Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea.

Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kampaň Nudíte se v Hradci? nám pomohla, říká šéf pardubického muzea

  • 2
Muzejní noviny zdarma si lidé mohou nyní poprvé vyzvednout v pokladně muzea a v infocentru. Je to jedna z mnoha změn, za nimiž stojí ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek, který má za sebou první rok ve funkci. „Zaměstnanci muzea pracují srdcem,“ říká.

Podařilo se vám muzeum poutavě připomenout v sousedním krajském městě. Reklama na pardubický zámek umístěná na královéhradeckém trolejbusu a její nápis: „Nudíte se v Hradci? Zámek Pardubice!!!“ vzbudila pozdvižení a když ji vedení Hradce chtělo cenzurovat, bylo k smíchu. Jak hodnotíte z odstupu reakce na tuto formu propagace?
To už je dávnou minulostí, byť na onu kauzu celé muzeum vzpomíná s úsměvem. Marketingově jsme z toho vytěžili maximum.

Myslíte si, že tato příhoda pomohla návštěvnosti zámku?
Určitě, ale na konkrétní čísla v souvislosti s naší strategií propagace se zeptejte až za rok. Musím ovšem podotknout, že Zámek Pardubice, potažmo Východočeské muzeum v Pardubicích, má vysokou návštěvnost, vstupní branou projde ročně více než sto tisíc lidí.

Před rokem jste v rozhovoru pro MF DNES prozradil některé své plány a záměry. Jak jste s nimi daleko? Jak se zdařila chystaná expozice historie města Pardubic?
Dokončili jsme jeden velký evropský projekt, jehož součástí bylo otevření dvou rozsáhlých a zajímavých expozic Pardubice příběh města a Proti proudu času. Zavedli jsme nový muzejní evidenční systém a publikační portál, který je již přístupný veřejnosti. Postupně jej plníme novými daty, aby lidé na internetu mohli nahlédnout do našich sbírek. Zcela jsme změnili PR a marketing ve vztahu k muzeu i zámku a jsem přesvědčen, že si toho lidé všimli, jak v souvislosti s prezentací pokladu století, práce vězňů na valech či poslední akvizicí souboru pušek, jejichž příběh je spojen se smutnými událostmi na Zámečku za druhé světové války. A také jsme připravili pestrou dramaturgii kulturního léta na zámku. Za tento program by se nemusela stydět žádná kulturní agentura, natož pak muzeum.

V této souvislosti musím připomenout, že jste slíbil, že budete vydávat muzejní noviny. Kdy je uvidíme?
Zámecký a muzejní kaleidoskop, jak jsme tiskovinu pojmenovali, vyšel tento týden. Zdarma je k dispozici v pokladně muzea, v Turistickém a informačním centru Pardubice a také v Krajské knihovně v Pardubicích. Můžete se těšit na informace o kulturních akcích na zámku a příběhy ze zákulisí muzejních depozitářů.

Jak jste daleko s výstavbou nových?
Projekt bude hotový letos v září. Pak nás, respektive Pardubický kraj, čeká podání žádosti do unijních fondů a výběr dodavatele. Když vše půjde dobře, stavět se začne na konci příštího roku. Výstavba depozitářů bude znamenat skutečný předěl v oblasti muzejnictví v Pardubickém kraji. Poté nás čeká velká rekonstrukce zámeckého areálu, taktéž spolufinancovaná z Evropské unie. Samozřejmě se tyto velké investiční akce neobejdou bez spolupráce s Pardubickým krajem a jeho finanční spoluúčasti. Na přípravě těchto projektů obětavě pracují i krajští úředníci.

Takže se návštěvníci dočkají i nového prohlídkového okruhu věnovaného Pernštejnům?
To je náš hlavní cíl. V rámci rozsáhlé rekonstrukce zámeckého paláce jsme připravili expozici s názvem Vítejte na dvoře Pernštejnů. Během krátké doby Pardubický kraj vyhlásí výběrové řízení na projektanta stavební části projektu a pak i architekta vybavení expozice. Celý proces realizace by měl být u konce v roce 2021. V rámci příprav jsme pořídili i 3D model Zámku Pardubice provedený s přesností na tři milimetry, výsledky skenování budou součástí interaktivních prvků prohlídkového okruhu. Myslím, že jsme v tomto směru první národní kulturní památkou v republice, která něco podobného má.

Co se vám ještě během prvního roku podařilo?
Je to především řada investičních akcí, které jsou zaměřeny na údržbu zámeckého areálu. Oprava terasy nad truhlárnou, kterou jsme dokončili minulý měsíc. Na hospodářských budovách vyměňujeme okna, minulý týden začala oprava terasy pod zámeckými valy. Máme novou studnu, díky které můžeme zalévat zeleň, a s velkou podporou města Pardubice budeme o prázdninách opravovat hradební zeď vedle vstupu do zámku. Ve velmi krátké době budeme upravovat vstupní průjezd.

Které okamžiky pro vás byly nejemotivnější?
Vedení muzea je především práce s lidmi, kteří mě v muzeu neustále v dobrém slova smyslu překvapují. Dojatý jsem byl, když jsem viděl, s jakým nasazením muzejníci přistoupili k práci při dokončování evropských projektů, přičemž zároveň připravovali i nové projekty. Zaměstnanci muzea pracují srdcem a věřím, že to návštěvníci oceňují, jak při muzejních akcích, tak i při dalším programu, jehož realizace je velmi náročná. Také jsem velmi rád, že se k nám přidávají další lidé z venku, což se projevilo třeba při organizaci dětského dne a je to vidět i na přípravě nového divadelního festivalu „Pernštejn(l)ove“, který vypukne 4. srpna.

Kdy představíte poznatky z nového stavebně historického průzkumu ve slíbené monografii o pardubickém zámku?
Stavebně historický průzkum autoři odevzdají na konci prázdnin, pak nás ještě čeká jeho převedení do populárního jazyka a další práce. Zároveň budeme výzkum prezentovat i v nové expozici o Pernštejnech, o které jsme již hovořili.

Jak jste spokojen s fungováním Galerie Parkán?
Funguje to. Lidem se to líbí, takže jsme spokojeni. Musím poděkovat kurátorovi Ivu Křenovi, který celý projekt vymyslel. V jednoduchosti je síla, a to je případ Galerie Parkán. Samozřejmě budeme dál pracovat s prostorem kolem zámeckého paláce. Již dnes je dějištěm řady koncertů a dalších akcí.

Co dál v muzeu připravujete?
Chystáme akce pro Olympijský park Pardubice - kromě divadelního festivalu také netradičně Skateboarding na zámku, ale i ukázky a workshopy lukostřelby a střelby. V rámci kulturního léta nás čekají koncerty alternativní hudby, jako je DJ Ventolin nebo skupina Please the Trees a folkový festival Pernštejnská fortuna. Nabité bude i září, kdy hodláme exkluzivně krátkodobě zpřístupnit pernštejnskou truhlu pod zámeckou kaplí. Za několik dní zahájíme výstavu Starokladrubský kůň - český národní poklad, v září pak představíme veřejnosti denárový poklad. Návštěvnicky atraktivní bude výstava České korunovační klenoty na dosah i vánoční výstava o tradicích spojených s koncem roku.