Rubikovu kostku nejrychleji složil Milán Baticz z Maďarska

Rubikovu kostku nejrychleji složil Milán Baticz z Maďarska | foto: Michal Klíma, MAFRA

Rubikovu kostku složí za méně než 7 sekund. V Pardubicích zvítězil

  • 0
Milán Baticz byl na pardubickém festivalu šachů a her Czech Open nejrychlejší ze všech. A to i když při skládání Rubikovy kostky ani zdaleka nedosáhl na své nejlepší časy, které jsou méně než sedm vteřin. V Pardubicích zvítězil s časem 8,71 sekundy.

Je náhoda, že vítěz ve skládání Rubikovy kostky na festivalu Czech Open pochází z Maďarska, odkud je i tvůrce hlavolamu Ernö Rubik? Asi ano, o vítězství rozhodovaly setiny sekundy.

Jedenadvacetiletý Milán Baticz však všechny překonal s nejlepším časem 8,71 sekundy. "To není můj nejlepší čas, běžně doma skládám pod sedm vteřin," řekl vítěz.

Aby byl mezi nejlepšími, trénuje každý den. "A to minimálně dvě hodiny denně, ale kolikrát za tu dobu kostku složím nevím, určitě to jsou stovky pokusů," říká Baticz a jen tak mimochodem před reportérem MF DNES složí během řeči kostku za devět vteřin. Během nich se kostka v jeho rukou promění v rozmazanou šmouhu.

Ti, co přijeli do Pardubic vyzkoušet své umění ve skládání hlavolamu, který před třiceti lety pobláznil celý svět, však neholdují jen klasickému stylu kostky tři krát tři kostičky.

"Disciplín je hodně, sám skládám třeba čtyři krát čtyři, nebo pět krát pět, ale klasickou Rubikovu kostku mám nejraději," říká Baticz a ukazuje přitom svoji sbírku Rubikových kostek ve všech možných provedeních.

Kdo kostku složí za více než 10 vteřin, je pomalý

Podle mluvčí festivalu Czech Open Kateřiny Levínské si soutěžící obvykle vyzkoušejí všechny disciplíny. Patří mezi ně třeba skládání naslepo nebo skládání nohama.

"Zajímavé je, že když soutěžící skládají kostku nohama, mají jiné postupy, než když skládají kostku rukama," řekla Levínská.

Největší zájem je přitom pořád o skládání původní verze hlavolamu, který maďarský vynálezce představil světu na konci sedmdesátých let minulého století. Kdo ji na podobných soutěžích skládá déle než deset vteřin, je už pomalý. "S mými časy jezdím tak na čtyři podobné soutěže ročně," dodává Baticz.