Poškozený smírčí kříž nedaleko Vysokého Mýta se bude už podruhé stěhovat.

Poškozený smírčí kříž nedaleko Vysokého Mýta se bude už podruhé stěhovat. | foto: MAFRA

Smírčí kříž čeká kvůli R35 přesun, na původním místě ho poničil traktor

  • 0
Smírčí kříž stojící u silnice I/35 před Vysokým Mýtem ve směru od Hradce Králové zná skoro každý řidič, který tudy pravidelně jezdí. Poškozený pískovcový kříž ale čeká pravděpodobně stěhování. Na místě, kde stojí, by měla vzniknout kruhová křižovatka, díky které se řidiči z Mýta dostanou na novou silnici R35.

Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo svůj plán, jak hodlá napojit na budoucí čtyřproudovou silnici z Opatovic na Moravu Vysoké Mýto. Ve směru od Opatovic by to měla zajistit kruhová křižovatka o průměru sedmdesát metrů před Vysokým Mýtem a 320 metrů dlouhá silnice. Kruhový objezd ale pravděpodobně zasáhne do míst, kde smírčí kříž dnes stojí.

„Pro zachování genia loci lze doporučit jeho umístění nejlépe uprostřed kruhové křižovatky nebo vně mezi dvěma větvemi například na vydlážděném kruhu po konzultaci s příslušným odborníkem stavebního úřadu Vysoké Mýto,“ píše se v oznámení o chystaném záměru, který zpracovala společnost Ekoteam Hradec Králové.

V tom, kam přesunout kříž, budou mít rozhodující slovo památkáři. Ovšem přestěhovat jej na tak exponované místo, jako je střed křižovatky, je dost kontroverzní nápad.

„Vzhledem k tomu, že se kříž už jednou v minulosti stěhoval, neviděl bych v tom osobně tak velký problém. Že by měl být v centru křižovatky, to mi přijde trochu nedůstojné, určitě lze najít vhodnější řešení, mohl by stát blízko místa, kde stával kříž původně,“ říká Jiří Junek, poslanec a donedávna ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Ještě v roce 1993 kříž stál podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy šedesát metrů od silnice. Tehdy byl ale při orbě nepozorným traktoristou vyvrácen, zlomen a poté byl přesunut k silnici.

Proč a kdy byl smírčí kříž vztyčen, není jasné. Kříž z jemnozrného pískovce je bez hlavy, na břevnu je nečitelná část nápisu a znázorněn nejasný nástroj.

Většina křížů vznikla jako připomínka smrti, mohlo jít o vraždu nebo nešťastnou událost. V Pardubickém kraji se dochovalo přes dvacet smírčích křížů jak v okresu Ústí nad Orlicí, tak na Svitavsku. Naopak v pardubickém okrese není podle databáze smírčích křížů žádná taková památka.