Základní škola Závodu míru se po prodloužené rekonstrukci opět otevře žákům.

Základní škola Závodu míru se po prodloužené rekonstrukci opět otevře žákům. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Děti se mohou vrátit do školy Závodu míru v Pardubicích, azbest je pryč

  • 0
V pondělí se budou moci vrátit děti do školy na nábřeží Závodu míru v Pardubicích. V září je odtud vyhnal nebezpečný azbest, který se našel v plášti budovy. Nyní je už nebezpečná látka pryč.

"Jsem rád, že se děti, které jsou nyní rozdělené do tří základních škol, v pondělí na Závodu míru vrátí," poznamenal náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Výskyt azbestu v plášti školy objevili stavbaři při zateplování budovy. Během dvou měsíců se specializované firmě podařilo azbest ze zdí školy odstranit a vše uklidit tak, aby se mohly děti do školy vrátit.

Kolaudace je hotová, do školy se už stěhuje vybavení

"Už proběhla kolaudace a začíná stěhování vybavení učeben a školní kuchyně zpět do školy na Závodu míru," uvedl Tauber, podle kterého časově náročné stěhování se nedá stihnout během dvoudenních podzimních prázdnin. Ředitelka školy proto vyhlásila na čtvrtek a pátek volno.

Rekonstrukce školy však bude pokračovat i nadále za plného provozu.

"Hotovo by mělo být na konci tohoto roku. Provoz školy by však stavební práce neměly nijak významně omezit," dodal Tauber s tím, že další etapa rekonstrukce se bude týkat především prostor, kam žáci běžně nemají přístup.

Azbest v plášti budov školy značně zkomplikoval nejen rekonstrukční práce, ale také začátek školního roku. Učebny prvních tříd se stěhovaly do základní školy ve Štefánikově ulici, zbývající třídy prvního stupně našly azyl v ZŠ Bratranců Veverkových, druhý stupeň dojížděl do základní školy na Dubině.

"Pro ulehčení dopravy žáků do náhradních škol zřídilo město ve spolupráci s dopravním podnikem speciální autobusovou linku, která každý den děti ze Závodu míru do škol rozvážela," říká mluvčí pardubického magistrátu Šimon Hradní.

Rekonstrukce se kvůli azbestu prodražila

Škola na Závodu Míru čekala na velkou rekonstrukci řadu let. S prázdninami měla začít výměna oken i střechy, zateplení fasády. Radnice měla na práce vyčleněno 30 milionů korun. Nakonec zakázku vysoutěžila za 18 milionů korun. Z úspor se však dlouho neradovala. Odstranění azbestu totiž město vyšlo zhruba na sedm milionů korun.

"Nyní se dostaneme téměř na projektovou cenu. Bohužel," dodal Tauber s tím, že současné vedení neřeší problém azbestu ve školních budovách poprvé.

Loni muselo město nechat za zhruba 800 tisíc korun vyměnit plášť hospodářského pavilonu základní školy ve Studánce právě kvůli výskytu azbestu v původním materiálu. "Doplatíme na to, že soudruzi, kteří školu v roce 1979 stavěli, použili špatný materiál. S tím ovšem nic nenaděláme," dodal Tauber.

Azbest je světlý až tmavozelený minerál ze skupiny křemičitanů. Nebezpečnost pro lidský organismus tkví v malých rozměrech jeho vláknitých struktur. Ty jsou schopny se dostat do vzduchu a odtud do plic. V plicích se zabodává do plicních sklípků a postupem času okolo nich může začít rakovinné bujení.