Pardubický soudce Jan Šlosar. Některé otázky raději ponechává bez komentáře.

Pardubický soudce Jan Šlosar. Některé otázky raději ponechává bez komentáře. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Rychlá amnestie trvá deset minut, říká pardubický soudce Jan Šlosar

  • 5
Jedním z prvních soudců pardubického Okresního soudu, který se dostavil do věznice vyřizovat amnestie jednotlivých odsouzených, byl Jan Šlosar. I v dalších dnech trávil většinu pracovní doby právě tam, mezi spisy jednotlivých vězňů.

Okresnímu soudci Janu Šlosarovi prošly v uplynulých dnech rukama desítky spisů odsouzenců v pardubické věznici.

"Když nejsou komplikace, je amnestie vyřízená za deset minut," říká, ale obratem dodává, že jsou i komplikované případy.

Kolik teď trávíte v pardubické věznici denně hodin?
Poprvé jsem se do věznice dostal už ve středu odpoledne, poté co byla amnestie prezidenta republiky publikována ve sbírce zákonů, což byl podmínka a s kolegy jsem odcházel kolem půl deváté večer.

Pracovali jste na směny nonstop, jak uvádělo nebo slibovalo ministerstvo spravedlnosti?
Přes noc soudci ve věznici nebyli, protože nebyly k dispozici spisy, podle kterých můžeme rozhodovat. Naše rychlost je limitovaná tím, jak rychle nám věznice připravuje spisy. V pardubické věznici je relativně vysoký počet odsouzených, kterých se amnestie týká, takže připravit podklady ke každému z nich zabere určitou dobu. Hned další den jsme se tak ocitli v situaci, kdy jsme museli čekat na to, až nám věznice dodá podklady.

Když už máte podklady v ruce, jak dlouho trvá vyřízení jednoho případu?
Záleží samozřejmě na tom, jak moc je věc komplikovaná: je-li tam jeden trest nebo více trestů, jestli tam je třeba souběh více článků nebo ne. Čili řeknu to tak, že nejkratší a nejjednodušší spis od okamžiku, kdy ho dostanu do ruku, do okamžiku, kdy je připravené rozhodnutí k předložení státnímu zástupci, odhaduji na nějakých deset patnáct minut. Je tam řada drobných úkonů, které je třeba udělat, je to nakonec minuta k minutě.

Kolik se v pardubické věznici střídá soudců na vyřizování amnestií?
Nejprve jsme to řešili tak, že jsme tam byli všichni, tedy pět soudců, ale ukázalo se, že to není efektivní. Proto jsme systém druhý den změnili tak, že tam působí jeden soudce a zbytek se na amnestii také podílí, ale odtud, z budovy soudu a připravují materiály. Tady do nich také může nahlédnout státní zástupce. Ten má právo stížnosti a pokud on se stížnosti vzdá, tak už je vše jen na odsouzeném. Pokud se státní zástupce svého práva nevzdá, pak musíme tři dny čekat, než amnestie nabude právní moci.

To vypadá dost komplikovaně na to, že amnestie je definovaná poměrně exaktně a je tedy jasné, kdo do ní spadá a kdo ne.
Není. Pokud totiž začnete aplikovat tímto způsobem nějaký právní předpis, tak zjistíte, že tam jsou nějaké nejasnosti, které je potřeba nějakým způsobem interpretovat.

Může si státní zástupce stěžovat i na udělení amnestie, která spadá do daných podmínek, ale on se domnívá, že společenská závažnost by měla ten případ z amnestie vyloučit? Existuje takový opravný institut?
Jakým způsobem státní zástupce využije svého práva na stížnost, záleží jen na něm. Ale já nevím o případu, že by u nás státní zástupce stížnost podával.

Mohu se zeptat i na váš osobní názor na amnestii takového rozsahu?
Zeptat se můžete.

Jaký je váš osobní názor na amnestii takového rozsahu?
K tomu se nebudu vyjadřovat.

Ani se vám u nějakého případu nestalo, že jste ze znalosti věci říkal: tady je amnestie chyba?
I tuhle otázku ponechám bez komentáře.