Ceny bytů budou podle realitních agentů opět stoupat. Ilustrační snímek

Ceny bytů budou podle realitních agentů opět stoupat. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

S koupí bytu se už nevyplatí čekat, ceny se mají začít zvedat

  • 2
Už byt kupovat, anebo ještě ne? Nemovitost prodat, či dále čekat? Odborníci mají jasno: nízké hypotéky zabraly. Váhání s koupí bytu se může v Pardubicích i okolních městech prodražit.

Potřeba nového bydlení se obecně v čase nemění, ale mění se taktika účastníků trhu s bydlením. Dříve mělo vyčkávání zájemců o bydlení a čekání na lepší ceny smysl.

Ceny starších bytů klesaly a ceny nové výstavby byly nasazeny relativně vysoko. Dnes je situace jiná. Váhání s koupí bytu se v krajském městě nemusí vyplatit.

Porovnání krajských měst

Průměrná cena za metr čtverečný bytové plochy vzrostla v Pardubicích podle údajů realitymix.cz meziročně o dvanáct procent. Zatímco například loni v červnu stál pardubický byt v průměru 1,65 milionu korun, letos to bylo v polovině roku už 1,85 milionu korun.

V sousedním Hradci Králové je podle údajů realitymix.cz nárůst „jen“ devítiprocentní, ale tam je zase průměrná cena bytu vyšší, až na úrovni 2,2 milionu korun.

„Doporučil bych kupovat hned, protože ačkoli evropská ekonomika není v nejlepší kondici, dá se čekat, že pokud nás nezasáhne nenadálá krize, čeká nás několik let hospodářské prosperity. A to se odrazí v ceně nemovitostí,“ řekl pardubický expert na trh s realitami Miroslav Jonáš.

Na druhou stranu pokud vlastník nepotřebuje ihned vyřešení své finanční situace, určitě není podle něj důvod tlačit cenu dolů a spěchat na prodej.

Zájemci o bydlení si tuto situaci v poslední době začali uvědomovat ve větší míře, což je patrné například z toho, že velký hráč na trhu realit pardubická firma M&M měla v červnu rekordní měsíc za celou historii trvání firmy. A většina z největších českých realitních kanceláří navýšila své obraty za první pololetí o více než 10 procent.

„Byty se dost prodávají, proto kupující nemají z čeho vybírat. Když chce někdo třeba byt 3+1 a má na něj nějaký požadavek, nemusí být ani přemrštěný, projde jich pět či deset a nemá extra výběr,“ řekla jednatelka společnosti IN Plus Reality Danka Dudová.

Za vše mohou hlavně nízké sazby hypoték. „Hypotéky jsou nejnižší za celou dobu hypotečního úvěrování v České republice,“ řekl majitel pardubické realitní kanceláře Jan Jošt.

K obecnému pocitu, že už budou sazby hypoték jen růst, však přispívá i řecká krize, pokles asijských akciových trhů a další nadnárodní vlivy. „Obavy o růst sazeb mohou zvyšovat motivaci kupujících. Avšak projevy na trhu nejsou zásadní. Zásadnější může být avizované ukončení takzvaného stoprocentního financování hypoték,“ dodal Jan Jošt.

Průměrná úroková sazba u hypoték v republice byla ještě v červnu na historicky nejnižší hodnotě 2,05 procenta, což dále stimulovalo zájemce o úvěry na bydlení.

Když většina velkých bank oznámila svůj záměr během léta zvýšit úroky, vzali lidé jejich pobočky útokem, aby si ještě stihli zajistit co nejvýhodnější podmínky. Nyní opět zamířily nahoru. Banka za bankou je začínají zvyšovat.

První banky už úvěry zvyšují

Ke zdražení úvěrů přistoupily z lídrů trhu například Komerční banka či Hypoteční banka. Developeři nové byty v Pardubicích nezdražují, stále trvá výrazný převis nabídky nad poptávkou. Moc šancí na zvýšení cen developeři nemají i proto, že se připravuje stavba dalších bytových domů v několika lokalitách.

„U nové výstavby očekáváme spíše navýšení kvality a výstavbu uvnitř obce. Sami ve skupině připravujeme projekty s vyšším standardem v atraktivních lokalitách Pardubičky a Studánka. Luxusní projekt s dokončením v létě 2016 vzniká v Sakařově ulici,“ uvádí Jan Jošt.

Menší byty jsou stále nejžádanější, což je dáno nejširším okruhem možných kupujících. Standardně největší zájem je o malometrážní byty čili 2+1 velikosti 40 metrů čtverečných. Ceny starších nemovitostí meziročně rostou v průměru o jedno až tři procenta poslední tři roky v řadě.

„U starších bytů ceny začínají v Pardubicích na 18 tisíc korunách za starší panelák na okraji města a blíží se až k 35 tisícům za rekonstruovaný panelový dům v centru.

Starší cihlové byty se v Pardubicích centru v podstatě na trhu nevyskytují, v tradičních lokalitách Dašická, Sezemická, Sakařova se pohybují za 60metrový byt v dobrém stavu kolem 30 tisíc korun za metr čtverečný, na Dukle a Višňovce přibližně o 10 procent níže,“ uvádí Jošt.

Podle realitních expertů patří Pardubice k atraktivním městům pro kvalitu života, dostatek pracovních příležitostí i možnosti cyklistické dopravy, cenu bytů však sráží dolů developerský boom i fakt, že je na okraji města mnoho zajímavých obcí, kdy se lidem vyplatí koupit si levnější domek než byt v centru města.