Kůň Převalského

Kůň Převalského | foto: MF DNES

Slatiňany po letech kvůli penězům přijdou o divoké koně Převalského

  • 0
Ze zámeckého parku ve Slatiňanech po letech zmizí dva koně Převalského. Chybějí totiž peníze na péči o ně. Zvířata si odveze majitel, pražská zoo. Mladší kobylu Limu chce zoo poslat spolu s dalšími do Mongolska a pomoci tak návratu posledního žijícího divokého koně do přírody.

Koně Převalského oživili slatiňanský zámek už v roce 1993. Před sedmi roky pak pro ně zámecká nadace nechala vybudovat dvě dřevěné ohrady i s přístřešky. Nadace, která o koně pečovala, ale nyní už na to nemá prostředky. Zastoupit ji v tom nehodlají ani památkáři.

Koně Převalského ve Slatiňanech

Do projektu návratu koní Převalského se Zoo Praha zapojila v roce 1998, kdy do aklimatizační stanice Tachin Tal v národním parku Gobi B odešel jeden hřebec a dvě klisny. Jedna z těchto klisen - Zeta - zde žije dodnes a stala se matkou 7 hříbat. V roce 2000 odešla do parku Hustain Nuruu další klisna. Téměř tři čtvrtiny koní Převalského, kteří dnes žijí volně v přírodě, mají ve svém rodokmenu předka z Prahy.

"Byla by to bohulibá věc, ale nemáme na to prostředky," uvedl kastelán slatiňanského zámku Jaroslav Bušta. Výběh tak osiří.

"Mladší kobyla Lima se stane členkou záchranného programu navrácení koně Převalského do přírody a pojede do Mongolska. Stěhovat se bude i Xendy, aby tu nezůstala sama, nevím, jestli bude v Dolním Dobřejově nebo v pražské zoo," uvedl Bušta.

Koně Převalského ve Slatiňanech byli mezi výletníky populární. Děti mohly vidět rozdíl mezi divokými a domestikovanými koni, kterých se na loukách kolem slatiňanského parku pasou desítky.

"Určitě nás to mrzí, ale nemáme možnost to ovlivnit," řekl ke konci chovu starosta Slatiňan Ivan Jeník. "Na naší straně problém není, klidně tam další pár koní pošleme," dodala mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Místo Převalského by mohli být starokladrubáci

Kastelán Bušta doufá, že ve výběhu se v budoucnu objeví hříbata starokladrubských vraníků, kteří se chovají v sousedním hřebčíně.

"Jednáme o tom s hřebčínem. Samozřejmě koně Převalského byli unikátní, na druhou stranu návštěvnost zámku rozhodně nezvyšovali. Jsou tu dvě desítky let, ale návštěvnost se neustále snižovala," uvedl Bušta. Ten soudí, že nakonec bude i výhodnější, když se v ohradě objeví starokladrubáci.

"Je to přirozené a má to tu tradici. Tím spíš, že nedaleko odtud vybuduje město ze Švýcárny muzeum starokladrubského vraníka. Věřím, že se nám podaří dohodnout na zvýhodněném společném vstupném na zámek, do muzea i do hřebčína," uvedl Bušta.

Že se ale ve výběhu objeví koně, jisté není. Ohrada v zámeckém parku už dosluhuje, protože dřevěné části uložené v zemi uhnívají. Plány revitalizace parku navíc s výběhem koní do budoucna nepočítají.