Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Hubený

Hledají se přísedící. Soudům chybí, musí odkládat jednání

  • 19
Nemusí mít zvláštní kvalifikaci, zdánlivě nejsou potřeba. Pokud ale přísedící u soudu chybí, je to problém. Řeší ho soudy v Pardubickém kraji. Od příštího roku se přesune na pobočku v Pardubicích prvoinstanční trestní agenda krajského soudu. Což bude znamenat větší potřebu přísedících, dříve „soudců z lidu“. Už nyní je jich nedostatek.

„Plánováno je 30 přísedících, současný stav je 13 a z nich zhruba polovině bude mandát končit během příštího roku,“ řekl místopředseda pověřený řízením pobočky v Pardubicích Jan Ducháček.

Problémy mají i okresní soudy. „Řady přísedících se začínají tenčit. Jsou v určitém věku, ne všem slouží zdraví. Zrovna minulý týden jsme se dostali do situace, kdy nám onemocněl jeden přísedící a museli jsme odročit jednání,“ řekl předseda pardubického Okresního soudu Milan Špryňar.

Z průtahů v některých řízeních kvůli nízkému počtu přísedících má obavy i hejtman Martin Netolický. Důvodem nezájmu je podle něj především nízké platové ohodnocení, nutnost dojíždění z odlehlejších částí kraje, ale také povaha projednávaných případů, které často zahrnují násilnou trestnou činnost či hospodářskou kriminalitu.

Kraj chce proto vyzvat členy krajského zastupitelstva i starosty obcí, aby pomohli vytipovat případné vhodné adepty, kteří by o službu justici měli zájem.

Stačí souhlas zastupitelů a bezúhonnost

Podmínkou k získání pozice je bezúhonnost, věk vyšší než třicet let a souhlas zastupitelů v místě bydliště. Znalosti práva přísedící mít nemusí, předsedové soudů by měli dbát o jejich průběžné vzdělávání.

„Zkušenosti a morální vlastnosti by měly dávat záruku, že budou funkci řádně zastávat. Přísedící jakožto zástupce laické veřejnosti se při jednání neřídí pouze zákonem, ale také citem a smyslem pro spravedlnost,“ uvedla přísedící u ústeckého soudu Erika Olivová.

Odměny přísedícím

Přísedícím, kteří jsou v pracovním poměru, přísluší za dobu, po kterou vykonávají funkci přísedícího nebo plní jiné povinnosti spojené s touto funkcí, náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Přísedícím, kteří nejsou v pracovním poměru, se hradí ušlý výdělek. Dále přísedícím náleží hotové výdaje, které jim vzniknou, tedy stravné a cestovné. Přísluší jim též za každý den jednání paušální náhrada za výkon jejich funkce.

„Čím více různorodá je skladba uchazečů, tím je to lepší,“ dodal Jan Ducháček.

Orlickoústecký předseda soudu Richard Ander se také potýká s nedostatkem přísedících. Proto oslovil města, aby nominovala zájemce. Například Letohrad byl úspěšný, zastupitelé poslali k soudu na čtyři roky pět přísedících, kteří se v pátek poprvé setkali v Ústí nad Orlicí. V pondělí odsouhlasilo pět nových přísedících zastupitelstvo v Chrudimi.

Hejtman hodlá kontaktovat ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a členy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, protože nízký počet přísedících je systémový problém, se kterým se mohou brzy potýkat také ostatní soudy. Navíc bude jednat i o povýšení pardubické pobočky, tedy záměru vybudování plnohodnotného krajského soudu v Pardubicích.