Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času.

Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Senátor Šilar bude v Evropě shánět milion hlasů proti změnám času

  • 93
Orlickoústecký senátor Petr Šilar chce dokázat, že to s bojem proti každoročním změnám času myslí vážně. Navázal na zesnulého pekaře Stanislava Pecku a své pozice chce využít k tomu, aby po celé Evropě získal milion podpisů pod připravovanou petici.

Pekař ze Sobětuch na Chrudimsku svého času dotáhl svoji vzpouru proti jarnímu a podzimnímu přetáčení hodinek až k soudu ve Štrasburku. Ale změny nedosáhl. Šilar má za cíl, aby se jeho peticí musel zabývat Evropský parlament.

Tvrdí, že letní čas negativně ovlivňuje život nejen lidí. "Je zřejmé, že střídání času dopad na živé organismy má," tvrdí senátor.

A jako příklad uvádí krávy. "Ony opravdu dávají méně mléka, také se hůře dojí. Jsou zvyklé na svou obvyklou dobu. Dokládají to i statistiky ze svozu mléka," dodává Šilar.

Přiznává, že seriózní a podrobné statistiky o škodách vzniklých v průběhu oněch sedmi měsíců trvání letního času neexistují. Přesto to chce zkusit.

V Senátu bude o změnách času konference

"Petice za zrušení letního času bude probíhat od poloviny května ve všech zemích EU," řekl Šilar.

"Spuštění stránky s podpisovými archy připravujeme na 17. květen, kdy se v Senátu uskuteční konference o změnách letního času," dodal.

Svou pomoc mu přislíbila třeba europoslankyně Zuzana Roithová, angažovat se hodlají i zástupci vědecké obce včetně Jiřího Grygara.

"Přiznám se, že definitivní podoba petice ještě není, konzultujeme s odborníky finální verzi. Vtip je teď v tom, jaký čas kdo chce a jak přesně protestovat. Já osobně jsem proti změně. Ale co vlastně většina lidí chce? Čas středoevropský? Středoevropský čas plus hodinu?" ptá se organizátor petice, podle něhož bude jejím hlavním mottem zrušení každoročních posunů času.

V Rusku se čas zpátky vracet nebude

Skutečností, která Šilara přiměla k odložení definitivní podoby textu, může být únorové zavedení letního času v Rusku, kde už se na podzim hodinky zpět vracet nebudou. O stejném řešení uvažují i ve Velké Británii a některých dalších zemích.

Zastánci dvojího střídání času za rok argumentují zejména tím, že se uspoří velké množství elektrické energie. Ale právě tento argument není úplně přesný.

Je sice pravda, že se zmírňují některé energetické špičky, podle samotných energetiků ale tahle úspora představuje pouhé jedno procento. Odborníci z rakouského svazu podnikatelů v energetice dokonce tvrdí, že naopak vede ke zvýšené spotřebě pohonných hmot. Rakušané, a zřejmě i obyvatelé dalších zemí, totiž jezdí svými auty do pozdějších večerních hodin.