Zbigniew Czendlik volí svého prezidenta v Lanškrouně. Foto: Radek Kalhous,

Zbigniew Czendlik volí svého prezidenta v Lanškrouně. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Prezident by měl být všech, řekl farář Czendlik po vhození svého hlasu

  • 3
Výběru z devíti kandidátů na prezidenta si lanškrounský farář Zbigniew Czendlik neužil, protože byl v zahraničí. Ale druhé kolo si už ujít nenechal. "Pro nás se kolem voleb všechno točí, máme pocit, že jsme pupkem světa, ale když jedete do světa, tak zjistíte, že málokoho volby zajímají," podotkl po odvolení.

"Víc je tam zajímalo, jak bude hrát Berdych na Australian Open a jak bude chytat Petr Čech za Chelsea," dodal.

Volil byste stejného kandidáta jako dnes už v prvním kole?
Ano, pro mne je volba Karla Schwarzenberga samozřejmá. Pro mě je symbolem konzervativního politika. Po výsledcích prvního kola jsem fascinován tím, že oslovuje mladé lidi. Jak při poslední debatě naznačil, připraví zázemí pro lidi, kteří mají větší drajv, věřím, že se politika promění a obnoví. A to je svým způsobem paradoxem, protože je ještě starší než Zeman. Je to téměř až zázračné, že je česká společnost spíše proletářská a na druhém místě skončil po prvním kole kníže, což je vlastně symbol něčeho, co není české společnosti vlastní, mám tím na mysli aristokracii.

Zbigniew Czendlik (1964)

Římskokatolický kněz polské národnosti, děkan v Lanškrouně, je mediálně známý zejména kvůli přátelským vztahům s řadou lidí z oblasti politiky, kultury a televizní zábavy. Účinkoval například v pořadech Bolkoviny, Krásný ztráty a Uvolněte se, prosím. Jako moderátor v pořadech Uchem jehly a U Pastýře. V Lanškrouně a okolí působí od roku 1993. Jako známá osobnost se snaží aktivně získávat finanční prostředky pro charitativní účely.

Farář má obecně lidi spojovat. Neobáváte se, že zveřejněním své volby leckoho ze svých farníků naštvete?
Je pravda, že slušný člověk by se neměl ptát, koho volíš a kolik vyděláváš. K novinářské práci patří se na to ptát, a proto slušně odpovídám. Každý člověk, a stejně tak farář, by měl mít nějaký politický názor. Farář by měl být nadstranický a volba prezidenta je záležitostí nadstranickou. Já volím Karla Schwarzenberga ne jako předsedu TOP 09, ale jako člověka. Stejně tak kdybych volil Miloše Zemana, ne jako předsedu Zemanovců.

Jakou účast voličů čekáte?
Určitě bude vyšší než v prvním kole. Domnívám se, že se budeme blížit možná i sedmdesáti procentům. Může to mít pozitivní dopad i na další volby, přispěje to k tomu, že se naučíme k volbám chodit. A to je dobře, protože si přeji, aby přímá volba prezidenta byla začátkem budoucí přímé volby hejtmanů a starostů.

Setkáváte se ve svém okolí na venkově s předvolební nevraživostí, či dokonce s nějakými útoky lidí navzájem?
Není to zase tak ohnivé, jako v případě parlamentních voleb, kde soupeří politické strany. Je vidět, že je Miloš Zeman víc poznamenaný politikou než Karel Schwarzenberg, protože jeho kampaň trochu připomíná stranické kampaně. Je spíš v úloze toho, který útočí, zatímco se Karel Schwarzenberg více brání, i když je tam občas náznak útoku.

Ale zrovna tyto volby nejsou tak negativní, i když to někdy mezi nimi jiskří. Ale lidé to berou spíše jako sportovní záležitost, každý fandí svému favoritu. Mně osobně se tato kampaň docela líbí.

Jakého prezidenta obecně tato země potřebuje?
Takového, na kterém by byla co největší společenská shoda, abychom mohli říci, že je to náš prezident a aby se s ním hodně lidí identifikovalo. Proto dávám přednost přímé volbě, aby se říkalo, že to je náš prezident a ne prezident za některou politickou stranu. Musí to být člověk, který si veřejnost získá, má její důvěru a charizma, což může prověřit jen veřejná volba. Měl by to být nějakým způsobem prezident všech a trochu se odpoutat od stran, být nadstranickým prezidentem. Důležité je, aby nás dokázal reprezentovat ve světě, kde se mluví o Havlovi, Čechovi, Jágrovi, Berdychovi, ale byl bych rád, kdyby se mluvilo v dobrém kontextu i o našem prezidentovi.