Student pardubické Delty Josef Gajdůšek má za sebou řadu úspěchů v soutěžích.

Student pardubické Delty Josef Gajdůšek má za sebou řadu úspěchů v soutěžích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je zbytečné se programování učit, vše je na internetu, říká nadaný student

  • 6
Má blízký vztah k matematice, ale hlavně k programování. Díky němu prošel už ve svých 17 letech ústředí internetového giganta Google, poznal San Francisco i Moskvu. A baví ho zjišťovat, jakým způsobem si klávesnice povídá s počítačem.

Mladý programátor Josef Gajdůšek bydlí v Přelouči a za týden nastoupí do třetího ročníku Střední školy informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích. „Je to extrémně nadaný student,“ řekl ředitel školy Jiří Formánek.

Škola se může jeho úspěchy chlubit, vždyť třeba získal hlavní cenu v mezinárodní středoškolské soutěži v programování Code-in 2014 a za odměnu letěl nedávno do Ameriky na prohlídku sídla společnosti Google v proslulém Silicon Valley.

Co byste poradil zájemcům o programování?
Že jsou všechny informace na internetu a není potřeba čekat na to, až ho začne učit někdo jiný.

To se týká i školy?
Předpokládat, že se člověk naučí dobře programovat až ve škole, je fakt hloupost.

Čím je tedy pro vás škola důležitá?
Kvůli papíru, který se dá díky ní získat.

Ale některé znalosti získáte i třeba díky spolužákům…
Necítím, že by hustota lidí, které zajímá programování, byla zase až tak veliká. I s ostatními lidmi lze komunikovat přes internet a můžete tak komunikovat i s lidmi třeba staršími, kteří v oboru pracují, což je výrazně lepší zdroj informací.

Říkáte, že tolik programátorů zase není. Mělo by jich být víc?
Je pravda, že kdyby víc lidí umělo programovat, asi by jim to ulehčilo život. Spousta práce v oboru programování je věnována vyrábění hezkých klikacích rozhraní pro lidi, kteří programovat neumí. Kdyby umělo víc lidí programovat, asi by byla spousta věcí jednodušších a efektivnějších.

Do čeho byste investoval větší částku, kdyby byla najednou k dispozici?
Nyní je překážkou ten „papír“, přes něj se zatím nedostanu. Peníze bych si nechal, a až bych dokončil vysokou školu, založil bych nějakou firmu a investoval peníze do ní.

Která oblast je vám osobně nejbližší?
Mě baví obor, který se jmenuje embedded security, což je bezpečnost různých zařízení proti napadení útočníkem. Třeba máte nějakou bezdrátovou klávesnici a mě baví zjišťovat, jakým způsobem si ta klávesnice povídá s počítačem a jestli se náhodou nemůže stát, že člověk, který sedí v místnosti vedle, může odposlouchávat, co na klávesnici píšete.

Co jste ještě zkusil naprogramovat?
Spoustu věcí. Třeba jsem dělal troubu pro pájení. Komponenty se pájí dnes tak, že se vezme nějaká suspenze s kuličkami cínu v tavidle, dá se na plošný spoj a potom se to dá do trouby, která to zahřeje na potřebnou teplotu. Potom se to roztaví a připájí. Před prázdninami jsem také byl na praxi ve firmě Mikroelektronika, která je v Pardubicích a Vysokém Mýtě, zabývají se hlavně zařízeními pro hromadnou dopravu. Tam jsem programoval firmware pro dotykovou klávesnici na jednom z jejich jízdenkových automatů.

Jakou jste si vybral prázdninovou brigádu?
Jezdím do Prahy do Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze. Programuji projekt, který bude sbírat data z detektorů radiace.

Kam zamíříte po maturitě?
Nejspíš skončím na matfyzu, buď na informatice, nebo na matematických metodách informační bezpečnosti, což je matematický obor.

Co bylo na začátku vašeho vztahu k programování?
Ten důvod začíná už v rodině. Oba dědové jsou elektronici, mamka je programátorka. Hlavně jsem měl vždycky přístup k počítačům, táta je opravoval. Už asi ve třech letech jsem měl vlastní počítač, který jsem mohl používat. Programovat jsem začal asi v jedenácti letech.

Co vás katapultovalo až do sídla Googlu?
Soutěž Google Code-In, kterou pořádají. Letos jsem byl jediným českým studentem, který se tam díky ní dostal. Jinak to byla skupina 24 studentů ve věku od 13 do 17 let z celého světa.

Úspěchy Josefa Gajdůška

2015

* Hlavní cena v celosvětové soutěži programátorů do 17 let Google Code-in (předávání cen v centrále Googlu v Californii).

* Vítězství v StudNETu (soutěž středoškolských IT projektů) v kategorii Využití IT ve sféře businessu.

* Vítězství v okresním a krajském kole soutěže MŠMT v programování a 6. místo v ústředním kole.

* Postup do národního finále EXPO Science Amavet (stejně jako loni).

2014

* Postup na soutěž Vernadského do Moskvy.

* Vítězství v okresním a krajském kole soutěže MŠMT v programování a 7. místo v ústředním kole.

* Postup do národního finále EXPO Science Amavet.

Přiučil jste se v Kalifornii něčemu?
Absolvovali jsme několik odborných přednášek prezentujících různé projekty Googlu. Potkal jsem tam i jednoho Čecha, který tam pracuje jako programátor.

Co všechno jste v Sillicon Valley viděl?
Přímo v Googleplexu jsme byli jeden den, v kancelářích v San Francisku jsme byli další den. Byli jsme v jídelně, zasedačce a v návštěvnickém centru. Další dva dny jsme měli různé výlety po San Franciscu.

Co vás při cestě v USA překvapilo?
Na San Francisku to, že není zas tak velkým městem, za dvě hodiny se dá přejít pěšky z jedné strany na druhou, to by v Praze asi nešlo. Ale kolem je spousta menších měst, souhrnně se nazývají „Bay area“. Překvapilo mě i to, že se jídlo moc nepodobá evropské kuchyni.

Jaké dojmy máte z ruské Moskvy, kde jste reprezentoval republiku v mezinárodní soutěži?
V Moskvě je hlavně velká zima. Měli jsme tam kulturní program, Rudé náměstí, Kreml a podobně. Také jsme byli na prohlídce některých laboratoří moskevské univerzity.

Co jste tam prezentoval?
Simulaci distribuce nákladů ve skladu.

Chystáte se na další soutěž?
Chtěl bych vyrobit robota pro soutěž RoboRave. Už jsme se o to snažili minulý rok, ale kvůli technické závadě jsme se nemohli účastnit.