Podle vyšetřovatelů mohlo zahynout mnohem víc parašutistů. Ilustrační foto

Podle vyšetřovatelů mohlo zahynout mnohem víc parašutistů. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Soud odročil líčení o smrti vojáka výsadkáře, obhájci prasklo v zádech

  • 7
Šest dnů studoval soudce Petr Žanda spis, který má osvětlit vinu za smrt parašutisty při zkouškách padáků. Náročně zorganizoval proces, sezval řadu svědků. Dvacet minut po začátku ale musel líčení odročit. Obhájce jednoho ze dvou obžalovaných leteckých instruktorů má zablokovaná záda.

U okresního soudu v Chrudimi se od pondělí mělo rozhodovat, kdo může za smrt třicetiletého parašutisty Lukáše Syručka, který se zabil v lednu 2009 při testech výstroje. Neotevřel se mu padák.

"Můj obhájce je nemocný, žádám o odročení. Mrzí mě to, dozvěděl jsem se to až včera večer. Také bych to měl rád za sebou," řekl Jan Šturc, jeden z obžalovaných. Bolesti zad by prý jeho advokátovi neumožnily soustředit se na proces.

"Je to neuvěřitelné, spis jsem četl šest dnů, ale samozřejmě máte právo na obhajobu," posteskl si soudce Petr Žanda. Pak líčení odročil na polovinu května. A nebylo to zřejmě naposled. Mezi předvolanými svědky dnes chybělo i pět vojáků, z nichž čtyři jsou na misi v Afghánistánu a jeden v Německu.

Obvinění neupozornili na problémy s výstrojí

Před soudem stojí dva letečtí instruktoři, kteří nechávali u chrudimských výsadkářů padáky testovat. Ani jeden z obviněných už u armády nepracuje.

Policejní vyšetřování ukázalo, že akci provázel až neuvěřitelný nepořádek. Policie oba muže viní z obecného ohrožení, za což jim hrozí až pětileté vězení.

Podle vyšetřovatelů oba muži při zkouškách zaznamenali závažné nedostatky v připevnění kontejneru na zbraně a potraviny k tělu výsadkáře, který pak ve vzduchu znemožňoval otevření záložního padáku, avšak neuvedli to do protokolu.

"Znemožnili tím zjištění závady a její odstranění. Svévolně navíc snížili počet zkušebních seskoků o polovinu," popsala před časem policejní mluvčí Věra Hamáčková některé chyby, jež vyústily v Syručkovu smrt. Dokumenty ze zkušebních seskoků policisté hodnotí jako neúplné a zfalšované.

Navíc den před tragédií už se stejným typem padáku měla problém jiná skupina parašutistů. Takže museli použít záložní padáky. Parašutisté byli vystresovaní na nejvyšší míru, protože o problémech věděli.

"Mohlo zahynout osm chlapů," přiznává tehdejší velitel chrudimského výsadkového praporu Zdeněk Kolář. Vdově Aleně Syručkové to potvrdila i armádní komise: "Řekli mně, že také další kluci to měli málem spočítané. Nechápu, že testy nikdo nezastavil, když je provázely tak velké problémy."

I v chrudimském praporu se o nevhodné výstroji diskutovalo, ale tlak shora na její zavedení byl obrovský. "Nikdo se neodvážil protestovat," řekl armádní odborník, který nechtěl být jmenován.

Jedna chyba? Nikoli, přehmatů byla celá řada

Syručkova smrt odhalila celou sérii vážných přehmatů, z nichž každý zvlášť vážně ohrožoval výsadkářův život. Zde jsou jen některé z nich: armádní komisař zaměnil při testování vlastností vaku svévolně správný typ padáku za nevyzkoušený. Ve vaku nebyla potřebná zátěž, ale jen spací pytel. Po výskoku se z něj stala v podstatě plachta, která bránila otevření záložního padáku. Syruček se dostal do nekontrolovatelné rotace.

Řídící seskoku z generálního štábu kromě toho ignoroval varování odborníků, že na nebezpečně trčící pouzdro odstřelovací pušky se může namotat stabilizační padáček, takže se hlavní padák neotevře - což se také Syručkovi stalo.

Trestuhodné porušování bezpečnostních norem v české armádě zabilo nejen Lukáše Syručka, ale loni v lednu i Václava Lenbergera. Jako nováčci neměli absolvovat extrémně složité varianty seskoků, na něž nestačili. Přesto na ně byli posláni.

, , ,