Majitel pardubického hokejového klubu Roman Šmidberský

Majitel pardubického hokejového klubu Roman Šmidberský | foto: Michal Klíma, MAFRA

Šmidberský prohrál spor, bývalému partnerovi má doplatit statisíce

  • 3
Majitel pardubického hokejového klubu Roman Šmidberský neuspěl v soudním sporu se svým bývalým obchodním partnerem Danielem Tamchynou, současným ředitelem ústecké Spolchemie.

Tamchyna za svůj pětiprocentní podíl v investiční společnosti AML Holding dostal od Šmidberského v roce 2013 pouze čtyři a půl tisíce korun, u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové si nyní vymohl 800 tisíc. Tolik mu bude muset Šmidberský zaplatit, pokud se neodvolá.

Podnikatel Roman Šmidberský, který vybudoval a poté prodal jednu z největších dopravních firem v Česku i Evropě, se v minulosti často spoléhal na svého společníka Daniela Tamchynu. Jemu svěřil i křeslo generálního ředitele firmy Panav, vlajkové lodi AML Holdingu. Jenže současně s pádem této firmy se rozešly i cesty obou podnikatelů.

„Vzhledem ke skutečnosti, že za jeho působení společnost Panav vygenerovala za roky 2011 až 2013 ztrátu v hospodářské činnosti v celkové výši přesahující 50 milionů korun, došlo k ukončení spolupráce s Danielem Tamchynou na pozici generálního ředitele,“ uvedl Vítězslav Paděra, právní zástupce Romana Šmidberského.

Tamchyna namítá, že řídili firmu Panav společně, Šmidberský seděl v dozorčí radě. „Každý týden jsme na poradách restrukturalizaci Panavu společně řešili, takže z mé strany je jeho vyjádření strkání hlavy do písku,“ řekl Tamchyna.

Za rozdílnou výši ceny mohou posudky znalců

Šmidberský se rozhodl svého, teď už bývalého, partnera z jejich společného podniku AML Holding rychle vyprovodit. Tamchyna držel ve společnosti pět procent akcií, každá měla nominální hodnotu dvacet tisíc korun. Znalec najatý Šmidberským však dospěl výpočty k závěru, že cena podniku je velmi nízká a jedna akcie má hodnotu jen 780 korun. A právě za tuto cenu provedl Šmidberský nucený výkup. S tím se Tamchyna nesmířil a Šmidberského i holding zažaloval.

Soudce Jaroslav Vávra ve středu řekl, že v případu nemohlo hrát žádnou roli to, zda se na špatném hospodaření holdingu Tamchyna podílel, nebo ne. „Bylo to rozhodnutí vlastníka, kdo tam bude tvořit výkonný management. Těžko k tomu znalci mohli přihlížet,“ uvedl Vávra.

Soud měl na stole dva posudky, podle jednoho měl Tamchynův podíl hodnotu 4,5 tisíce, podle druhého osm set tisíc korun. „Podstatný rozdíl spočíval v jejich přístupu k otázce, zda společnost směřovala do likvidace, nebo ne,“ uvedl soudce, který se přiklonil k tomu, že Šmidberského holding bezcenný nebyl. Rozhodl, že skutečná cena jedné akcie byla 160 tisíc korun.

Tamchyna pokládá celý spor za uzavřenou kapitolu. „Nemám problém přiznat manažerský neúspěch v Panavu. Pro mne v daném sporu jde o elementární slušnost a jsem rád, že soud potvrdil, že si někteří lidé nemohou dovolit cokoliv,“ dodal Tamchyna.

Vítězslav Paděra uvedl, že všechny peníze určené na investice dával do holdingu Šmidberský. „Daniel Tamchyna nenesl žádné finanční riziko a od začátku toto leželo na bedrech většinového vlastníka,“ uvedl.