Nedávno probíhala na třídě Míru příprava místa, na kterém má socha Kašpara stát.

Nedávno probíhala na třídě Míru příprava místa, na kterém má socha Kašpara stát. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Přípravy sochy aviatika Kašpara gradují, dílo už zamířilo do slévárny

  • 13
Akademický sochař František Bálek rychle dokončuje sochu prvního českého aviatika a pardubického rodáka Jana Kašpara. Také podstavec pomníku už dělníci nainstalovali do dlažby na třídě Míru.

Podle všeho si tak dílo lidé poprvé prohlédnou 2. března 2017, tedy v den, kdy uplyne 90 roků od úmrtí inženýra. Zároveň to bude dva roky od doby, kdy skončila oprava třídy Míru.

„Děláme vše, aby se stihlo právě do dne, kdy si budeme připomínat 90 let od úmrtí prvního českého letce,“ uvedl pardubický zastupitel Miroslav Rubeš, který se osobně angažuje v pořízení pomníku slavného rodáka.

Bronzová figura Jana Kašpara v nadživotní velikosti. V ruce drží vrtuli letadla Blériot, v ploše dlažby se odvíjí svítící osa s daty letcova života.

„Považuji za velký dluh Pardubic, že tady Kašpar nemá důstojnou sochu,“ řekl Rubeš, který může být zatím s průběhem příprav velmi spokojen. Je to totiž už několik týdnů, co akademický sochař František Bálek převedl sochu do sádrové podoby.

„To je vlastně poslední velký krok ze strany samotného sochaře, dále je na řadě slévárna,“ uvedl Rubeš.

Na díle s Bálkem spolupracuje jeho manželka Dagmar, která se stará zejména o vytvoření časové osy připomínající důležité údaje ze života prvního českého aviatika a také o osvětlení díla. Právě osu už v posledních dnech instalovali dělníci na třídě Míru. „Sochu tady mají postavit 2. března,“ hlásil od práce jeden z nich.

Socha už putovala do slévárny

Celý projekt zajišťuje další člen kolektivu Lukáš Obršál. Ten zároveň vzhledem ke své postavě posloužil autorovi jako model.

„V minulých dnech jsem měl spolu s primátorem Martinem Charvátem možnost si sádrovou sochu prohlédnout přímo v ateliéru. Nejvyšší představitel města neskrýval spokojenost s podobou díla a postupem prací,“ řekl Rubeš, který jezdí často na přípravy dohlédnout.

Na vlastní oči tak viděl, když Bálek sochu upravil a zabezpečil, aby snesla cestu autem, a odvezl ji do vybrané slévárny.

„Odlití a zkompletování díla je dosti složitá záležitost. Vše ale nasvědčuje tomu, že v první polovině příštího roku bude bronzový Jan Kašpar stát na svém místě, poblíž vodního prvku v rozšířené západní části třídy Míru. Bude hledět východním směrem a před sebou bude mít zhruba šest metrů dlouhou časovou osu zabudovanou do dlažby,“ doplnil Rubeš.

Socha bude měřit dva a půl metru

Samotná socha prvního českého aviatika bude v mírně nadživotní velikosti a vrtule opřená o zem, kterou postava drží v levé ruce, bude vysoká 250 centimetrů. Socha nebude stát na podstavci, a bude tak v přímém kontaktu s návštěvníky tohoto místa.

Na pořízení sochy nejvýznamnější osobnosti novodobé pardubické historie již přispěla svými dary řada občanů v rámci akce Dar na sochu Jana Kašpara, kterou iniciativně uspořádala Společnost Jana Kašpara.

Další dárci mohou dílo, které vyjde na více než dva miliony korun, finančně podpořit v prodejnách Klenoty Lejhanec na třídě Míru (ve výloze je v současné době vystaven také model sochy o velikosti 1:10), nebo v prodejně knih Mozaika v hale nádraží. Přispět je možné také prostřednictvím účtu číslo 274863129/0300.

Sbírka však není pro instalaci sochy klíčová. Na třídě Míru bude stát, i když lidé dají relativně málo. „Na Kašparovu sochu nalezneme peníze v rozpočtu. Myslím, že vzhledem k významu Jana Kašpara je to správná investice,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Zdaleka ne všichni politici mají stejný názor. Některým přijde cena jako neúměrně vysoká. „I když byl Jan Kašpar významný rodák, dva miliony jsou velmi mnoho,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.