 korun. Myslím, že si občané tohoto města takovou investici zaslouží,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Neochota dalších samospráv mrzí i jednoho z nejtvrdších bojovníků proti spalovně Miroslava Rubeše zvoleného za hnutí ANO. „Počkal bych s hlasováním až na chvíli, kdy budeme vědět, kolik obcí se do nákupu zapojí. Myslím, že by pak byla větší šance na schválení částky,“ uvedl zastupitel Rubeš.

Přitom vše už mohlo být u konce. Na předposledním zasedání totiž nákup prošel o dva hlasy. Jenže v tu chvíli za novináři odběhl v euforii z úspěchu František Brendl a na koncert spěchal jeho kolega z Pardubáků Aleš Klose. Jan Linhart z Patriotů si pak spletl, o čem se vlastně hlasuje, a uvolnění částky tak neprošlo.