Šéf pardubických strážníků Rostislav Hübl chce klást větší důraz na volbu míst,

Šéf pardubických strážníků Rostislav Hübl chce klást větší důraz na volbu míst, kde městská policie měří rychlost. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za nespokojenost lidí si často mohou strážníci sami, říká nový šéf

  • 1
Nový ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl se chystá zvednout oblíbenost strážníků u veřejnosti. Pomoc mu v tom má větší počet zákroků při udržování veřejného pořádku, proti drobným krádežím a proti vandalismu.

Třicet tři let služby u státní policie. Zkušenosti tam získané byly pro Rostislava Hübla vstupenkou do kanceláře ředitele pardubické městské policie. Přesto ke strážníkům nastoupil jako řadový člen a stejně jako všichni ostatní musel skládat zkoušky.

"Skládal jsem je na policejní akademii v Praze a každé tři roky mě čeká přezkoušení," říká nový ředitel pardubické městské policie.

Proč musí i ředitel nastoupit jako strážník čekatel?
Není to žádné tajemství. Je totiž úplně lhostejné, kde jsem pracoval, je zcela jedno, že jsem byl 33 let u státní policie, prostě kdo se chce stát strážníkem, musí ze zákona splňovat určitá kritéria. A mimo jiné je tu ze zákona i povinnost splnit zkoušky strážníka.

Rostislav Hübl

Čtyřiapadesátiletý ředitel městské policie po vojně nastoupil ke státní policii. Tam pracoval 33 let, přičemž posledních devatenáct let žil v Pardubicích. Byl vedoucím obvodního oddělení Pardubice -Dubina, následně sloužil jako velitel výkonu služby pro uniformovanou policii v okrese Pardubice. Před nástupem k městské policii pracoval dva a půl roku v soukromé bezpečnostní agentuře. Ve funkci nahradil Petra Kvaše, který v lednu po 20 letech služby rezignoval.

Nicméně vy máte za sebou takovou praxi, že vás můžeme označit za bezpečnostního znalce. Jak jste viděl z této pozice dosavadní práci městské policie v Pardubicích?
Povím to takhle: odchod od policie mi velmi prospěl. Začal jsem vidět nejenom klady, ale i zápory, a to jak státní, tak i městské policie. A pardubická městská policie si za dvacet let prošla určitým vývojem a rozhodně dneska podle nezávislých hodnocení patří mezi top desítku v České republice a mezi statutárními městy je někde uprostřed. Ale myslím si, že za určitou nespokojenost lidí si strážníci mohou sami. Proto se zaměřím na věci, o kterých si myslím, že by se měly změnit a budou pro lidi ve městě přínosem.

Z těchto věcí asi nejvíce zaujme váš plán změnit poměr řešených přestupků v dopravě ve prospěch bezpečnosti v ulicích.
Když si vezmu počet přestupků v dopravě, tak tohle číslo je někde úplně jinde než počet řešených přestupků proti veřejnému pořádku. Tím ale nechci dávat nikomu návod, že teď si bude moci každý parkovat, jak se mu zachce.

Přesně tak mi to vyznělo. Konec botiček, konec lístečků...
To ne, ale spíše chci, aby městská policie zaměřila svoji činnost na drobné krádeže, vandalismus a podobně.

To přeci dělá.
Jde mi o to, aby se na tato věci zaměřili více.

Ale záleží na počtu těchto přestupků. Vandalů je ve městě zkrátka méně než řidičů.
Myslím, že by městská policie třeba při měření rychlosti měla postupovat jinak. Nechytat například řidiče na výjezdu z města.

To dělají?
Zatím se s tím seznamuji, ale myslím, že nejsou některá místa vhodně zvolena. Čeká mě podrobný rozbor rozdaných pokut a na základě toho strážníkům určím, na co se mají více zaměřit.

To jsou změny směrem ven. Ale vy jste se stal ředitelem kvůli vnitřním záležitostem. Co bude s vašimi vulgárními zástupci Čejkou a Střítezským?
V tuto chvíli, krátce po jmenování ředitelem, mám poprvé oprávnění se těmito věcmi zabývat. Proto jsem si dal čas do příštího měsíce se s těmito věcmi seznámit včetně podrobností. Pak bude možné se mě zeptat, zda tady proběhnou nějaké změny a koho se budou týkat. Od primátorky mám v tomhle volnou ruku.