Policie se omezuje pouze na kontrolu provozoven, s rozborem lidem ale nepomůže

Policie se omezuje pouze na kontrolu provozoven, s rozborem lidem ale nepomůže | foto: Roman Buťa, iDNES.cz

Policie ani hasiči lahev neověří, pomoc nabízí pardubická univerzita

  • 6
V Pardubickém kraji není žádné oficiální kontrolní místo, kde by se lidé mohli přesvědčit o tom, že jejich láhev neobsahuje metanol. Kraj jejich zřízení nepovažuje za nutné, lidem proto pomáhá univerzita.

Každá lahev tvrdého alkoholu je dnes podezřelá, že obsahuje metanol. Kdo si však chce svoje zásoby nechat prověřit, nemá v Pardubicích mnoho možností.

"S rozborem se musíte obrátit na policii," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Policie však zase odkazuje na Institut ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč.

"My děláme rozbory jen pro hasiče a policii, obraťte se na ně," řekla vědecká pracovnice Institutu Dagmar Urbanová.

Metanol

Analýza

V domácích podmínkách není možné jej prokázat. Existuje sice takzvaná plamenová zkouška, při které drátek namočený v metanolu barví plamen nazeleno, muselo by se ale jednat o čistou látku. Bezpečně prokáže metanol analytická laboratoř metodou plynové chromatografie.

Likvidace

Podezřelé lahve s alkoholem je možné v množství několika litrů vylít do odpadu bez obav z ekologických následků. I v případě, že by v lahvích byl vyšší podíl metanolu, cestou kanalizací se látka zředí natolik, že nezpůsobí žádné škody a posléze ji přirozené procesy v přírodě nebo čističce odbourají. Nebezpečí hrozí jen v případě vylití většího množství (cisterny) například do potoka.

Ne v každém kraji mají takový začarovaný kruh. Například v Jihomoravském kraji krizový štáb nechal zřídit hned čtyři místa v Brně a další dvě v okolních městech, kam si lidé mohou donést zkontrolovat lahve s obsahem podezřelého původu. Testování je bezplatné, každý se ale musí předem objednat a také vyplnit formulář s osobními údaji.

"U nás nic takového nechystáme, zatím nevznikla potřeba. Krizový štáb se však neustále schází, takže by dokázal rychle zareagovat, navíc tady máme vysokou školu," řekl hejtman Radko Martínek.

Chemicko-technologická fakulta pardubické univerzity je tak skutečně jediným místem, kam se lidé mohou dostavit s podezřelým vzorkem. Alespoň do té doby, dokud počet žádostí nepřesáhne možnosti katedry.

"Zatím se nám sešlo třicet vzorků, což ale neznamená, že jsou od třiceti lidí, někteří si jich donesli více. Stále jsme schopni jim vyhovět zadarmo, pokud by ale začali lidé chodit s desítkami vzorků, tak bychom museli nějakou regulaci zavést," řekl vedoucí katedry Karel Ventura.

Jak je možné, že v době, kdy se počet otrávených lidí počítá na desítky, není v kraji jediné oficiální místo, kde si lidé mohou nechat ověřit vlastní vzorek a veškeré analýzy jsou jen na dobrovolné činnosti univerzity?

Podle ředitele pardubické Krajské hygienické stanice Antonína Vykydala se prostě rozbory nikomu nevyplatí. "Cena je kolem dvou tisíc za jeden rozbor. Myslím, že u většiny lahví se to nevyplatí," řekl.

Jenomže dá se mluvit o tom, že se nějaký rozbor "nevyplatí", když jde o životy? V Jihomoravském kraji byli jiného názoru. V Brně kontroly zajišťuje Mendelova a Masarykova univerzita, Vysoké učení technické a společnost Labtech, dále pak hodonínské Moravské naftové doly a Chemická laboratoř Salayová ve Velkých Bílovicích.

Kontroly jsou bezplatné pro všechny obyvatele Jihomoravského kraje s výjimkou podnikatelů. Kraj je zaplatí z krizového fondu.

Kontrola jednoho vzorku přitom trvá asi půl hodiny. "Analýzy děláme na plynovém chromatografu. Když se nám nahromadí více vzorků, je termín analýzy věcí dohody," řekl Ventura.

Ten také uvedl, že nemá cenu spoléhat na domácí plamenovou zkoušku, při které má metanol barvit plamen. "Muselo by se jednat o čistou látku, ale nápoje obsahují třeba i různá barviva," dodal šéf univerzitních analytiků.