Areál věznice v Pardubicích je podle zpracovatele návrhu územního plánu...

Areál věznice v Pardubicích je podle zpracovatele návrhu územního plánu nevhodně umístěný. Vězni by se měli stěhovat. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Územní plán počítá i se stěhováním věznice, radním se návrhy nelíbí

  • 2
Návrh nového územního plánu Pardubic sice nyní čeká na připomínky od lidí. Do ostré kritiky klíčového dokumentu města se však nyní pustili politici z hnutí ANO. Stále tak není jisté, kdy a zda vůbec bude schválen.

Kde se budou moci stavět rodinné domy, kde bude prostor pro rozvoj průmyslových zón, kde určitě bude muset zůstat městská zeleň nebo kudy povede klíčová silnice?

Na všechny tyto dotazy by měl odpovědět nový územní plán Pardubic. Na něm politici a úředníci pracují už zhruba šest let a zdaleka nejsou u konce. A je velký otázník, kdy a zda-li vůbec konec nastane. Politici z úzkého vedení magistrátu zvolení za ANO totiž přípravu územního plánu začali torpédovat.

„Územní plán by měl nabízet rozvojové lokality pro bydlení s dobrým dopravním napojením a neohrožované negativními vlivy výroby, dopravy a podobně. Troufáme si říct, že návrh nového územního plánu tyto zásady stoprocentně nesplňuje,“ říká náměstkyně primátora Helena Dvořáčková s tím, že současné vedení města se nepodílelo na formulování zadání územního plánu.

„Do jeho tvorby nyní nemůžeme zasahovat, je to čistě věc firmy, která ho připravuje, a pak také úředníků,“ dodala.

Přípravu dokumentu provázejí potíže od samého začátku Ona i její kolegové z ANO mají od nástupu do funkcí s přípravou územního plánu problémy. Ostatně i kvůli němu se radní nepohodli s dnes už bývalou hlavní architektkou města Pavlou Pannovou. Ta navíc nebyla jediná, která z odboru odešla.

„Odešli nebo brzy odejdou další úředníci. Dá se říct, že můžeme sledovat devastaci celého odboru,“ řekl zastupitel za Pardubáky Milan Košař. Navíc už v minulém volebním období musel kvůli územnímu plánu skončit ve funkci náměstek primátorky Martin Bílek.

Radní však nyní upozorňují hned na několik konkrétních detailů navrhovaného územního plánu, které se jim nelíbí. „Některé navržené záměry, jako například oboustranná zástavba Hradecké ulice, jsou v rozporu s lety budovanou urbanistickou filosofií města v labské nivě,“ uvedla Dvořáčková. Přitom možnou zástavbu zeleného pásu za mostem Pavla Wonky odmítali i politici z dnešní radniční opozice.

„Odvážné vize, typu přemístění věznice či dopravního podniku na Hůrka, vybudování fotbalového stadionu místo Globusu, jsou jistě zajímavé ve velmi dlouhodobém horizontu, musíme však vycházet z reality,“ pokračovala Helena Dvořáčková.

Práce zpracovatele se radním nelíbí

Na základě výběrového řízení se stala zpracovatelem územního plánu města Pardubic společnost Royal Haskoning DHV Czech Republic. S její prací však nepanuje mezi politiky spokojenost i z jiných důvodů.

Firma totiž loni nabrala při přípravě velké zpoždění. „Společnost má pětiměsíční zpoždění,“ uvedl před časem primátor Pardubic Martin Charvát, který prý ale věří tomu, že se dokončení procesu dočká ještě ve funkci, přestože je to velmi komplikovaná záležitost.

„Stále ale věřím tomu, že to do konce volebního období zvládneme,“ dodal primátor. O tom naopak pochybuje jeho předchůdkyně Štěpánka Fraňková, která navíc upozorňuje na to, že město nemá na přípravu dokumentu neomezený čas. Podle zákona musí být územní plán hotov do konce roku 2020.

„Mám vážné obavy, že kvůli rozpadu odboru hlavního architekta bude problém termín stihnout,“ uvedla Fraňková.