Ubytování na hradě nabízí třeba Svojanov.

Ubytování na hradě nabízí třeba Svojanov. | foto: CzechTourism

S novou sezonou se na hradech a zámcích otevírají i pokoje k přespání

  • 1
Správci hradů a zámků už skoro strkají klíč do bran, aby mohli zahájit novou sezonu. A mnoho z nich zájemcům nabídne také klíče k zapůjčení - od pokojů, v nichž lze přespat a zažít pravou hradní či zámeckou atmosféru. Bydlet se dá ale i v klášteře v Hedči nebo kladrubském hřebčíně.

Jako jeden z prvních otevřel své brány pro hosty hrad Svojanov na Poličsku. "Otevíráme pokoje zařízené historickým nábytkem, mají svůj styl. A o ubytování na hradě je velký zájem," říká kastelán Miloš Dempír.

Pokoje pro návštěvníky jsou umístěné ve vstupní budově hradu a nabízejí možnost zažít atmosféru setmělého hradu na vlastní kůži. A jejich cena je přitom srovnatelná s ubytováním v levných penzionech. Nejlevnější pokoje vyjdou asi na 600 korun.

Kus místa na zemi se najde skoro všude

Ani skromné podmínky ubytování v zajímavých prostorách návštěvníkům obvykle nevadí. Jde jim hlavně o prostředí. "Spal jsem už na několika hradech a zámcích po celé republice. Je to hodně romantický, ale také strašidelný zážitek," říká téměř padesátiletý Jaroslav Havlena.
Ten strávil několik nocí na zemi ve spacáku po domluvě s kastelány, kteří mu vyšli vstříc a v hradě ho nechali přespat, přestože památka oficiálně nic podobného nenabízí. "Je to vždycky o domluvě a přístupu těch lidí. Ale většinou byli ochotní a nějaké to místečko mi našli," říká Havlena.

"Samozřejmě máme i dražší pokoje, ale pro tu atmosféru stačí mít i ten, kde jsou toalety a sociální zařízení na chodbě. Jsme přeci na hradě," směje se Dempír.

Hostinské pokoje se o tomto a příštím víkendu ukážou návštěvníkům v rámci prohlídek, od dubna už ale budou sloužit k přespání.

Zažít atmosféru probouzejícího se hřebčína a užít si pohled na desítky kladrubských běloušů prohánějících se pod okny a jízdu kočárů se spřeženími mohou hosté kladrubského hřebčína. Tam nabízejí přenocování v zámku v areálu hřebčína.

Postele s nebesy u koní nečekejte

Spánek v postelích s nebesy po Habsburcích však v desítce pokojů nečekejte. Interiéry připomínají spíš ubytovnu, záchody a koupelny nejsou součástí pokojů, ale nacházejí se společné na patře.

"Možnost objednat si u nás pokoj je i mimo sezonu, stejně tak je možné zajistit průvodce," řekla Marcela Slavíková, která má v hřebčíně na starosti cestovní ruch.

Za noc v pokojích zámku zaplatí návštěvník 350 korun. Zámek sám ale vznikl až po stájích. Zázemí pro koně existovalo dřív, až druhotně zde nechal císař Maxmilián II. ve druhé polovině 16. století postavit zámek, protože sem často zajížděl. V jeho blízkosti stojí kostel svatého Václava a Leopolda, který se zámkem vytváří jeden celek.

V klášteře můžete rozjímat

Nekonvenční prostředí a také tiché místo k přemýšlení nabízí hostům klášter v Hedči na na Králicku. V prostředí zachovalé církevní památky mohou přespat nejen poutníci, ale i návštěvníci kraje. "Spí se v jednom z domů v areálu kláštera. Je to hezké, klidné prostředí," říká bratr Šilhánek.

V historickém prostředí kláštera ale spát nemohou. "To je otevřeno pouze pro řeholníky, kteří přijedou odjinud. Chceme, aby klášter sloužil svému účelu," vysvětluje Šilhánek.

Pro ty, kteří si chtějí užít romantickou atmosféru zámku, ale také mít více pohodlí, tady je třeba zámeček Klokočov nedaleko sečské přehrady. Ten je vybavený dobovým nábytkem, je v něm několik apartmánů i dvoulůžkových pokojů. Zámeček tak není jen historickou památkou, ale spíše penzionem, kam může za dobovou atmosférou přijet každý. Za noc tam dvě osoby zaplatí minimálně tisíc korun.

,