Revoluční ulice v Chrudimi - město opravuje zanedbané domy, v několika z nich

Revoluční ulice v Chrudimi - město opravuje zanedbané domy, v několika z nich už vyměnilo okna. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Romská čtvrť v Chrudimi se mění na opravené místo, brzy bude chloubou

  • 13
Revoluční ulice v Chrudimi se ještě nedávno dala přirovnat k Bronxu, nyní ale město ze zanedbaného místa, kde žili Romové, dělá hezkou čtvrť. Získalo totiž od Unie peníze na obnovu zničených domů. Neplatiče odstěhovalo do ubytovny na kraji města a úředníci a policisté začali provádět kontroly v bytech.

"Část lidí se odstěhovala, když jsme v těch bytech začali vymáhat plnění smluv. Další část odešla, protože zde nebyli nahlášeni," řekl bývalý starosta Jan Čechlovský. Kolik z Chrudimi odešlo Romů a kam, se úředníci ani politici neodvažují odhadovat. Je ale pravděpodobné, že někteří z nich nyní našli útočiště na severu Čech.

Jak se měnil chrudimský Bronx

Bytové domy pod nádražím v Revoluční ulici pocházejí ze 20. - 30. let minulého století. Město je vystavělo, aby získalo dostatek městských bytů.

Některé byty vlastní soukromí majitelé, část však patří městu, které sem začalo umisťovat problémové obyvatele.

Před dvěma lety získalo město dotaci 100 milionů korun na opravy. Většinu peněz poskytla Evropská unie. Za tyto peníze nechalo město vyměnit okna, zateplit dům, modernizoval jeho otopný systém.

V sídlištích za Duklou a čtvrti pod nádražím, kam peníze zamířily, je celkem 655 bytů. Na modernizaci bytových domů město vynaložilo 45 milionů korun. Soukromí majitelé budou muset dát 23 milionů. Na veřejná prostranství získalo město dalších 32 milionů korun.

Ve čtvrti pod nádražím zůstali ti, kteří byli schopni platit nájem a dodržovat pravidla nastavená městem "Ti v Revoluční ulici si na režim zvykli," řekla chrudimská manažerka prevence kriminality Radka Pochobradská.

S pobytem v Revoluční ulici je vcelku spokojená mladá Romka Helena. S přítelem, který je řemeslníkem, má tři děti, nejstarší chodí do školky, se dvěma mladšími je doma. Vadí jí nájem, který v případě jejich bytu 1+1 činí podle jejího tvrzení 7 500 korun. "Je to hodně, ale pravidla platí pro všechny. Bydlí se tu líp než před lety. Co tady bylo možné vidět na hlavních chodbách, nechtějte ani vědět," říká Romka.

S dětmi pracují v neziskové organizaci

Za rok budou přestavovat i bytový dům, v němž bydlí. "Teď to tady předělávají, vypadá to hezky. Hlavně aby to vydrželo," přeje si a naráží na situaci na Šluknovsku. "Někdy si to Romové dělají sami. Nejde je ale házet do jednoho pytle. To je další věc, která mě štve. Když jsme se sem přistěhovali, lidé říkali: no, Cikáni, to tady bude hrůza. My přitom platíme nájem, posíláme děti do školky, nikoho neohrožujeme," říká mladá žena. Dcerky, se kterými se právě vrací z nákupu, jsou poslušné.

Ulice je klidná. Městští policisté, kteří tady měli ještě donedávna služebnu, sem už jenom zajíždí. S problémovými obyvateli "chrudimského Bronxu" město spolupracuje.

Revoluční ulice v Chrudimi - město opravuje zanedbané domy, v několika z nich

Město brzy opraví i dům, kde bydlí Helena se svými dcerami.

"Represi kloubíme s prevencí. Na jednu stranu důsledně dbáme na dodržování režimu a placení nájemného, na druhou stranu tady dotujeme nízkoprahové centrum pro děti, další neziskovka pomáhá s oddlužením a hrozícími exekucemi," říká Pochobradská. S romskými dětmi pracují terénní pracovníci občanského sdružení Šance pro tebe, kteří zde provozují nízkoprahový klub Kopretina pro děti a mládež šest let.

Opravy okolí Revoluční ulice začaly v roce 2009

"Některé děti přijdou jen tak posedět, některé napsat úkoly, některé pro radu. Jsme tak trochu "jiní dospěláci" - ani učitelé, ani rodiče. Pracujeme s dětmi na partnerském principu - domlouváme se na tom, co chtějí řešit a jak to chtějí řešit. Jejich okolí si toho totiž občas není vůbec vědomo, nechceme však děti převychovávat, jak by si někteří lidé přáli," řekl ředitel organizace Milan Štorek.

Město navíc od října 2009 Revoluční a sousední ulice opravuje z evropských peněz. "Do dnešního dne jsme pod nádražím vyměnili okna a dveře v devíti bytových domech. Rekonstruovali jsme několik dalších domů. Současně s rekonstrukcí bytových domů vylepšujeme i veřejná prostranství," řekla Věra Poučová z městského odboru územního plánování a regionálního rozvoje. Všechny opravené domy dostaly navíc barevnou fasádu, zbývá dokončit jádro Revoluční ulice.