Samopal vz.58 (útočná puška) v provedení s pevnou pažbou, běžná zbraň vojáků ČSLA i armády ČR

Samopal vz.58 (útočná puška) v provedení s pevnou pažbou, běžná zbraň vojáků ČSLA i armády ČR | foto: Archiv autora

Zprovozňování samopalu rozdělilo staré kamarády. Dostali podmínku

  • 0
Okresní soud ve Svitavách potrestal čtveřici mužů, kteří byli obviněni z nelegálního prodeje zbraní. Třebaže jim hrozilo až osm let nepodmíněně, do vězení poslal pouze dva z nich. Zbylá dvojice dostala jen podmíněný trest. Byli jen, jak se říká, malými rybami.

I když měli na rukou pouta a za zády justiční stráž, ani před soudem jedenašedesátiletý dělník Vlastimil Kašpárek a stejně starý údržbář Pavel Kligl stále nevyhlíželi jako členové organizované skupiny obchodující nelegálně se zbraněmi.

„Je mi to líto, do smrti toho budu litovat,“ řekl Kašpárek, jinak fanoušek starých aut. Když se ho známý loni v lednu zeptal, zda by dokázal sehnat funkční samopal vzor 58 pro sběratele v Německu, neodmítl ho. „Říkal jsem mu, že se zeptám,“ uvedl Kašpárek.

Obrátil se na svého přítele a sběratele zbraní Kligla a uspěl. „Pro jiného bych to neudělal, známe se už třicet let. Ukecal mne,“ řekl Kligl před soudem.

Na motoburze i na portále Aukro koupil znehodnocené samopaly, ze kterých ve své dílně udělal funkční zbraně. Ty dal Kašpárkovi, který je pak poslal dál.

Vše nasvědčuje tomu, že tito dva z prodeje zbraní moc nezbohatli. Například na nákup pistole CZ 75 Kašpárek dostal 22 tisíc korun, přičemž si mohl nechat dva tisíce korun.

Muži sháněli pro zájemce samopaly, pistole i tlumiče

Podle důkazů policie muži společně s dalšími dvěma opatřili zájemcům několik samopalů a pistolí s náboji, pouzdry, případně i s tlumičem. Policie je chytla loni v červnu.

Zatímco Jiří Zachar dostal trest dva roky nepodmíněně a Marcel Flek ještě o tři měsíce delší, dvojice starších mužů odešla od soudu v pátek domů. Dostali podmíněný trest s odkladem na zkušební dobu čtyř let. Proti rozsudku se neodvolali, je pravomocný.

„U těch dvou jsme přihlédli k tomu, že nebyli nikdy trestáni, mají rodinné zázemí, jsou v seniorském věku a jejich doznání napomohlo k objasnění celé věci,“ uvedl předseda Okresního soudu ve Svitavách Bohumil Kotala.

Ačkoli oba s policií spolupracovali, jejich výpovědi se totiž lišily v tom, kolik si mezi sebou vyměnili zbraní i peněz. Přímá konfrontace před soudem pak dokázala jen to, že jeden z kamarádů tomu druhému lže. „Podívej se mi, Pavle, do očí. Byli jsme třicet let kamarádi. Jak se ti s tím bude žít?“ řekl Kašpárek Kliglovi.

„Já říkám pravdu. Nevím, jak s tím budeš moci žít ty,“ tvrdil mu Kligl.

Pokud celá čtveřice skutečně byla organizovanou skupinou, pak se při prodeji zbraní chovala velmi amatérsky. Muži prodali jen pár zbraní, které navíc všechny skončily v rukách policie.

Ta „obchodníky“ chytila i na základě odposlechů, v nichž někteří muži používali pro zbraně krycí názvy. Například malé hodiny znamenaly pistoli, velké hodiny samopal, zrní náboje, kyvadlo tlumič.