Možnost spuštění spalovny není vyloučená.

Možnost spuštění spalovny není vyloučená. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Majitelé pardubické spalovny dál usilují o svolení k likvidaci chemikálií

  • 4
Právě před týdnem nesehnal primátor Pardubic Martin Charvát dost hlasů zastupitelů pro odkup spalovny v Rybitví od firmy AVE CZ. Její vedení chtělo od města za ukončení podnikatelského záměru 35 milionů. Ale peníze nedostane, a tak se bude dál pokoušet získat povolení spalovat chemikálie.

Ta část pardubických zastupitelů, která nezvedla ruku pro nákup spalovny nebezpečných odpadů, bude snahu firmy AVE CZ získat povolení pálit v Rybitví chemikálie sledovat asi se zatajeným dechem. Byť jejich argumenty proti odkupu soukromého podnikatelského záměru za veřejné peníze měly logiku, bylo by pro ně těžké obhájit před voliči spuštění zařízení, které ročně na návětrné straně Pardubic spálí až dvacet tisíc tun nebezpečného odpadu.

A taková alternativa stále není vyloučená. Plyne to z vyjádření jednatele AVE CZ Jiřího Nováčka.

„Preferovali jsme konsenzuální řešení, pokud ale není možné, zbývá řešení sporné - tedy cesty, jak zmařenou investici vymáhat. Nic to také nemění na tom, že dále pokračujeme v krocích směřujících ke zprovoznění spalovny, a ve hře zůstává i prodej strategickému partnerovi, který o spalovnu projevil zájem,“ uvedl Nováček pro MF DNES.

Vedení firmy, která dnes patří do portfolia majitele fotbalové Sparty Praha Daniela Křetínského, věřilo tomu, že se s městem na odkupu domluví. Původně společnost AVE CZ chtěla 70 milionů korun, po jednání s primátorem Martinem Charvátem stáhli požadavek na půlku.

AVE není daleko od získání potřebných povolení

„Taková je nabídka, není o ní možné dále smlouvat. Mám za to, že pokud spalovnu koupíme, nebude už nikdy hrozit její spuštění,“ uvedl před zastupiteli Charvát, ale stejně jich většinu na svou stranu nezískal.

A to i přesto, že on i jeho kolegové z hnutí ANO argumentují tím, že firma není vůbec daleko od možného získání všech potřebných povolení. Byť na nižší objemy odpadu.

„Stávající spalovna má kolaudační rozhodnutí. To znamená, že pokud se majitel (AVE či kdokoliv jiný, komu případně AVE prodá) rozhodne rekonstruovat a zachovat ‚zkolaudovanou kapacitu‘, nebudou s tím mít žádný problém,“ uvedl na Facebooku náměstek primátora Jan Řehounek.

Ten společně s Martinem Charvátem také odmítá tvrzení odpůrců nákupu, že firma svůj záměr zpackala a nyní ho chce zachránit za peníze daňových poplatníků. „AVE vyhrálo již dva soudy. Uvidíme, co bude dál. Jen nevím, kde berete jistotu,“ uvedl v debatě primátor.

Jeho argumenty jsou velmi podobné jako ty, které používá jednatel AVE CZ Jiří Nováček.

„Zvlášť bychom se ohradili proti tvrzení některých zastupitelů, že by město v případě odkupu spalovny sanovalo náš neúspěšný podnikatelský záměr. Nejde o záměr, který by se nepovedl, ale o projekt, který byl kroky státní správy a samosprávy zmařen,“ uvedl Nováček.

K tomu obchodní ředitel a prokurista AVE CZ Aleš Hampl uvedl, že je pro firmu vlastně dobře, že nedávno opět neuspěla u krajského soudu v Hradci Králové při žádosti o integrované povolení k přestavbě spalovny.

„Firma na základě rozhodnutí podala dovolání k ministerstvu životního prostředí. To nyní musí rozhodnout, že EIA byla zpochybněna pouze na základě veřejného odporu, což z hlediska procesu není zákonný důvod. Jsme rádi, že lze konečně v povolovacím řízení procesně pokračovat,“ uvedl Hampl.

Z dalšího vývoje má strach i pardubický zastupitel Miroslav Rubeš, který proti spalovně bojuje už bezmála deset let.

„Firma sice dostala negativní rozhodnutí krajského úřadu, ale velmi kvalifikovaným a podrobným rozborem se odvolala. Pokud by se spalovna v Rybitví uvedla do provozu, bylo by to největší zařízení na likvidaci nebezpečných odpadů v republice,“ uvedl.