Z koncertu 50 let bigbítu, Praha, O2 Aréna, 14. 10. 2010 - Olympic (Petr Janda)

Z koncertu 50 let bigbítu, Praha, O2 Aréna, 14. 10. 2010 - Olympic (Petr Janda) | foto: 02 arena

Rozjedeme to i v pardubickém divadle, slibuje Janda z Olympicu

  • 1
Sálem pardubického divadla budou v úterý večer znít tóny bigbítu a rock 'n' rollu. Na netradičním místy zahraje Olympic. Frontman Petr Janda slibuje, že to i v důstojném prostředí rozpumpují jako jinde.

"Jen jsme využili vhodného místa k pořádání koncertu. Není to tím, že už by Olympic nemohl naplnit třeba rockový klub. Navíc je v divadle lepší konfrontace s diváky, což se více hodí k předvánoční nostalgické náladě," řekl Michal Kindl z pořádající agentury.

Že by byl však pardubický koncert nostalgický, Petr Janda předem odmítá. "Já doufám, že i přes divadelní prostředí to nijak nostalgické nebude. Budeme hrát jako všude jinde a dokážeme to poměrně dost rozpumprlíkovat klidně i v divadle," řekl.

OLYMPIC V KOSTCE

Skupinu založil v roce 1963 pod názvem Karkulka Miloslav Růžek. Původní členové patří mezi zakladatele české rockové hudby, album Želva je považováno za jeden z přelomů českého bigbítu.
Po slabším období, kterým si skupina prošla v první polovině 70. let, přišel další z vrcholů tvorby v podobě trojice alb Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Tu už nahrává také baskytarista Milan Broum, který do skupiny vnesl moderní pojetí rockové hudby.

Do Pardubic se přitom kapela vrací po šesti letech. Znamená to, že se muzikantům hraje před pardubickým publikem špatně? "Ale kdepak. To je věc pořadatelů, kam si nás pozvou. A kam si nás nepozvou, tam nehrajeme. Je ale pravda, že se hraje stále méně," dodal Janda.

Jméno podle pražského klubu

Skupina Olympic si přitom na nestálost posluchačské přízně stěžovat nemůže. Vznik kapely se datuje až do roku 1963, kdy vznikl soubor Karkulka, neboli Karlínský kulturní kabaret. Založil ho a vedl Miloslav Růžek.

Pozdější název Olympic vznikl podle stejnojmenného pražského klubu, kde hudebníci vystupovali, ovšem pouze jako doprovodná kapela vystupujících zpěváků, například Josefa Laufera, Pavla Bobka, Mikiho Volka, Nadi Urbánkové nebo Yvonne Přenosilové.

V té době také vznikly dodnes známé písně paradoxně pod prvním singlem Adresát neznámý nebo Roň slzy. Na přebalu desky byl tehdy pod hudební stopou podepsán Taneční orchestr Československého rozhlasu, řízený Josefem Vobrubou. Ve skutečnosti ale na desce hraje Olympic.

Hůře dopadli Olympici s jednou z nejznámějších skladeb Želva. Té se vylisovalo napoprvé jen pár kusů. Během výroby totiž zasáhli cenzoři, kteří pečlivým poslechem dospěli k názoru, že v závěrečném popěvku se nezpívá anglické "oh, no", ale podobně znějící české slovo.

Kapelu však už nikdo nezastavil, a vypadá to, že i přes několik ohlášení ukončení činnosti se Olympic za pár let dožije padesátky. Dnešní koncert v pardubickém divadle začíná v devatenáct hodin, vstupenky stojí podle místa od 440 do 550 korun.