Primátor Martin Charvát chce, aby se starostové obvodů více zapojili do vedení města.

Primátor Martin Charvát chce, aby se starostové obvodů více zapojili do vedení města. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Žádné emoce, žádný alkohol. Jsem systémový, říká pardubický primátor

  • 8
Už tři týdny šéfuje pardubické radnici Martin Charvát z hnutí ANO. Poznává rozdíly mezi vedením firmy a úřadu. Prý s tím ale problém mít nebude. Jeho motto zní: Hlavně do politiky nepouštět zbytečné emoce. Jedno je jisté. Atmosféra v hlavních kancelářích magistrátu se hodně změnila.

Zatímco bývalá primátorka Štěpánka Fraňková často nechala průchod svým pozitivním i negativním emocím (naposledy na ustavujícím zastupitelstvu, kde se pustila do nového vedení Pardubic), její nástupce Martin Charvát sází na pravý opak. Zachovat si klidnou tvář hráče pokeru za každou cenu.

To bylo ostatně dobře vidět i při jeho rozhovoru pro MF DNES. Sebekontrola, žádná zbytečná gesta, žádná nadbytečná slova.

„Pokusím se ve své funkci vyvarovat jakýchkoliv emocí. Myslím, že do politiky takové věci nepatří. Jsem systémový člověk, a tak budu přistupovat k řízení pardubické radnice,“ říká nový primátor města Pardubice.

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová jako jeden z prvních kroků zavedla na magistrátu prohibici. Plánujete něco podobného?
Já mám za to, že většina lidí na magistrátu je v zaměstnaneckém poměru a u nich zákoník práce zakazuje jakékoliv pití na pracovišti. Já jsem se tedy tím řídil ve všech funkcích a budu v tom pokračovat. Třeba u mě v kanceláři nenajdete kapku alkoholu.

To věřím. Ale co v těch ostatních? O večírcích na radnici v minulém volebním období kolují téměř legendy.
Úředníci mají ze zákona jasné povinnosti.

Šéfka pražského magistrátu, která je stejně jako vy z hnutí ANO, si pořídila ochranku. Uvažujete o něčem podobném?
Ne. Doufám, že žijeme v bezpečném a kultivovaném městě, kde něco takového není třeba.

Blahopřál vám osobně po zvolení primátorem šéf hnutí Andrej Babiš?
Poslal jen standardní SMS.

Na druhou stranu jeho Agrofert vlastní Synthesii, má své zájmy na závodišti. Z logiky věci musel mít o Pardubice daleko větší zájem než třeba o Hradec Králové, kde kampaň ANO nebyla tak výrazná.
Já bych to řekl jinak. My jsme se na kampaň pečlivě připravovali. Udělali jsme program tak, aby dvakrát mohl osobně do Pardubic přijet i pan Babiš. Nepodmiňoval bych to větším zájmem o Pardubice.

Troufl byste si odhadnout, jak moc vám k vítězství pomohla vaše osobnost, lokální kampaň a obecná celostátní popularita hnutí ANO, potažmo Andreje Babiše?
Co se týká naší kampaně, třeba ve srovnání s Hradcem Králové jsme uspěli mnohem více. Mám za to, že to bylo o tom, že jsme ji dobře odpracovali. Byli jsme 35 dní v kontaktu s voliči, byli jsme vidět na veřejných místech, bavili jsme se s lidmi a oni to ocenili.

Tři týdny už vedete radnici. Jaké jsou rozdíly oproti vašemu působení v soukromém sektoru?
Výhodu mám v tom, že jsem v posledních třech letech vedl rozvojový fond, takže jsem už znal rytmus magistrátu. Z toho teď těžím. Trošku mi proti byznysu schází - nechci říct systém, ale takový větší řád. Přece jen se tady propojuje samospráva, státní správa a další věci. Trochu mně chybí to, že se tady všechno nesejde u jednoho šéfa jako ve firmě.

Když mluvíte s tajemníkem Michalem Zitkem, nepřipadáte si jako ve známém seriálu Jistě, pane ministře, kde úředníci doslova vodí politiky za nos?
To určitě ne. Tady musím říct, že jsem v osobnosti pana tajemníka našel spřízněného člověka v tom smyslu, že stejně jako já chce všechny věci řešit systémově. A znovu opakuji, že ty tři roky ve fondu mě na hodně věcí připravily.

Jak je vaše nová pozice náročná na čas a jaké klade nároky na váš osobní život?
Pro mě pracovní doba ve firmách začínala v sedm hodin ráno a končila v pět či v šest večer. Tady to je stejné s tím, že je ta pozice třeba teď v předvánočním čase více náročná na účast na společenských akcích. Ty se však snažím navštěvovat spolu s rodinou, takže to zatím jde. Čekal jsem to trochu horší. Nechci ale být populistický a chodit úplně všude. Hledám kompromisy.

Pomohla vám nějak při předání agendy vaše předchůdkyně Štěpánka Fraňková?
Ano, ještě před ustavujícím zastupitelstvem jsme se dvakrát sešli. Bavili jsme se o věcech spojených s největšími stavbami, které jsou v běhu, a také jsme se bavili o čerpání evropských peněz. Tohle bylo v pořádku.

Na druhou stranu právě na ustavujícím zastupitelstvu na vás i kolegy poměrně ostře útočila. Vnímal jste atmosféru v sále jako emočně vypjatou?
Já říkám, že se politika musí dělat bez emocí. Já jsem tam žádné nepouštěl ani na vámi zmíněné akci. V tom chci pokračovat. Ostatně když jsme otevírali park Na Špici, tak jsem neměl problém tam své předchůdce pozvat a dát jim hlavní slovo.

To je pravda, tam jste se až upozadil...
Já chci být v tomto směru spravedlivý a pravda je taková, že to byla jejich akce. Já pak budu prezentovat výsledky našeho týmu.

Co by mělo být vaší první větší akcí?
Rozhodně příprava projektů. Abyste něco mohl postavit, musíte mít nejprve naprojektováno. Do toho se už pustila moje náměstkyně Dvořáčková, která dává možné projekty dohromady. Obeslali jsme všechny šéfy oborů, aby nám poslali veškeré své studie, abychom věděli, co je hotové. Myslím si, že někdy v lednu bychom měli vědět více. Souvisí s tím i to, že za námi chodí soukromí investoři a představují nám své projekty, které z různých důvodů nedokázali v minulosti začít. Jsou projekty, které tady leží třeba osm devět let. Napadá mě například přestavba zchátralé tiskárny ve Smilově ulici na rezidenční bydlení.

Vašim dvěma předchůdcům do značné míry zlomily politicky vaz rozpory se šéfy malých obvodních radnic. Jste připraven na možné konflikty?
Chtěl bych, aby se starostové obvodů více zapojili do vedení města. Už jsme uspořádali jednu společnou schůzku, kde jsme si nastavili nějaká pravidla. Třeba je začnu zvát na porady vedení města, aby měli kontakt s vedením magistrátu. Taky od nich budeme chtít vidět jejich studie a nápady. Chceme pracovat společně. Na druhou je jasné, že nějaké problémy budou, ale věřím, že je zvládneme.