Velká část měst bude mít v případě schválení vyšších příjmů z daní nové chodníky. (Ilustrační snímek)

Velká část měst bude mít v případě schválení vyšších příjmů z daní nové chodníky. (Ilustrační snímek) | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Města v Pardubickém kraji dají vyšší příjmy z daní na školu i chodníky

  • 5
Města a obce mají šanci získat miliony navíc do rozpočtů. Zákon, který čeká na schválení Senátu, mění dosavadní přerozdělování daní ve prospěch menších měst. V Pardubickém kraji si polepší všichni, plánuje se stavba školy nebo chodníků.

"Dosud jsme plány museli brzdit nebo odkládat," říká starosta České Třebové Jaroslav Zedník. Návrh zákona na rozdělení příjmu z daní proto jen vítá. Do obecních rozpočtů příští rok pravděpodobně přitečou miliony navíc.

Jestli návrh projde Senátem. A právě proto jsou někteří starostové skeptičtí. "Ještě tady žádné peníze nemáme," mírní nadšení svitavský místostarosta Miloš Vízdal. Upozorňuje na to, že zákon sice prošel Sněmovnou, ale legislativní proces ještě není u konce.

Malí na tom budou lépe

Na projednávané změně rozpočtového určení daní vydělají nejvíce menší města. Nově bude záležet kromě počtu obyvatel i na rozloze katastru obce nebo počtu dětí v základních a mateřských školách. Zchudnou čtyři největší města v republice, ostatní si ale mnohdy i výrazně polepší.
V Pardubickém kraji si přiteče nejvíc peněz Chrudimi, a to o necelých sedmadvacet milionů. Spíše než absolutní nárůst je ale důležitý poměrný. Čtrnáct milionů pro Holice tedy neznamená totéž jako obdobná částka směřující do Pardubic. Právě v Pardubicích plánují miliony navíc ponechat v rezervě a použít v případě potřeby na mimořádné opravy městského majetku.

Lanškrounská starostka Stanislava Švarcová se zase obává, že na obce padnou spolu s vyššími příjmy i nové povinnosti. Její město dostane podle teoretického propočtu navíc až osmnáct milionů a lidé to mají poznat hlavně na opravených silnicích.

"Pokud má město nějaký majetek, musí se o něj umět postarat. To platí nejen o silnicích, ale i o nemovitostech," říká Švarcová. Oprav se tak možná dočká i budova lanškrounského gymnázia nebo smuteční a obřadní síň.

Sníží se závislost na grantech, věří radnice

Podle choltického starosty Tomáše Bolka přinese navýšení příjmů obecních rozpočtů snížení závislosti obcí na dotacích a grantech.

"Konečně snad opravíme ulice, ve kterých už dlouhou dobu chybí asfaltový povrch. Samozřejmě do budoucna počítáme i s revitalizací zámeckého areálu," říká Bolek.

V Holicích budou příští rok stavět novou budovu základní umělecké školy se společenským sálem, o níž se diskutuje už více než dvacet let. Předpokládaná investice by se měla pohybovat mezi čtyřiceti a padesáti miliony korun. "Každý milion navíc se nám tedy hodí," říká místostarosta Vítězslav Vondrouš.

V kině v České Třebové se pak bude pohodlněji sedět. "Kromě výměny sedaček plánujeme i nové ozvučení," přibližuje starosta Zedník.

Někde peníze pomohou umazat dluhy

Králická starostka Jana Ponocná bude na rozdíl od svých kolegů více šetřit. "Část z předpokládaných deseti až dvanácti milionů použijeme na splácení úvěrů," říká. Rádi by prý ale zateplili bytové domy, opravili chodníky nebo dokončili digitalizaci kina.

Převážná většina oslovených ale shodně tvrdí, že peníze poputují na opravy silnic a chodníků. Lidem se snad bude lépe chodit a jezdit v Hlinsku, Přelouči nebo Svitavách.

"Opravit potřebujeme především ulici Nádražní a obyvatelé Svitav Lačnova si přejí, abychom dali do pořádku ulici Zadní," popisuje svitavský místostarosta Vízdal. Dodal ale, že žádné jednání v souvislosti s více než dvacetimilionovým přírůstkem v rozpočtu zatím neproběhlo. "Je tedy předčasné hovořit o konkrétních plánech a lokalitách," dodává Vízdal.

Chrudimský starosta Petr Řezníček již dříve uvedl, že navýšením příjmů se částečně kompenzuje vyšší DPH a ceny energií. Nově mohou ale v Chrudimi začít uvažovat o rekonstrukci stadionu AFK nebo stadionu na Novoměstské.