Pavel Peml podle rozsudku nesmí svou živnost provozovat tři roky, autoškola s jeho jménem v názvu ale funguje dál.

Pavel Peml podle rozsudku nesmí svou živnost provozovat tři roky, autoškola s jeho jménem v názvu ale funguje dál.

Soud potvrdil tresty za podvody, autoškola pokračuje s jiným jednatelem

  • 2
Přeloučská Autoškola Peml bude ve své činnosti pokračovat. A to přesto, že Nejvyšší soud odmítl dovolání a potvrdil jejímu majiteli a třem zkušebním komisařům podmíněné tresty a zákazy činnost za podvody při zkouškách.

„Autoškola pokračuje pořád, máme nového jednatele společnosti. Jedeme dál, všechno bude zachováno,“ řekl majitel autoškoly Pavel Peml, který podle rozsudku nesmí svou živnost provozovat tři roky.

Podle pravomocného verdiktu se spolu s komisaři dopustili zneužití pravomoci veřejného činitele, když ulehčili některým uchazečům cestu k řidičskému průkazu. Nejvyšší soud rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil v internetové databázi.

Poslední mimořádný opravný prostředek v podobě ústavní stížnosti zatím odsouzení podle dostupných informací nevyužili, ale Pavel Peml nepovažuje případ za uzavřený.

„Více se vyjadřovat zatím nechci, protože jsme dávali další dovolání a budeme pokračovat dále,“ řekl Peml, který už podle svých dřívějších slov celou záležitost považuje za vykonstruovanou ve snaze poškodit dobré jméno autoškoly. Tu označil za ojedinělou kvůli práci s řidiči, kteří mají pohybové či jiné zdravotní omezení.

V dovoláních čtveřice poukazovala na údajně nedostatečné důkazy. Obžalovaní také tvrdili, že nenaplnili znaky trestného činu, který jim obžaloba kladla za vinu. Dovolávali se například grafologického posudku nebo výslechu autora softwarového systému pro závěrečné zkoušky.

Nejvyšší soud ale nenašel důvod k zásahu do výsledků hlavního líčení a dovolání odmítl. Odlišné hodnocení důkazů obhajobou a obžalobou automaticky neznamená porušení zásad spjatých se spravedlivým procesem, upozornili soudci v usnesení.

Ne všechny testy vyplnili žáci autoškoly

Podle obžaloby Peml slíbil jednomu zájemci o řidičský průkaz, že nebude muset absolvovat některé části výuky v autoškole a jízdy, později mu radil při testech. Zkušební komisaři Zkušební komisaři Jaroslav Hekerle, Jiří Rozínek a Radek Široký umožnili, že někteří frekventanti autoškoly u zkoušky nebyli, test za ně vyplnil někdo jiný. Přesto téměř dvacet lidí získalo řidičské oprávnění, protože komisaři vyplnili protokoly o zkoušce jako splněné. Vše se odehrálo v roce 2009.

Obhájci se u soudů snažili zpochybnit, že by obžalovaní vědomě podváděli. Zájemci o řidičský průkaz prý mohli komisaře oklamat a na zkoušky místo sebe poslat někoho jiného. Zpochybňovali také věrohodnost svědků, kteří jednoznačně uvedli, že se zkoušky osobně nezúčastnili, a přesto dostali osvědčení o vykonání zkoušky.

Okresní soud v Pardubicích uložil čtveřici mužů podmíněné tresty v rozmezí od šesti do 18 měsíců s odkladem na 18 měsíců až tři roky. Nejpřísněji potrestal komisaře Jiřího Rozínka. Zákazy činnosti odsouzeným se pohybují mezi dvěma a čtyřmi roky.

Nejde o výjimečný případ. Loni NS potvrdil podmínky bývalým komisařům a učitelům autoškoly v rozsáhlé korupční kauze, která se odehrála v Praze. Úplatky v řádu tisíců korun zaručovaly bezproblémové vykonání závěrečné zkoušky. Podobné případy řešily v poslední době také soudy ve Žďáru nad Sázavou a Chebu.

,