Senátor Petr Šilar je v současné době nejviditelnějším odpůrcem letního času.

Senátor Petr Šilar je v současné době nejviditelnějším odpůrcem letního času. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pekař Pecka má nástupce. Senátor Šilar chce zrušit letní čas v EU

  • 124
Evropští odpůrci letního času nespí. Chtějí, aby zítřejší změna času byla v zemích EU jedna z posledních. V jejich čele stojí český senátor.

Až se v noci na zítřek vrátí čas o hodinu zpátky, ve stejnou chvíli se orlickoústecký senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) stane předsedou nově ustaveného Výboru občanů. V něm se k boji za zrušení zimního času sdružují zástupci sedmi evropských států – kromě Česka také Francie, Itálie, Polska, Velké Británie, Slovenska a Portugalska.

Slavný pekař Stanislav Pecka, který za jednotný čas bojoval až do své smrti v roce 2009, má tedy v Šilarovi následovníka dokonce na mezinárodní úrovni. Právě v Česku se celá iniciativa zrodila.

Výbor nyní připravuje petici, do níž musí během jednoho roku nasbírat milion podpisů z nejméně sedmi zemí Unie. Pokud se to podaří, projedná téma Evropská komise a může k němu vydat právní předpis.

O hodinu delší noc

V neděli 26. října, se přesně ve 3.00 ráno vrátí čas o hodinu zpátky, budou tedy znovu 2.00 hodiny. Na letní čas Evropa znovu přejde v neděli 29. března 2015.

„Při příležitosti změny času mohu s radostí oznámit, že jsme sestavili Výbor občanů, který je hlavním krokem ke spuštění celoevropské iniciativy,“ řekl Šilar, který si zároveň postěžoval na nepředstavitelné množství administrativy spojené s přípravou petice.

„Celá iniciativa se řídí přísnými předpisy Evropské unie a právě kvůli této velké byrokracii se její spuštění neustále odkládá. Musíme se tím vším prokousat a dodržovat všechny směrnice,“ vysvětlil senátor.

Ačkoli bude umožněno i hlasování fyzicky, organizátoři počítají hlavně s elektronickým sběrem podpisů. Například právě výběr certifikované firmy s úložištěm datových souborů a zabezpečeným serverem zabral dost času.

Šilar jako předseda výboru nemá zvláštní pravomoci, je jen představitelem mateřské země, zástupci ostatních zemí budou garantovat pomoc odtamtud. Osobně je Šilar ani nezná – jsou to aktivisté, ne politici.

Na české straně mu pomáhají například členové občanského sdružení Boii a asistenti českých europoslanců Tomáše Zdechovského, Pavla Svobody a Michaely Šojdrové, kteří tuto iniciativu také podporují.

Podle Šilara má střídání času prokazatelné zdravotní následky.

Vydýchávám se týden

Já osobně změnu vždy týden vydýchávám,“ říká. Zdravotní problémy u části populace se podle něj projevují nespavostí, bolestí hlavy a únavou. U malých dětí se přidávají i psychosomatické potíže spojené zejména s dřívějším vstáváním do školky. Změna času je velkým zásahem také do života autistů.

Senátor také uvádí, že v období změny času je vyšší nehodovost na silnicích. Snahu ovlivňovat čas považuje za přežitek z doby, kdy chtěl člověk vládnout přírodě. Navíc se prvotní ekonomické důvody ukázaly jako mylné a posunování hodin komplikuje práci v mnoha odvětvích.

„Žádné energetické úspory se dávno nekonají. Je to jen zvyk, který znamená pro hodně firem ztrátu času, a tím i peněz,“ dodal Šilar. Že může být v Evropě pokládán za českého Dona Quijota, mu prý nevadí. „Když to pomůže, budu rád hrát tuto roli i dále. Ostatně všichni, kteří o něco usilovali, neměli na růžích ustláno.“