Podle údajů ze satelitu patří Pardubice mezi města s největším množstvím stromů a travnatých ploch.

Podle údajů ze satelitu patří Pardubice mezi města s největším množstvím stromů a travnatých ploch. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Satelit odhalil překvapení, Pardubice jsou zelenější město než Hradec

  • 4
Na základě satelitních snímků vznikl žebříček „zelenosti“ krajských měst. Pardubice z něho vyšly až překvapivě dobře, jejich centrum je zelenější než to v sousedním Hradci Králové, který se považuje za město plné parků. Zaostávají až při započtení okolních lesů.

Debatu nad tím, jestli je lepší místo pro život Pardubice nebo Hradec Králové, zažil téměř každý obyvatel obou krajských měst. Pakliže lidem ze severněji položeného města došly argumenty, většinou kontrovali následovně:

Nejzelenější krajská města

1. Karlovy Vary 20,58 % parkové zeleně
2. Praha 9,33 % parkové zeleně
3. Ostrava 6,76 % parkové zeleně
4. Liberec 3,59 % parkové zeleně
5. Pardubice 3,39 % parkové zeleně
6. České Budějovice 3,2 % parkové zeleně
7. Ústí nad Labem 2,35 % parkové zeleně
8. Hradec Králové 2,15 % parkové zeleně

Poznámka: Geografové v Evropské agentuře pro životní prostředí (EEA) vytvořili žebříček krajských měst na základě analýzy satelitních snímků.

„Hradec je daleko zelenější, jsme salon a zahrada republiky. U vás jsou jen fabriky a smrad z chemiček.“

Jenže hradečtí přišli i o tento argument. Alespoň podle čerstvě vydaného žebříčku množství zeleně v centru krajských měst.

„Jednoznačně nejzelenějším krajským městem v České republice jsou Karlovy Vary, které mají na území města přes 20 procent parkové zeleně. Pardubice jsou páté a Hradec Králové je na osmém místě,“ stojí ve zprávě k žebříčku, který vytvořil Český rozhlas na základě analýzy satelitních snímků, zpracovaných geografy v Evropské agentuře pro životní prostředí (EEA).

„Nejhlasitěji na nedostatky této metody upozorňovala města, která při jejím použití nedopadla dobře. Ta, která vyhrála, ji naopak schvalovala a potvrzovala, že výsledky se blíží jejich vlastním měřením,“ upozorňují tvůrci žebříčku Petr Kočí, Jan Boček, Jan Cibulka a Marcel Šulek.

Není tak divu, že právě zástupci hradeckého magistrátu nad poměrně překvapivými výsledky nejásali.

„Procenta zeleně (kolem 2 %), která plynou z mapových podkladů EEA, zdaleka neodpovídají nejen vnímání zelenosti města, ale ani realitě. Nezahrnují třeba bezprostřední doprovody vodních toků, cest, remízy a přírodě blízké plochy,“ reagovala mluvčí magistrátu Hradce Králové Magdaléna Vlčková.

Naopak páté místo Pardubic lze považovat za úspěch. Je celkem logické, že ho městu zaručily hlavně široké a souvislé zelené pásy podél Labe a Chrudimky.

„Tím jsou Pardubice unikátní. I proto musíme při tvorbě nového územního plánu města dbát na to, aby tyto zelené lokality od řek nezmizely,“ uvedl architekt a pardubický zastupitel za Pardubáky Milan Košař.

Při začlenění lesů se Pardubice propadají na 11. místo

Poctivé je ale dodat, že Hradec Králové okamžitě Pardubice přeskočí, když se k zeleni, nacházející se čistě v hranicích města, přičtou okolní lesy.

Pak je Hradec sice stále osmý, ale Pardubice se mezi 13 krajskými městy propadnou až na 11. příčku.

„Celkovou plochu včetně lesů vyčíslenou nemáme,“ říká náměstek primátora, zodpovědný za životní prostředí, Jiří Rozinek s tím, že radnice chce v tomto volebním období vylepšit a hlavně více zpřístupnit městské lesy.

Počítá se také s kultivací obou břehů Chrudimky. Ty by se měly zprůchodnit z Pardubic do Nemošic, případně dál do Hostovic a ideálně až do Chrudimi.