Jiří Kunát (vlevo) a Ladislav Nermuť z bývalého vedení Dostihového spolku dostali podmíněné tresty.

Jiří Kunát (vlevo) a Ladislav Nermuť z bývalého vedení Dostihového spolku dostali podmíněné tresty. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Bývalí šéfové dostihů škodu hradit nemusí, pro soud je moc složitá

  • 2
Krajský soud potvrdil podmíněné sazby pro bývalé vedení Dostihového spolku. Jiří Kunát a Ladislav Nermuť se však díky odvolání vyhnuli peněžitým náhradám škody.

Pravomocným rozsudkem skončilo ve středu jednání pardubické pobočky krajského soudu v Hradci Králové ve věci obviněných bývalých členů vedení Dostihového spolku.

Proti rozsudku okresního soudu, který bývalému řediteli Jiřímu Kunátovi a bývalému členovi představenstva Ladislavu Nermuťovi uložil podmíněné tresty a zaplacení škody, se odvolali jak oba odsouzení, tak státní zástupce. Soud podmíněné tresty potvrdil, ale odsouzeným zrušil náhradu škody ve výši 225 tisíc korun Dostihovému spolku.

„Když začalo policejní vyšetřování, obžalovaní nábytek a další věci, které nakoupili za peníze Dostihového spolku, do areálu dovezli. Tím je složité zjistit, jakou způsobili škodu,“ uvedla předsedkyně senátu Šárka Pfeiferová.

Okresní soud totiž prokázal, že oba bývalí šéfové nakupovali jménem Dostihového spolku například manželskou postel nebo další nábytek, které však do Spolku již nedovezli. Přesněji řečeno ne do doby, než je v rozsáhlém dostihovém areálu začali hledat policisté.

„Jinak jsou to ale slušní občané, proto se soud přiklonil pouze k výchovným trestům a nevyhověl ani odvolacímu návrhu státního zástupce, aby soud kromě náhrady škody oba nechal zaplatit ještě pokutu 150 tisíc korun,“ dodala předsedkyně senátu.

„Co se týká trestu a zhodnocení rozsudku, poradím se s klientem, ale předpokládám, že se budeme ještě dovolávat,“ uvedl právník obhajoby František Derik. Podle něj soud vyhověl obhajobě mimo jiné v tom, že obchodní zákoník ani stanovy Dostihového spolku neznají výraz ředitel společnosti, a odpovědnost tak spočívá výhradně na členech představenstva. „A i když svoje pravomoce delegují na ředitele, sami se tím vlastní odpovědnosti nezbavují,“ dodal Derik.

Před soudem by mělo stát celé představenstvo

Podobná argumentace zazněla i v odůvodnění rozsudku. „Je pravda, že by měli být k odpovědnosti vedeni i ostatní členové představenstva, nepochybně celé,“ řekla Pfeiferová. Tím se ovšem podle ní ale Kunát nezbavuje odpovědnosti, neboť byl v době své ředitelské funkce také místopředsedou představenstva.

Kunátovi tak zůstal podmíněný roční trest s ročním odkladem, Nermuť dostal osm měsíců s odkladem dvou let. Dostihový spolek náhradu škody, kterou celkem vyčíslil na dva miliony korun, může stále žádat, soud ho však odkázal na občanskoprávní řízení.