Zda občané dají šanci kandidátům z chvostu listin se uvidí 25. a 26. října (ilustrační foto)

Zda občané dají šanci kandidátům z chvostu listin se uvidí 25. a 26. října (ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zkusí překvapit z posledního místa. Advokát i zdravotní sestra

  • 2
Před třemi roky zažily zavedené strany v parlamentních volbách šok. Lidé jim leckde kompletně přeskládali kandidátky s tím, že lukrativní post brali i poslední kandidáti. V Pardubickém kraji z deseti poslanců obhájil mandát pouze jeden.

"Chvojka! Chvojka je tam. Ty blázne, ty jsi poslanec," křičeli na konci května 2010 pardubičtí sociální demokraté při sledování aktuálních volebních výsledků.

V celkově ponuré náladě stranického sekretariátu v době konce šéfa partaje Jiřího Paroubka působil výbuch nadšení až nepatřičně. Přesto byl pro někoho na místě.

Do Sněmovny se právě dostal tehdy devětadvacetiletý právník z Chrudimi Jan Chvojka. Muž, který byl na kandidátce ČSSD na posledním, za normálních okolností zcela nevolitelném, 19. místě.

"Já si myslím, že se opět bude kroužkovat a že po té zkušenosti z minulých voleb je volitelné naprosto každé místo. Už se podle mne vůbec nedá spoléhat na to, že první místo na kandidátce zaručuje zvolení," říká před říjnovými volbami Chvojka.

Jeho truc zvolení, které souviselo s iniciativami za volbu posledních kandidátů, se neukázalo jako krok vedle. Na rozdíl od jiných překvapivě zvolených poslanců se Chvojka neztratil. Bylo o něm slyšet, navrhoval zákony, mluvil v rozpravách, byl aktivní. Přesto si nemyslí, že by lidé opět volili čistě politiky ze dna kandidátky.

Poslední místo kandidátky? Ne, lidé si budou víc vybírat

"Nemyslím si, že se bude opakovat to, že lidé jen tak zakroužkují poslední místo na kandidátce. Spíše si podle mne budou vybírat podle toho, co má který kandidát za sebou, podle jeho názorů či podle místa bydliště," uvedl Chvojka, kterého ČSSD usadila až na šesté nevolitelné místo kandidátky. Přesto je klidně možné, že bývalý právník krajského úřadu opět uspěje.

Kdo kandiduje na posledních místech

ČSSD: Martin Macháček, 37 let, požární technik, Přelouč

ODS: Alena Stránská, 47 let, učitelka, Heřmanův Městec

Strana zelených: Jiří Pavlosek, 62 let, chemik, Pardubice

TOP 09: Jan Štangl, 35 let, advokát, Vysoké Mýto

KDU-ČSL: Petr Čada, 48 let, asistent senátora, Ústí nad Orlicí

KSČM: Miroslav Karlíček, 40 let, středoškolský učitel, Vysoké Mýto

ANO: Martin Dudla, 36 let, železničář, Ústí nad Orlicí

SPOZ: Martina Vondrová, 29 let, zdravotní sestra, Polička

Ovšem to, že vedení stran nepředpokládá nějaké útoky z posledních míst kandidátek, potvrzuje i fakt, jací lidé 19. místa v Pardubickém kraji obsazovali. Žádná velká a známá jména se o poslední místa evidentně nedrala.

Třeba ČSSD na něj usadila požárního technika z Přelouče Martina Macháčka, který byl do roku 2012 krajským zastupitelem. Jenže před rokem v krajských volbách už neuspěl.

"Jsem členem sboru dobrovolných hasičů v Přelouči, kde vykonávám činnost velitele Jednotky sboru dobrovolných hasičů města Přelouče a souběžně též funkci starosty hasičského sboru České hasičské jednoty Přelouč," píše o sobě na webu Macháček.

Ani v ODS se bitva o 19. místo nestrhla. Naopak na ní skončila pouze původně zamýšlená náhradnice Alena Stránská. Učitelka z Heřmanova Městce těžko napodobí úspěch svých kolegů z modré strany Radima Jirouta, který se dostal v roce 2010 do parlamentu ze 16. místa, a Jaroslava Martinů, který byl úspěšný dokonce z místa číslo 18.

"V minulých volbách speciálně naši kandidátku lidé hodně přeskládali. Lídři vůbec neuspěli, zvoleni byli kandidáti zespodu. Myslím si ale, že už se to opakovat nebude. Kroužkovat se bude, ale voliči budou daleko více vybírat. Budou si zjišťovat informace o kandidátech a nebudou příliš koukat, na jakém jsou místě," říká šéf pardubické ODS Jiří Janků.

Přesto se dramatický skok opět nedá vyloučit. Hlavní aspiranty na poslance ze dna kandidátky mají paradoxně dvě nejvíce znepřátelené strany TOP 09 a SPOZ. Partaj Karla Schwarzenberga dala na poslední pozici v Pardubickém kraji pětatřicetiletého advokáta z Vysokého Mýta Jana Štangla.

Ten je tak v podobné pozici jako před roky Jan Chvojka. Zemanovci zase na chvostu mají devětadvacetiletou zdravotní sestru z Poličky Martinu Vondrovou.

"Tady by se mohlo urodit překvapení, protože Martina Vondrová už při krajských volbách získala hodně preferenčních hlasů. Zřejmě je v místě bydliště velmi oblíbená," uvedl předseda strany a krajský volební lídr Zdeněk Štengl.

Kroužkování vyřadilo lídry kandidátek

Druhou kapitolou masového kroužkování kandidátů je likvidace lídrů kandidátních listin. Ta je přitom daleko pravděpodobnější než skoky politiků úplně z posledních míst. Na překonání lídrů totiž není třeba až tolik preferenčních hlasů. Například v případě ODS, která v kraji brala v roce 2010 tři mandáty, stačilo na skok přes tehdejšího lídra Daniela Petrušku jen zhruba tři tisíce kroužků.

"Jasné je, že změny se na kandidátce rodí po změně volebního zákona poměrně snadno," přitakává Jiří Janků.

A nutno dodat, že lídři, kteří do kampaně dávají vlastní peníze a tráví několik týdnů s lidmi na náměstích, po neúspěchu zrovna radostí neoplývali.

"Nováčci to nemůžou zvládnout. Ať odstoupí, musí tam být někdo zkušený," říkal hned po sečtení výsledků Daniel Petruška a doufal, že vedení strany zasáhne tak, aby mohl pokračovat v práci poslance. Nic takového se nakonec nestalo a extravagantní politik musel lavici opustit.

"Myslím, že lidé jen koukají, koho si zvolili. Kroužkování se moc neosvědčilo, stačí se podívat, kdo všechno sedí v parlamentu. Opět se ukázalo, že každá změna je u nás k horšímu," komentoval novou politickou situaci rok po volbách Daniel Petruška.