Václav Blažek drží v rukách jeden z větších modelů, kterých má ve své sbírce tisíce. | foto: Tomáš Kubelka

Sklápěcí sedadla i funkční stěrače. Hračky bývaly lepší, říká sběratel

  • 1
Václav Blažek z Rokytna u Pardubic shromažďuje angličáky i hračky všeho druhu už dlouhých čtyřicet let. Jeho sbírka čítá tisíce kusů, jsou mezi nimi i opravdové unikáty.

Mercedes, Ford, Škoda, Chevrolet. Na pět tisíc aut, respektive modelů autíček, shromáždil sběratel Václav Blažek na výstavě hraček v Rokytně na Pardubicku.

„Jsou tu kousky převážně z období od padesátých let minulého století do roku 1987. Ale i několik exemplářů starších, třeba tohle z Anglie bylo vyrobené ve dvacátých letech,“ bere Blažek do rukou plechové autíčko na klíček, které stále funguje a jezdí.

Sběratelská vášeň se u něho zrodila už v dětství, když pod vánočním stromkem našel deset prvních angličáků. „Krabičky jsem sice tehdy rozstříhal, ale samotné modely jsem opatroval jako oko v hlavě. Dal jsem si je do vitríny a postupně k nim přibývaly další a další,“ vypráví Václav Blažek, který autíčka sbírá čtyřicet let.

Výstava modelů

Zájemci mohou výstavu navštívit v bývalé hospodě na adrese Rokytno 146. Otevírací doba je zatím na zavolání na telefonu 724 121 821 od pondělí do neděle od 9 do 18 hodin. V říjnu už by pak měla být výstava otevřena každý den i bez nutnosti objednání.

„V období revoluce jsem jich měl asi tisíc, ale jak se otevřely hranice, sbírka se začala rozrůstat ještě víc. Bylo možné získat i něco, co tu nikdy dřív nebylo. K tomu se mi do rukou dostaly i katalogy a já zjistil, ač jsem si myslel, že mám všechno, že je jich mnohem víc,“ říká sběratel.

Postupně se jeho sbírka vyšplhala na závratné číslo osm tisíc kousků plus stovky dalších hraček. Velkou část jich nyní mohou lidé zhlédnout na výstavě Klukovský sen, holčičkám vstup povolen v Rokytně.

„Je tu pět tisíc modelů různých značek, z různých zemí, i z těch, které už dnes neexistují, třeba ze západního Německa nebo Sovětského svazu,“ ukazuje Blažek a prochází mezi vystavenými exponáty.

„Je vidět, že starší autíčka byla vyráběna jinak. Mají otevírací dveře, odendávací kola, stěrače, které stírají, i sklápěcí sedačky. Dneska už je to o něčem jiném. Je to vidět i na tom, jak je balí. Dřív se na to hodně dbalo,“ dodává Blažek.

Cennější jsou zabalené modely i samotné krabičky

Podle sběratele mají některé krabičky i větší cenu než samotná autíčka. Ta totiž člověk ještě, i když s velkým úsilím, sežene. Zato krabičky každý po rozbalení vyhodí, a tak už dnes nikde nejsou.

„Obyčejné autíčko ještě občas koupíte třeba za dvě stě padesát korun, rarity už jdou do tisíců, pokud jsou s originálním obalem, jsou ceny o to vyšší,“ sděluje sběratel Blažek.

Modely, které mohou návštěvníci na výstavě v Rokytně spatřit, jsou jen z Evropy. Ty další čekají doma v krabicích na zvětšení stávajícího výstavního prostoru. 

„Když se obci, která mne oslovila, abych výstavu uspořádal právě tady, podaří získat evropské dotace a zrekonstruovat také vrchní část budovy, přivezu sem i další věci. Už teď ale třeba v Česku nenajdete víc autíček než tady,“ říká Blažek k expozici.

„Jsem rád, že se expozice, a navíc tady v Rokytně, kde s rodinou bydlím, podařila. Už jsem totiž i přemýšlel, že sbírku prodám. Vznesl jsem proto dotaz mým dětem a ženě a samotného mne překvapilo, že radikálně řekly ne. A argumentovaly tím, že je sbírám celý život, tak je přeci nejde jen tak prodat,“ vzpomíná Václav Blažek.

Na výstavě v Rokytně lidé najdou kromě angličáků i hračky pro dívky, třeba panenky či pokojíčky, nebo známé designové hračky z dílny Libuše Niklové. „Máme tu od paní Niklové nejen skákací hračky pro malé děti, na které si sedly a jezdily, ale i takzvané harmoniky - kočku, psa i dnes už nesehnatelného krokodýla, osla nebo kozla,“ popisuje další unikáty rokytenské výstavy sběratel.