Roman Šmidberský.

Roman Šmidberský. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Šmidberský požádá Pardubice o miliony na hokej, radní jsou vesměs proti

  • 6
Pardubická primátorka oficiálně vyslechne na představenstvu HC ČSOB Pojišťovna návrh většinového majitele hokejového klubu, aby město poskytlo halu zadarmo. Oslovení radní se ale tomuto návrhu Romana Šmidberského spíš vzpírají.

Šmidberský chce, aby jeho klub nemusel platit Rozvojovému fondu za pronájem haly. Neboli aby mu město věnovalo 23 milionů ročně.

"Chceme mít stejné podmínky jako Hradec Králové, který je na tom ročně o třicet milionů lépe," říká Šmidberský. Přestože většinový akcionář dodává, že pokud bude rozdíl mezi podmínkami Hradce a jeho klubu jako doposud, půjde pardubický hokej rázně ke dnu, oslovení radní jeho návrhem nadšeni nejsou.

Nejrazantnější zamítnutí uslyší Šmidberský od radních za TOP 09. "Rozhodně s tím nesouhlasím. Vrcholový sport by neměl být sponzorován z veřejných peněz," řekl Jan Němec.

Kvůli hokeji nechtějí rušit školky

Jenomže Roman Šmidberský se netají tím, že má na stole dvě nabídky na odkup většinového balíku akcií. Jeden zájemce je údajně z Ruska, druhý je Čech.

Obavy z nového majitele však nemají ani ekonomičtí náměstci primátorky. "Nedovedu si představit, že bychom odněkud vytáhli ty miliony," řekl náměstek Jindřich Tauber.

"Je jasné, že něco je zájem lidí, co mají rádi sport, a něco jiného je zájem města. Máme ale zrušit školky a získané peníze dát na hokej?" uvedl druhý náměstek Jiří Rozinek. Dodal, že navíc není jasné, jak by požadované odpuštění nájmu mělo vypadat v praxi. Klub totiž platí nájem za halu Rozvojovému fondu.

A město klubu naopak každoročně posílá podle Taubera kolem osmnácti milionů na mládežnický sport. Jenomže Rozvojový fond je samostatně hospodařící akciovka a nemůže jen tak zrušit nájem za halu ve výši 23 milionů ročně.

Vyloučen není i prodej a odchod klubu z Pardubic

Podle Rozinka by teoreticky musela vzniknout dohoda, že klub bude dál platit nájem Rozvojovému fondu a město mu o tu samou částku přidá na dotaci. Pak už ale není řeč o slevě na nájmu, ale o mohutném toku peněz z městské kasy do hokejového klubu.

To se ale nelíbí ani dalším osloveným radním. "Určitě ne, je třeba hledat jiné řešení. Za podmínky, že hokej zůstane v Pardubicích, si klidně dokážu představit jeho prodej," řekl radní za sdružení Pardubáci Milan Košař.

Poukázal tím na jedinou možnou obavu radních z nového majitele. Tedy, že případný ruský majitel do Pardubic přivede KHL a extraliga se přestěhuje jinam, tak jak se to stalo nedávno s českobudějovickým HC Mountfield.

Z oslovených radních tak částečně dali Šmidberskému za pravdu jen náměstci František Brendl a Michal Koláček. Ti potvrdili, že pardubický hokej má horší podmínky než ostatní kluby.

"Pozice pardubického klubu vůči ostatním je jedinečná. Je to asi jediný klub v republice, který platí miliony korun i po odečtení dotací," řekl Koláček.

"Pokud nechceme hazardovat s pardubickým hokejem a budeme chtít srovnat podmínky s ostatními kluby, tak bych připustil možnost, že se tyto podmínky pro pardubický klub zlepší,"uvedl Brendl.

Něco za něco. Peníze dají, ale do jiné kapsy

"Asi by k nějaké změně mělo dojít, ať už klub platí Šmidberský, nebo někdo z Ruska, nebo kdokoliv jiný," dodal Koláček.

Podle Brendla by se změna podmínek pro klub měla odehrát za předpokladu, že se město vyváže z několika nepříjemných bodů smlouvy. Jeden například říká, že město prostřednictvím své akciovky Služby města složí za klub každoročně sedmimilionovou garanci.

Tento bod je radním doslova trnem v oku, a pokud se přeci jen Šmidberský dohodne s městem na změně smlouvy, dojde jistě na přetřes i tato klauzule. Šmidberský však uvedl, že s tím víceméně počítá a je ochoten vyjít městu vstříc.

Primátorka Štěpánka Fraňková se na rozdíl od oslovených náměstků a radních vůbec nezabývá myšlenkou, zdali Šmidberskému vyhovět, nebo ne. Vůbec totiž neuznává jeho srovnávání podmínek pardubického klubu s Hradcem.

"Je to jako srovnávat jablka s hruškami. Mám k dispozici analýzu společnosti KPMG, ze které vyplývá, že najdeme jen tři města, ve kterých jsou kluby srovnatelné s Pardubicemi. Hradec to ale není," řekla. Podle ní bude nejlepší vypracovat analýzu, ze které vzejde ideální řešení, jak využít pardubickou ČEZ arénu.

Město může využít předkupní právo

Jediným, kdo smlouvu o nájmu v ČEZ aréně může změnit, je ale zastupitelstvo. Jenže ani oslovená opozice není nápadem nadšena.

"Budeme chtít po vedení města podrobné informace, pak se teprve rozhodneme, jak se k tomu postavíme. Ale podmínka, že město panu Šmidberskému buď ve všem vyhoví, nebo on klub prodá a děj se vůle boží, tak ta rozhodně není dobrá," řekl zastupitel za ODS Alexandr Krejčíř.

Město však bude mít jisté páky, jak se přidat k jednání o případném budoucím majiteli. Má jednak předkupní právo na většinový balík akcií, kromě toho se může naopak k prodeji přidat se svým podílem, a vstoupit tak do jednání se zájemcem. A přestože před časem město uvažovalo, že svých 34 procent akcií prodá, nyní nevylučuje, že by naopak Šmidberského balík koupilo zpět.

"To, že jsme chtěli naše akcie prodat, neznamená, že se jich chceme zbavit. Teoretická možnost, že využijeme svého předkupního práva, tady pořád je," uvedla primátorka Fraňková.