V řece Loučné uhynula po úniku dosud neznámé látky více než tuna ryb (ilustrační foto).

V řece Loučné uhynula po úniku dosud neznámé látky více než tuna ryb (ilustrační foto). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Říčku Loučnou zamořila neznámá látka. Uhynula tuna ryb, odhadují rybáři

  • 3
Dosud neznámá látka zamořila o víkendu asi desetikilometrový úsek na řece Loučné poblíž Litomyšle. Podle policie bylo dosud vytaženo 120 kilogramů mrtvých ryb, rybáři však odhadují, že jich uhynula více než tuna.

"Úsek byl dobře zarybněn. Na kilometru byl zhruba metrák a půl ryb, takže dohromady uhynulo nějakých patnáct metráků ryb. Jasno by mělo být koncem týdne," upozornil Zdeněk Kmošek z místní organizace České rybářského svazu v Litomyšli.

Škoda se tak může podle něj jen na rybách vyšplhat na více než půl milionu. V otrávené vodě na úseku od litomyšlské části Nedošín po Cerekvici nad Loučnou uhynuli zejména pstruzi potoční, pstruzi duhoví a lipani.

"Rozbory nadále probíhají. Záležitost je nyní v kompetenci inspekce životního prostředí. Neznámá látka otrávila vše živé, tedy nejen ryby, ale i zooplankton. Co pamatuji, tak taková masivní pohroma na řece Loučné nebyla," dodal Kmošek.

Jeho slova potvrzuje i vedoucí rybářství Litomyšl Pavel Trnka. "V posledních pár letech se nám tady nic podobného nestalo. Naše sádky jsou nad místem odkud látka unikla, takže nás to nijak nepostihlo," poznamenal Trnka.

Neznámá látka prošla skrze čističku odpadních vod a tekla dále po proudu. "Hasiči a Povodí Labe odebírali na místě vzorky. Výsledky z laboratoře budou známy zhruba do týdne až čtrnácti dnů. Variant, jak se látka do vody dostala je několik a šetří to policie," podotkl ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Hradci Králové Jan Šimerda.

Do vody unikla látka, která se jednoduše smísí s vodou. Na znečištěném toku proto hasiči nemohli využít norné stěny. Podle odhadů rybářů šlo o čpavek. Soudí tak i na základě příznaků, které se nacházely u mrtvých ryb, jenž měly například křečovitě rozevřené skřele a plavaly na hladině.

Dobrou zprávou alespoň je, že do budoucna látka nezanechá žádné stopy. "Že by zde zůstaly zbytky, které by dlouhodobě škodily životnímu prostředí či byly nebezpečné pro člověka, se dá vyloučit. Nyní je to z hlediska fauny poušť, jelikož kromě pstruhů bude řeka v následujícím období i bez vraněk, mihulí, střevlí a dalších živočichů. V pstruhové vodě jich žije pestrá skladba," dodal Šimerda. Zároveň uvedl, že dále po proudu už by k úhynu docházet nemělo, neboť koncentrace látky se poměrně rychle snižuje.

Kromě inspekce se případem zabývá i policie, která uvedla, že neznámý pachatel do kanalizace města Litomyšl vypustil blíže nezjištěnou látku.

"V souvislosti s tímto případem jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Za to u soudu hrozí až šest měsíců vězení," uvedla policejní mluvčí Anna Štegnerová.